No:048/20, AR Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin məlumatı
Məşhur beynəlxalq hüquqşünas Malkolm Şou və Naomi Hart tərəfindən hazırlanmış, “Azərbaycan Respublikasının işğal edilmiş ərazilərində hərbi cinayətlər və Ermənistanın məsuliyyətinə dair” məruzə BMT Baş Assambleyasının və Təhlükəsizlik Şurasının rəsmi sənədi kimi yayılıb.
Məruzədə Azərbaycanın hazırda işğal altında olan ərazilərində Ermənistanın törətdiyi müharibə cinayətləri və bununla bağlı Ermənistanın üzərinə düşən öhdəliklər araşdırılır, bu xüsusda müvafiq hüquq normaların nəzəri təhlili ilə yanaşı, həmin normaların Ermənistan tərəfindən pozulmasını sübut edən faktoloji məlumatlar əks olunur.
Məruzədə beynəlxalq təşkilatların sənədləri, Avropa İnsan Hüquqları üzrə Məhkəməsinin qərarları, qeyri-hökumət təşkilatlarının araşdırmaları, kütləvi informasiya vasitələrinin açıqlamaları, fərdi müəlliflərin yazıları kimi müstəqil mənbələrdən, eləcə də Azərbaycan Respublikasının müvafiq dövlət qurumlarının sənəd və materiallarından istifadə olunub.
İki hissədən ibarət olan məruzənin birinci hissəsi münaqişənin faktoloji və tarixi kökləri, beynəlxalq humanitar hüququn ümumi izahı və bu xüsusda, Ermənistanın üzərinə düşən öhdəliklərin təhlilinə həsr edilib. Məruzənin ikinci hissəsi isə ardıcıl qaydada təhlil edilmiş müharibə cinayətlərindən bəhs edir, burada ilk növbədə, mülki şəxslərin öldürülməsi və yaralanması ilə bağlı müharibə cinayətlərinə dair, daha sonra isə etnik təmizləmə, işğal altında olan ərazilərdən məcburi köçürülmə və bu ərazilərin xüsusiyyətinin məqsədyönlü şəkildə dəyişdirilməsi, eləcə də mədəni irsin dağıdılması və ətraf mühitə zərər vurulması kimi məsələlərin təhlili yer almışdır.
Məruzədə BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü il tarixli 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrinə istinad edilərək, BMT Təhlükəsizlik Şurasının birmənalı şəkildə Azərbaycan Respublikasının suverenliyi, ərazi bütövlüyü və sərhədlərin toxunulmazlığını dəstəklədiyi, Dağlıq Qarabağ bölgəsinin Azərbaycan Respublikasının tərkib hissəsi olduğu və erməni silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılması və didərgin düşmüş əhalinin öz yerlərinə qaytarılması üçün şəraitin yaradılması barədə tələb irəli sürdüyü vurğulanır.
Məruzədə Ermənistanın bu tələblərə məhəl qoymayaraq, Azərbaycanın əraziləri nəinki işğal altında saxlamağa davam etdiyi, hətta bütün beynəlxalq hüquq normalara zidd olaraq, orada müxtəlif növ qeyri-qanuni fəaliyyət apardığı qeyd olunur. Belə ki, sənəddə Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasının işğal olunmuş ərazilərində beynəlxalq hüquqa zidd qeyri-qanuni fəaliyyəti araşdırılır. Bu xüsusda, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən 2016-cı ildə hazırlanmış “Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində qeyri-qanuni fəaliyyət” adlı hesabatın, eləcə də Xarici İşlər Nazirliyi və Azərkosmosun 2019-cu ildə birgə dərc etdiyi “Azərbaycanın Ermənistanın işğalı altında olan ərazilərində qeyri-qanuni fəaliyyətlər: Peykdən çəkilmiş şəkillərlə sübutlar” adlı hesabatın BMT çərçivəsində yayıldığı qeyd edilir.
Məruzədə, həmçinin Ermənistanın Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qeyri-qanuni iqtisadi və digər fəaliyyətləri, Ermənistanın əməllərinin qeyri-qanuniliyinin hüquqi əsaslandırılması və Ermənistanın beynəlxalq məsuliyyətinə dair hüquqi rəy təmin edilir.
Məruzə Azərbaycan Respublikasının BMT yanında Daimi Nümayəndəsinin BMT Baş Katibinə müşayiət məktubu ilə birgə bu ilin 7 fevral tarixində BMT Baş Assambleyası və Təhlükəsizlik Şurasının sənədi kimi dərc edilib.

No:048/20, Information of the Press Service Department of the MFA of the Republic of Azerbaijan
The Report on “War crimes in the occupied territories of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia’s responsibility” prepared by the eminent international lawyer Malcolm Shaw and Naomi Hart was circulated as the document of the UN General Assembly and of the Security Council.
The report examines the war crimes committed by Armenia in the territories of Azerbaijan currently under occupation and the responsibility of  the Republic of Armenia in this regard, besides the theoretical overview of the relevant legal norms, the report contains convincing evidences and factual information of violation of these norms by Armenia.
The report refers to the documents of international organizations, decisions of European Court of Human Rights, investigations of non-governmental organizations, information of mass media, independent sources such as analysis by individual authors, as well as the documents and materials of relevant state agencies of the Republic of Azerbaijan.
The report is divided into two sections. The first part consists of the factual and historical background, a general overview of international humanitarian law and an analysis of the responsibility of Armenia. The second part consists of analysis of the war crimes examined in the following order. First, war crimes relating to civilian deaths and injuries; also war crimes related to civilian property, mistreatment of detainees and prisoners of war, as well as war crimes relating to the taking hostages, ethnic cleansing, forced displacement and changing the character of the occupied territories, war crimes relating to destruction of cultural heritage and damage to the natural environment.
While referring to the UN Security Council resolutions 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993) and 884 (1993) the report stresses an unambiguous support of the UN Security Council to the sovereignty, territorial integrity and inviolability of international borders of the Republic of Azerbaijan, highlighting that Nagorno-Karabakh region is an integral part of the Republic of Azerbaijan and demanding immediate, complete and unconditional withdrawal of Armenian forces from the occupied territories of Azerbaijan and providing conditions for the return of the displaced persons to their homes.
The report underlines that Armenia while ignoring these demands, not only continues to maintain the territories of Azerbaijan under occupation, but also in violation of norms of international law, carries out different types of illegal activities in these territories. So, the document provides analysis of the illegal activities run in the occupied territories of the Republic of Azerbaijan in violation of international law. In this regard, the distribution of the report on “Illegal activities in the occupied territories of Azerbaijan” prepared by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan in 2016 and a joint report of the Azercosmos OJSC and the Ministry of Foreign Affairs entitled “Illegal activities in the territories of Azerbaijan under Armenia’s occupation: evidence from satellite imagery” of 2019 within the UN is noted in the report.
The report also provides legal opinion for the illegal economic and other activities run by Armenia in the occupied territories of Azerbaijan, legal arguments of the illegality of actions of Armenia and Armenia’s international responsibility.
The report together with the letter from the Permanent Representative of the Republic of Azerbaijan to the UN addressed to the Secretary General was published as official document of the UN General Assembly and Security Council on 7 February 2020.