No:044/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Türkiyə Böyük Millət Məclisinin xarici əlaqələr komitəsinin sədri Fuad Oktayın və Gürcüstan Parlamentinin xarici əlaqələr komitəsinin sədri Nikoloz Şamxaradzenin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətləri ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
24 fevral 2026 14:15
24 fevral tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Türkiyə Böyük Millət Məclisinin Xarici Əlaqələr Komitəsinin sədri Fuat Oktay və Gürcüstan Parlamentinin Xarici Əlaqələr Komitəsinin sədri Nikoloz Samxaradzenin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətlərini qəbul edib.
Görüş zamanı, Azərbaycan–Türkiyə arasında müttəfiqlik və Azərbaycan–Gürcüstan arasında strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, eləcə də geniş bölgədə təhlükəsizlik vəziyyəti müzakirə olunub.
Görüşdə, Parlamentlərarası əməkdaşlığın genişləndirilməsinin, xüsusilə xarici əlaqələr komitələri arasında müntəzəm təmasların əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb. Azərbaycan, Türkiyə və Gürcüstan parlamentlərinin xarici əlaqələr komitələrinin 10-cu üçtərəfli iclasının münasibətlərə əlavə təkan verdiyi məmnunluqla qeyd olunub.
Tərəflər Parlamentlər ilə yanaşı xarici işlər və müdafiə nazirləri arasında üçtərəfli əməkdaşlıq formatlarının regionda sülh, sabitlik, təhlükəsizlik və rifahın möhkəmləndirilməsinə töhfə verdiyini qeyd ediblər. Enerji təhlükəsizliyi, nəqliyyat-kommunikasiya layihələri, o cümlədən Orta Dəhlizin inkişafı, regional iqtisadi inteqrasiya müzakirə olunan əsas mövzular sırasında olub.
Bununla yanaşı, post-münaqişə dövründə regionda davamlı sülhün və sabitliyin təmin olunması, normallaşma prosesi və parlament diplomatiyasının bu istiqamətdə rolu barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan-Ermənistan sülh və normallaşma prosesi barədə ətrafı məlumat verib, ölkəmizin atdığı addımları və gözləntilərimizi diqqətə çatdırıb.

No:044/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the delegations led by the Chairman of the Foreign Relations Committee of the Turkish Grand National Assembly, Fuad Oktay, and the Chairman of the Foreign Relations Committee of the Georgian Parliament, Nikoloz Shamkharadze
24 February 2026 14:15
On 24 February, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received the delegations led by Fuat Oktay, Chair of the Foreign Affairs Committee of the Grand National Assembly of Türkiye, and Nikoloz Samkharadze, Chair of the Foreign Relations Committee of the Parliament of Georgia.
During the meeting, the sides discussed the current state and prospects of the allied relations between Azerbaijan and Türkiye, as well as the strategic partnership between Azerbaijan and Georgia, and exchanged views on the security situation in the wider region.
The importance of expanding interparliamentary cooperation, particularly through regular contacts between the foreign relations committees, was emphasized. Satisfaction was expressed with the 10th trilateral meeting of the foreign relations committees of the parliaments of Azerbaijan, Türkiye, and Georgia, which was noted to have provided additional impetus to the development of relations.
The parties underscored that trilateral cooperation formats among the parliaments, as well as among the ministers of foreign affairs and defense, contribute to strengthening peace, stability, security, and prosperity in the region. Energy security, transport and communication projects, including the development of the Middle Corridor, and regional economic integration were among the key issues discussed.
In addition, the views were exchanged on ensuring sustainable peace and stability in the region in the post-conflict period, the normalization process, and the role of parliamentary diplomacy in this regard. Minister Jeyhun Bayramov provided detailed information on the Azerbaijan–Armenia peace and normalization process, outlining the steps taken by Azerbaijan and the country’s expectations.