No:036/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Ermənistanın baş nazirinin Ordu Günündə səsləndirdiyi fikirlərə dair yerli medianın sualına cavabı
29 yanvar 2024 18:05
Sual: 28 yanvar tarixində Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan ordu günü ilə əlaqədar çıxışı zamanı, ölkəmizə qarşılıqlı silahlara nəzarət mexanizmi, habelə hücum etməmək haqqında pakt imzalamağı təklif etdiklərini bildirib. Bu fikirlərə dair şərhiniz nədir?
Cavab: Ermənistan baş nazirinin açıqlaması Azərbaycanla Ermənistan arasında Sülh və dövlətlərarası münasibətlərin qurulması haqqında ikitərəfli Saziş layihəsi üzrə prosesdən fikir yayındırmaq məqsədi daşıyır.
Azərbaycan tərəfinin sözügedən saziş layihəsi üzrə müzakirələr başlanandan etibarən Ermənistan tərəfinin öz Konstitusiyasında, qanunvericilik orqanının bir sıra qərarlarında, eləcə də 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra müxtəlif beynəlxalq məhkəmələrə müraciətlərində, rəsmi yazışmalarında və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində yaydıqları məktublarında Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşı davam edən iddialara son qoymağa çağırış etməsinə baxmayaraq, indiyə qədər bu istiqamətdə Ermənistan tərəfindən hər hansı bir əməli addım atılmayıb. Bununla əlaqədar, Ermənistan tərəfinin bu istiqamətdə tədbirlər görmək əvəzinə, heç bir praktiki əhəmiyyəti olmayan təkliflər səsləndirməsi anlaşılmazlıq yaradır və qəbuledilməzdir.
Ermənistanın 30 il ərzində məhz tərəf olduğu ərazi bütövlüyümüzün və suverenliyimizin tanındığı beynəlxalq müqavilələr və silahlara nəzarət mexanizmləri çərçivəsində öhdəliklərini kobud şəkildə pozduğu, Azərbaycana qarşı təcavüz törətdiyi, ərazilərimizin işğalı müddətində əksər hərbi texnikasını və silah sistemlərini ölkəmizin ərazisində qeyri-qanuni yerləşdirməklə beynəlxalq silahlara nəzarət mexanizmlərindən gizlətdiyi hər kəsə məlumdur.
Qeyd edilənləri, habelə Baş nazir Paşinyanın da bildirdiyi kimi, ölkəsinin ciddi hərbiləşmə siyasəti apardığını, son illərdə bir neçə milyard dollarlıq silah tədarükü müqavilələri imzalandığını, hərbi sənayeni inkişaf etdirdiyini nəzərə alaraq, Ermənistanın sülh prosesinə ciddi yanaşdığını iddia etməsi siyasi manipulyasiyadır. Bu kimi qərəzli bəyanatlar bölgənin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə hörmət əsasında gələcək inkişafı və tərəqqisinə maneçilikdir.
Azərbaycan öz növbəsində sülh və quruculuq səylərini davam etdirəcək və Ermənistandan da sözdə deyil, əməldə adekvat addımların atılmasını gözləyir.

No:036/24, Response by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, to the question of the local media on views expressed by the Prime Minister of Armenia during the Army Day
Question: On January 28, Nikol Pashinyan, Prime Minister of Armenia, during his speech on Army Day noted that they proposed to sign a mutual arms control mechanism and non-aggression pact with our country. How would you comment these views?
Answer: The statement of the Armenian Prime Minister aims to divert attention from the process on the draft bilateral Agreement on Peace and the Establishment of Interstate Relations between Azerbaijan and Armenia.
Since the beginning of the negotiations on the draft Agreement, despite the calls from Azerbaijan to end the ongoing claims against the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan within the Constitution of Armenia, in a number of decisions of the legislative body, as well as in appeals to various international courts, in official correspondence and in the letters distributed within international organizations following the 44-day Patriotic War, so far, Armenia has not taken any practical steps in this direction. In this regard, instead of moving forward with actions in this area, Armenia’s proposals with no practical importance lead to misunderstandings and are unacceptable.
It is well known that Armenia has been flagrantly violating international treaties to which Armenia itself is a party of and that recognize our territorial integrity and sovereignty, as well as arms control mechanisms for almost 30 years, has engaged in aggression against Azerbaijan and has concealed the majority of its military hardware and weaponry from international arms control mechanisms by illegally deploying them in our territories.
Armenia’s claim that it takes the peace process seriously is political manipulation in light of the abovementioned facts, as well as Prime Minister Pashinyan’s statement regarding the severe militarization of his country, the recent signing of multibillion-dollar contracts for arms supply, and the expansion of the military industry. Such biased statements impede the further development and progress of the region on the basis of respect for the norms and principles of international law.
Azerbaijan will continue its peace and rehabilitation efforts and expects Armenia to take adequate steps not in words, but in deeds.