No:036/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Ukrayna xarici işlər naziri Dmitro Kuleba ilə məktub mübadiləsinə dair məlumatı
06 fevral 2022 14:12
6 fevral 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası və Ukrayna arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyi münasibətilə Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Ukrayna xarici işlər naziri Dmitro Kuleba arasında məktub mübadiləsi baş tutub.
Nazir Ceyhun Bayramov 30 il ərzində qarşılıqlı maraqlar üzərində inkişaf edən və strateji səviyyəyə yüksələn münasibətlərimizin siyasi, iqtisadi-ticarət, mədəni humanitar sahələrdə möhkəmləndiyini, eləcə də regional və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı dəstək istiqamətində mühüm nailiyyətlərin əldə edildiyini qeyd edib.
Azərbaycan və Ukraynanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı prinsipinə sadiq qalaraq, bir-birlərinin ərazi bütövlüyünü dəstəklədiyi vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov qeyd edib ki, ölkələrimiz arasındakı münasibətlərin bugünkü səviyyəsi xalqlarımızın və dövlət başçılarımızın iradəsinə söykənir. Bu xüsusda, Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyi ərəfəsində, 14 yanvar 2022-ci il tarixində Ukraynaya səfərinin ikitərəfli əlaqələrə verilən önəmin göstəricisi kimi vurğulanıb.
Nazir, iki ölkə arasında qarşılıqlı hörmət və etimada əsaslanan hərtərəfli strateji tərəfdaşlığın xalqlarımızın mənafeyinə uyğun olaraq yüksələn xətt üzrə daha da inkişaf edəcəyinə inam ifadə edib.
Nazir Dmitro Kuleba məktubunda dövlətlərimizin diplomatik münasibətlərimizin tarixini hələ bir əsr bundan öncə yazmağa başladığını, ötən müddət ərzində həm Ukraynada, həm də Azərbaycanda bir çox dəyişikliklər olduğunu qeyd edən nazir Kuleba, yalnız dostluq, hörmət və xüsusilə də, hər iki dövlətin suverenliyi və ərazi bütövlüyünə olan qarşılıqlı hörmətin dəyişməz olaraq qaldığını vurğulayıb.
Azərbaycanın Ukrayna üçün etibarlı strateji tərəfdaşı olaraq qaldığını qeyd edən nazir,
Ukrayna-Azərbaycan əməkdaşlığının, o cümlədən Xarici İşlər Nazirlikləri səviyyəsində mövcud əməkdaşlığın bundan sonra da etimad və qarşılıqlı anlayış əsasları ilə səmərəli şəkildə inkişaf edəcəyindən, birgə səylərin beynəlxalq arenada iddialı məqsədlərimizin gerçəkləşməsinə təsir edəcəyindən əminlik ifadə edib.

No:036/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the exchange of letters between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of Ukraine Dmytro Kuleba
On February 6, 2022, on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and Ukraine, an exchange of letters took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of Ukraine Dmytro Kuleba.
Minister Jeyhun Bayramov noted that our relations, which have been developing on mutual interests for 30 years and rising to a strategic level, have been strengthened in the political, economic, trade, cultural and humanitarian spheres, as well as significant achievements have been achieved in the direction of mutual support within regional and international organizations.
It was stressed that Azerbaijan and Ukraine support each other's territorial integrity, within their internationally recognized borders.
Minister Jeyhun Bayramov noted that the current level of relations between our countries is based on the will of our peoples and heads of states. In this regard, the visit of the President of the Republic of Azerbaijan Mr.Ilham Aliyev to Ukraine on January 14, 2022, on the eve of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations, was highlighted as an indicator of the importance attached to bilateral relations.
The Minister expressed confidence that the comprehensive strategic partnership between the two countries, based on mutual respect and trust, will further develop in the interests of our peoples.
In his letter, Minister Kuleba, noting that the countries began to write the history of our diplomatic relations a century ago, and emphasizing that many changes have taken place in both Ukraine and Azerbaijan over the past period, stressed that only friendship, respect and, in particular, mutual respect for the sovereignty and territorial integrity of both states remain unchanged.
Noting that Azerbaijan remains a reliable strategic partner for Ukraine, the Minister expressed confidence that the Ukrainian-Azerbaijani cooperation, including at the level of Foreign Ministries, would continue to develop effectively on the basis of trust and mutual understanding, and joint efforts would affect the realization of our ambitious goals in the international arena.
Congratulating each other, the Ministers wished the two friendly peoples peace, tranquility and prosperity.