No:046/23, İranın Qoşulmama Hərəkatı və Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirə (AQEM) çərçivəsində Azərbaycanın səfirliyinə terror hücumu ilə bağlı sənədlərin qəbuluna mane olması barədə mətbuat məlumatı
01 fevral 2023 08:45
27 yanvar tarixində Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı Səfirliyinə qarşı həyata keçirilmiş terror hücumunun beynəlxalq səviyyədə pislənməsi, terror aktını təşkil edənlərin və törədənlərin müəyyənləşdirilərək tezliklə cəzalandırılması, eləcə də Diplomatik Əlaqələr haqqında Vyana Konvensiyasından irəli gələn öhdəliklərin yerinə yetirilməsi barədə çağırışların yer aldığı müvafiq sənədlər qəbul edilmək məqsədilə aidiyyəti beynəlxalq təşkilatlar və platformalara təqdim edilib.
Qeyd edək ki, sözügedən terror aktı törədiləndən indiyə qədər səfirliyimizə qarşı silahlı hücum ayrı-ayrılıqda 100-ə yaxın ölkə və bir sıra beynəlxalq təşkilatların katiblikləri tərəfindən pislənib və bu aktı törədənlərin cəzalandırılmasının zəruriliyi verilmiş bəyanatlarda vurğulanıb.
İran tərəfi üzvü olduğu və qərarların konsensusla qəbul edildiyi beynəlxalq təşkilatlarda terror hücumunun beynəlxalq müstəvidə geniş şəkildə ifşa olunmasının qarşısının alınmasına çalışıb. Bu xüsusda, hücumdan dərhal sonra Qoşulmama Hərəkatının (QH) Əlaqələndirici Bürosuna və Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirəyə (AQEM) Azərbaycan tərəfindən təqdim edilmiş kommünike və bəyanat layihələrinə İran tərəfi etiraz edib və bu sənədlərin qəbuluna mane olub.
İran tərəfi bununla yanaşı, sözügedən təşkilatlarda öz mövqeyinə dəstək məqsədilə bir çox ölkələrə müraciət etsə də, Qoşulmama Hərəkatında 120 ölkə arasından İranın mövqeyinə dəstək verən yalnız Suriya və Hindistan olub. Bu üç ölkə sözügedən sənədlərin qəbuluna qarşı çıxan zaman səsləndirdiyi əsas iddia guya əvvəllər Qoşulmama Hərəkatında ayrı-ayrı ölkələrdə terror hücumlarının pislənmədiyi və bu ölkələr arasında ikitərəfli məsələlərin Qoşulmama Hərəkatı kimi beynəlxalq platformalara gətirilmədiyi olub. Halbuki, Qoşulmama Hərəkatı bir çox hallarda üzv ölkələrində baş vermiş terror hücumlarını pisləyən, diplomatik missiyaların mühafizəsinə vurğu edən bir sıra sənədlər qəbul edib.
İran tərəfinin bu təxribatçı addımını pisləyir və beynəlxalq öhdəliklərinə riayət etməsinin zəruri olduğunu bildiririk.
Azərbaycan tərəfi səfirliyinə qarşı terror aktının geniş şəkildə pislənməsi və terror aktını törədənlərin cəzalandırılması üçün bütün müvafiq beynəlxalq platformalardan istifadə edəcək.

No:046/23, Press release on Iran's opposition of documents within the Non-Aligned Movement and the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia related to the terror attack on the Embassy of Azerbaijan
01 February 2023 08:45
On January 27, documents containing calls for international condemnation of the terror attack against the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Islamic Republic of Iran, the identification and prompt punishment of the organizers and perpetrators of the terror act, as well as for the fulfillment of obligations arising from the Vienna Convention on Diplomatic Relations, were submitted to relevant international organizations and platforms for adoption.
It should be noted that, since the terror attack was committed and until now, the armed attack against the Embassy of Azerbaijan has been condemned by about 100 countries and the secretariats of a number of international organizations, and the necessity of punishing the perpetrators of this act has been emphasized in the statements.
Iran has tried to prevent the terror attack from being widely exposed at the international level in the international organizations which it is a member of and in which decisions are consensus-based. In this regard, Iran objected to the draft communiqués and statements submitted by Azerbaijan to the Coordinating Bureau of the Non-Aligned Movement (NAM) and to the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia (CICA) immediately after the attack.
In addition, Iran has appealed to numerous countries for the support of its position in the aforementioned organizations, but support to Iran's position was given only by Syria and India among the 120 countries in the Non-Aligned Movement. The main claim voiced by these three countries in opposition of the adoption of the aforementioned documents was that terror attacks in individual countries were not condemned in the Non-Aligned Movement before and bilateral issues between these countries were not brought to international platforms such as the Non-Aligned Movement. However, the Non-Aligned Movement has, in many cases, adopted a number of documents condemning the terror attacks that have occurred in its member states and emphasizing the protection of diplomatic missions.
We condemn this provocative step of Iran and state that it must comply with its international obligations.
Azerbaijan will use all relevant international platforms to widely condemn the terror act against its Embassy and punish the perpetrators of the said act.