No:048/25, Nazir Ceyhun Bayramovun İsrail Dövlətinin xarici işlər naziri Gideon Saar ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
14 fevral 2025 21:15
14 fevral 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Münxen Təhlükəsizlik Konfransında iştirakı çərçivəsində İsrail Dövlətinin xarici işlər naziri Gideon Saar ilə görüşüb.
Görüş zamanı tərəflər Azərbaycan və İsrail arasında mövcud əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti və perspektivləri, regionda baş verən son hadisələr, habelə Qəzza zolağında vəziyyət ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Tərəflər Azərbaycan Respublikası və İsrail Dövləti arasında təhlükəsizlik, yüksək texnologiyalar, aerokosmik sənaye, qarşılıqlı investisiyalar, enerji və digər sahələrdə əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə edib.

No:048/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Minister of Foreign Affairs of the State of Israel Gideon Sa’ar
14 February 2025 21:15
On 14 February 2025, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with Minister of Foreign Affairs of the State of Israel Gideon Sa’ar within the framework of his participation in the Munich Security Conference.
During the meeting, the sides exchanged views on the current state and prospects of existing cooperation between Azerbaijan and Israel, recent developments in the region, as well as the situation in the Gaza Strip.
The sides discussed issues of cooperation between the Republic of Azerbaijan and the State of Israel in the fields of security, high technologies, aerospace industry, mutual investments, energy and other areas.
Minister Jeyhun Bayramov emphasized the importance of maintaining the ceasefire achieved in the Gaza Strip.