No:042/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva Ermənistan baş nazirinin Azərbaycanlı itkin düşmüş şəxslərin qalıqlarının verilməsi ilə bağlı açıqlamasına münasibət bildirilməsinə dair KİV-in sualını cavablandırır
10 fevral 2022 11:36
Sual: Ermənistan baş naziri Nikol Paşinyan ölkə parlamentində çıxışı zamanı son bir il ərzində hələ birinci müharibədən itkin düşmüş 108 Azərbaycanlının qalıqlarının Azərbaycan tərəfinə verildiyini bildirib. Bu açıqlamaya münasibətinizi öyrənmək istərdik.
Cavab: Maraqlıdır ki, hələ birinci Ermənistan-Azərbaycan müharibəsindən itkin düşmüş 4000-ə yaxın Azərbaycanlı barədə hər hansı məlumatı təqdim etmək üçün Ermənistanın 30 il gözləməyinin səbəbi nə olub?
Bununla bağlı indiyədək Ermənistan hökuməti tərəfindən hər hansı açıqlama verilməsə də, 30 ildən sonra itkin düşmüş minlərlə azərbaycanlıdan cəmi 108 nəfərin qalıqlarının verilməsinin səbəbləri sırasında, əlbəttə, azad olumuş ərazilərimizdə azərbaycanlıların kütləvi məzarlıqlarının aşkar edilməsi və dəlillərin beynəlxalq ictimaiyyətə təqdim edilməsi yer alır.
Xatırlatmaq istərdik ki, Azərbaycan 44 günlük müharibədən dərhal sonra heç bir qarşılıq gözləmədən və hələ birinci Ermənistan-Azərbaycan müharibəsindən itkin düşmüş minlərlə azərbaycanlı haqqında Ermənistan tərəfindən hər hansı məlumat verilmədiyi bir halda, 1700-dən çox erməni hərbçisinin cəsədini humanizm prinsiplərindən çıxış edərək qarşı tərəfə təhvil verib.
Qeyd etmək istərdik ki, Azərbaycan tərəfi itkin düşmüş şəxslərlə bağlı məsələni prioritet olaraq gündəlikdə saxlayır və hələ də taleyi barədə hər hansı məlumat olmayan 3700 dən çox azərbaycanlı barədə, o cümlədən kütləvi məzarlıqların yerinin müəyyən olunması üçün bu məsələdə bilavasitə məsuliyyət daşıyan Ermənistan tərəfinin növbəti 30 il susqunluğuna icazə verməyəcək.

No:042/22, Chief of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva answers the media's question regarding the Armenian Prime Minister's statement on the return of the remains of Azerbaijani missing persons
Question: Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, during his speech in the country's parliament, said that over the past year the remains of 108 Azerbaijanis who went missing in the first war have been handed over to the Azerbaijani side. We would like to know your attitude to this statement.​
Answer: I wonder what was the reason that Armenia waited for 30 years to provide any information about the 4,000 Azerbaijanis missing in the first Armenia-Azerbaijan war?​ The Armenian government has not yet made any statement in this regard.
But certainly, the discovery of mass graves of Azerbaijanis in our liberated territories and the presentation of the evidences to the international community is among the reasons of the return of the remains of 108 out of the thousands of Azerbaijanis missing after 30 years.
We would like to remind that immediately after the 44-day war, Azerbaijan, without waiting for the reciprocity of the Armenian side and while Armenia did not provide any information about thousands of Azerbaijanis who were missing in the first Armenia-Azerbaijan war, handed over more than 1700 bodies of Armenian soldiers to the opposite side, based on the principles of humanism.​
We would like to note that the Azerbaijani side keeps the issue of missing persons on the agenda as a matter of priority, and will not allow the Armenian side, which is directly responsible in this matter, to keep silence for another 30 years about the fate of more than 3,700 Azerbaijanis who went missing, as well as the places of mass graves.