No:050/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Türkmənistanın xarici işlər nazirinin müavini Ahmet Qurbanov ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
27 fevral 2026 18:41
27 fevral 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Türkmənistanın xarici işlər nazirinin müavini Ahmet Qurbanovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüş zamanı, iki ölkə arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin daha da möhkəmləndirilməsi istiqamətində siyasi dialoqun dinamik inkişafı məmnunluqla qeyd olunub, ali və yüksək səviyyəli səfərlərin və təmasların əhəmiyyəti vurğulanıb. Bu çərçivədə, ötən il ölkəmizin Prezidentinin Türkmənistana, Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun Azərbaycana səfərləri və əldə olunmuş nəticələr məmnunluqla xatırlanıb.
Görüş zamanı, Azərbaycan və Türkmənistan arasında mövcud olan strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin xarakterinə uyğun olaraq, ticarət-iqtisadiyyat, enerji, nəqliyyat və logistika, o cümlədən Xəzər dənizində əməkdaşlıq, humanitar və mədəniyyət sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanları nəzərdən keçirilib və perspektivləri müzakirə edilib.
Bu çərçivədə, Azərbaycan və Türkmənistan arasında iqtisadi və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın əlaqələrin inkişafında mühüm rol oynadığı vurğulanıb. Ötən il Türkmənistanın Azərbaycanda, bu il isə Azərbaycanın Türkmənistanda mədəniyyət günlərinin təşkilinin əhəmiyyəti qeyd olunub, bununla yanaşı, xalçaçılıq və atçılıq kimi ortaq dəyərlərimizin təbliğatının vacibliyi diqqətə çatdırılıb.
Eyni zamanda, regional və beynəlxalq gündəliyin aktual məsələləri üzrə fikir mübadiləsi aparılıb, çoxtərəfli platformalar çərçivəsində əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Xalqlarımız arasında tarixən mövcud olan ənənəvi dostluq və qardaşlıq əlaqələrinin bundan sonra Azərbaycan ilə Türkmənistan arasında tərəfdaşlıq münasibətləri zəminində daha da inkişaf edəcəyinə dair həmfikirlik ifadə olunub.
Eyni gündə, Azərbaycan Respublikası və Türkmənistan Xarici İşlər Nazirlikləri arasında növbəti siyasi məsləhətləşmələr keçirilib.
Siyasi məsləhətləşmələrə Azərbaycan tərəfindən xarici işlər nazirinin müavini Samir Şərifov, Türkmənistan tərəfindən isə xarici işlər nazirinin müavini Ahmet Qurbanov başçılıq edib.

No:050/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Deputy Minister of Foreign Affairs of Turkmenistan, Ahmet Gurbanov
27 February 2026 18:41
On 27 February 2026, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received a delegation led by Ahmet Gurbanov, Deputy Minister of Foreign Affairs of Turkmenistan.
During the meeting, satisfaction was expressed with the dynamic development of political dialogue aimed at further strengthening the friendship and fraternal relations between the two countries, the importance of high-level and top-level visits and contacts was highlighted, and, in this context, last year’s visits of the President of Azerbaijan to Turkmenistan and of the Chairman of the Turkmen People’s Council, Gurbanguly Berdimuhamedov, to Azerbaijan, as well as the results achieved during these visits, were recalled with appreciation.
Opportunities and prospects for expanding cooperation in accordance with the strategic partnership between Azerbaijan and Turkmenistan, including trade and economic relations, energy, transport and logistics, including cooperation in the Caspian Sea, as well as humanitarian and cultural collaboration, were reviewed.
Within this framework, the important role of the Joint Intergovernmental Commission on Economic and Humanitarian Cooperation in the development of bilateral relations was underscored. The significance of the cultural days organized last year in Azerbaijan and this year in Turkmenistan was highlighted, alongside the importance of promoting shared values such as carpet weaving and equestrian traditions.
Views on current regional and international issues were also exchanged, and the importance of further developing cooperation within multilateral platforms was emphasized.
Consensus was expressed that the historically rooted friendship and fraternal ties between the peoples of Azerbaijan and Turkmenistan will continue to deepen on the basis of partnership relations.
The meeting also included a discussion of other bilateral and multilateral matters of mutual interest.
On the same day, the next round of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Republic of Azerbaijan and Turkmenistan was held.
The consultations were chaired by Deputy Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan, Samir Sharifov, and Deputy Minister of Foreign Affairs of Turkmenistan, Ahmet Gurbanov.