No:037/25, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Rusiya Federasiyasının “Rossotrudniçestvo” agentliyinin Azərbaycan Respublikası ərazisində fəaliyyətinə xitam verilməsi ilə bağlı yerli mətbuatın sualına cavabı
06 fevral 2025 17:04
Sual: Azərbaycan mətbuatında yayılan məlumata əsasən, Azərbaycan tərəfi ABŞ-nin Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin (USAID) ardınca, Rusiya Federasiyasının “Rossotrudniçestvo” agentliyinin fəaliyyətinin dayandırılmasına qərar verib. Bu barədə Rusiya tərəfinə rəsmi bildiriş verildiyi barədə xəbərlər də mövcuddur. Bu məsələni necə şərh edərdiz?
Cavab: Azərbaycan Respublikası ərazisində bu kimi təşkilatların fəaliyyəti milli qanunvericiliyə, ölkələr arasında qarşılılıq prinsipinə və ikitərəfli əsasda əldə olunmuş razılıqların tələblərinə uyğun olaraq tənzimlənir.
“Rossotrudniçestvo”nun Azərbaycandakı nümayəndəliyi olan Rusiya İnformasiya-Mədəniyyət Mərkəzi – “Rus Evi”nin hüquqi şəxs qismində qeydiyyatının mövcud olmadığı və təşkilatın Azərbaycan qanunvericiliyini ciddi şəkildə pozduğu barədə Rusiya tərəfinə məlumat verildikdən sonra, 3 fevral 2025-ci il tarixində “Rus Evi”nin fəaliyyətinə xitam verilməsi barədə Rusiya tərəfinə nota göndərilib.
Bununla, Azərbaycan tərəfinin ölkəmizdə “Rus Evi”nin fəaliyyətinə xitam verilməsi barədə qərarından irəli gələrək, Rusiya tərəfindən bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər həyata keçirilməsi gözlənilir.

No:037/25, Response by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, to the local media inquiry on the termination of “Rossotrudnichestvo” agency of the Russian Federation on the territory of the Republic of Azerbaijan, EN/RU
Question: According to information disseminated in Azerbaijan’s media outlets, the Azerbaijani side has decided to suspend the activities of “Rossotrudnichestvo” agency of the Russian Federation, following the decision on the US Agency for International Development (USAID). There are also reports that an official notification has been delivered to the Russian side regarding this decision. How would you comment on this issue?
Answer: The activities of such organizations in the territory of the Republic of Azerbaijan are regulated in accordance with national legislation, the principle of reciprocity between countries, and the requirements of agreements reached on a bilateral basis.
After the Russian side was informed that the Russian Information and Cultural Center – “Russian House,” the representative office of “Rossotrudnichestvo” in Azerbaijan, did not have registration as a legal entity and the organization has been seriously violating Azerbaijani legislation, a note verbale was sent to the Russian side on February 3, 2025, terminating the activities of “Russian House.”
Thus, based on the decision of Azerbaijani side to terminate the activities of the “Russian House” in our country, it is expected that the Russian side will take appropriate measures in this direction.