No:046/26, Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən təşkil olunmuş iftar tədbirinə dair mətbuat məlumatı
24 fevral 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Azərbaycanda akkreditə olunmuş müsəlman ölkələrinin səfirləri üçün Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən təşkil olunmuş iftar tədbirində iştirak və çıxış edib.
Nazir Ceyhun Bayramov çıxışında müqəddəs Ramazan ayının başlanması münasibətilə təbriklərini çatdırıb, ölkəmizə və dünyamıza sülh, əmin-amanlıq arzu edib.
İslam dünyasını bir-birinə bağlayan bu müqəddəs ayın yüksək mənəvi dəyərləri aşıladığı vurğulanıb.
Azərbaycan cəmiyyətinin milli-mənəvi dəyərlərində, o cümlədən müxtəlif icmaların nümayəndələrinin sülh içində birgə yaşayış təcrübəsində İslam dininin və Ramazan ayının xüsusi yeri və rolundan bəhs olunub.
Azərbaycanın, sivilizasiyaların və mədəniyyətlərin qovşağında yerləşən ölkə olaraq, multikulturalizm və dinlərarası harmoniyanı dövlət siyasətinin əsas sütunları kimi beynəlxalq səviyyədə təşviq etdiyi xatırlanıb.
Bununla belə, bir sıra ölkələrdə İslam dininə qarşı çevrilən diskriminasiya, islamofobiya meylləri, müsəlman aləmində baş verən münaqişələr nəticəsində yaranan qeyri-stabilliyin narahatlıq doğurduğu diqqətə çatdırılıb. İslam dünyasındakı birlik və həmrəyliyin bu kimi çağırışlarla mübarizədə əhəmiyyəti vurğulanıb.
Çıxışda həmçinin Yaxın Şərqdə vəziyyətə, xüsusilə Qəzzada davam edən humanitar böhranlara diqqət çəkilib, münaqişənin sülh yolu ilə həllinin vacibliyi qeyd olunub.
Daha sonra, Azərbaycanda akkreditə olunmuş diplomatik korpusun duayeni, Mərakeş Krallığının ölkəmizdəki səfiri Adil Embarş çıxış edərək, Ramazan ayı münasibətilə təbriklərini diqqətə çatdırıb.
Sonda, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədrinin müavini Ceyhun Rüstəmov tərəfindən iftar duası oxunub, tədbir iştirakçıları üçün iftar süfrəsi açılıb.

No:046/26, Press release on the iftar event organized by the Ministry of Foreign Affairs
On 24 February 2026, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, participated in and addressed an iftar event organized by the Ministry of Foreign Affairs for ambassadors of Muslim countries accredited to Azerbaijan.
In his remarks, Minister Jeyhun Bayramov conveyed his congratulations on the occasion of the beginning of the holy month of Ramadan, wishing peace and prosperity to our country and the wider world.
It was emphasized that this sacred month, which unites the Islamic world, promotes high moral values.
The special place and role of Islam and the month of Ramadan in the national and moral values of Azerbaijani society, including the long-standing tradition of peaceful coexistence among representatives of different communities was highlighted.
It was recalled that Azerbaijan, as a country located at the crossroads of civilizations and cultures, promotes multiculturalism and interreligious harmony at the international level as key pillars of its state policy.
At the same time, concern was expressed over discrimination against Islam, rising trends of Islamophobia in certain countries, and instability caused by conflicts in parts of the Muslim world. The importance of unity and solidarity within the Islamic world in addressing such challenges was underlined.
The address also touched upon the situation in the Middle East, particularly the ongoing humanitarian crisis in Gaza, stressing the necessity of resolving the conflict through peaceful means.
Subsequently, the Dean of the diplomatic corps accredited to Azerbaijan, Ambassador of the Kingdom of Morocco to Azerbaijan, Adil Embarch, delivered remarks and extended his congratulations on the occasion of Ramadan.
In conclusion, an iftar prayer was recited by Jeyhun Rustamov, Deputy Chairman of the Caucasus Muslim Board, after which an iftar dinner was hosted for the participants.