No:051/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyanın Ermənistanın Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsinin Roma Statutuna qoşulmasına həsr olunmuş mərasimdə çıxışı ilə bağlı şərhi
8 fevral 2024-cü il tarixində Ermənistanın Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsinin Roma Statutuna qoşulmasına həsr olunmuş mərasimdə Ermənistan Respublikasının xarici işlər naziri Ararat Mirzoyanın Azərbaycanı hədəf alan bəyanatını qətiyyətlə rədd edir və pisləyirik.
Bu çıxış, Ermənistanın Roma Statutuna qoşulmasının bu qurumlardan öz əsassız iddiaları, bədxah hərəkətləri, nifrət təbliğatı, dezinformasiya və beynəlxalq hüququn yanlış təfsiri üçün istifadə etmək cəhdi olduğunu bir daha nümayiş etdirir.
Beynəlxalq birliyin Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünün qarşısını ala bilməməsi və 30 ilə yaxın müddətdə ərazilərimizin işğalına son qoyulmaması, Ermənistan tərəfindən kütləvi vəhşiliklər və insanlıq əleyhinə cinayətlər törədilməsinə, Ermənistanın müharibəni qızışdıran bəyanat və hərəkətlərini davam etdirməsinə maneçilik törətməməsi bu ölkədə cəzasızlıq hissinə təkan verib.
Ermənistanın Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşı iddialarını davam etdirməsi, o cümlədən azərbaycanlılara qarşı irqi ədavəti qızışdırması və təşviq etməsi yalnız beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin pozulması deyil, həm də Ermənistanın Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin Azərbaycan Ermənistana qarşı iş üzrə 7 dekabr 2021-ci il tarixli müvəqqəti qərarı əsasında üzərinə götürdüyü öhdəliklərə ziddir.
Ermənistanın uydurma tarixi rəvayətlərə və irqçi ideologiyaya əsaslanan qeyri-qanuni ərazi iddialarını reallaşdırmaq məqsədilə təcavüzü zamanı törətdiyi hərbi cinayətlərə, on minlərlə dinc sakini vəhşicəsinə qətlə yetirməsinə, həyata keçirdiyi genişmiqyaslı etnik təmizləməyə və işğal altında olan minlərlə şəhər, qəsəbə və kəndin yerlə yeksan edilməsinə görə məsuliyyət daşıdığının beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən Ermənistana xatırlanması və bunun məsuliyyətini tələb etməsi vacibdir.
Azərbaycan tərəfi beynəlxalq hüququn ciddi pozuntularına görə cəzasızlığa son qoymaq, qanunun aliliyini təşviq etmək, regionda sülh, təhlükəsizlik və sabitliyin qurulması, möhkəmləndirilməsi və davam etdirilməsi istiqamətində səylərini davam etdirəcək.

No:051/24, Commentary by Aykhan Hajizada, MFA Spokesperson, regarding the speech of the Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan during the ceremony dedicated to the accession of Armenia to the Rome Statute of the International Criminal Court (ICC)
We resolutely reject and condemn the statement targeting Azerbaijan that was delivered by Ararat Mirzoyan, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, during the ceremony dedicated to the accession of Armenia to the Rome Statute of the International Criminal Court (ICC) on 8 February 2024.
This speech once again demonstrates that Armenia’s accession to the Rome Statute is yet another attempt to exploit such institutions for its groundless allegations, malign actions, hate propaganda, disinformation and misinterpretation of international law.
The failure of international community to prevent and end Armenia’s aggression against Azerbaijan and its occupation of our territories for almost 30 years, mass atrocities and crimes against humanity, continuing warmongering statements and actions by Armenia, have only contributed to this country’s sense of impunity.
Armenia’s continuing claims against the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan, as well as inciting and promoting racial hatred against Azerbaijanis, not only contravenes the international law norms and principles, but also the commitments of Armenia under the provision order of the International Court of Justice of 7 December 2021 in the case Azerbaijan v. Armenia.
It is important that the international community remember and insist on accountability for the war crimes committed by Armenia during its aggression, the tens of thousands of civilians brutally killed, large-scale ethnic cleansing that it carried out and thousands of cities, towns and villages that it razed to the ground with the sole purpose of fulfilling its unlawful territorial claims based on fabricated historical narratives and racist ideology.
Azerbaijan will continue its efforts to end impunity for serious violations of international law, promote the rule of law and build, strengthen and sustain peace, security and stability in the region.