No:030/20, Azərbaycan Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Vyanaya səfəri çərçivəsində Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyin (AEBA) Baş direktoru Rafael Mariano Qrossi ilə görüşüb
11 fevral 2020 06:30
Görüşdə Azərbaycanın Texniki Əməkdaşlıq Proqramı çərçivəsində layihələrin reallaşdırılması və əməkdaşlığın prioritet istiqamətləri barədə fikir mübadiləsi aparıldı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Rafael Mariano Qrossini AEBA-nın Baş direktoru vəzifəsinə təyinatı münasibətilə təbrik edərək onu Azərbaycana səfərə dəvət etdi.
Rafael Mariano Qrossi Azərbaycan və AEBA arasında əməkdaşlıqdan məmnunluğunu ifadə edərək, bu əlaqlələrin daha da inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətini qeyd etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Texniki Əməkdaşlıq Proqramı çərçivəsində əməkdaşlıqda maraqlı olduğumuzu ifadə etdi. AEBA ilə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi məqsədlə Agentlikdə ölkəmizin nümayəndələrinin təmsil olunmasında maraqlı olduğumuz Baş direktorun diqqətinə çatdırıldı.
Görüşdə həmçinin Azərbaycan Respublikasının Qoşulmama Hərəkatında sədrliyi dövründə AEBA ilə QH arasında potensial əməkdaşlıq məsələləri üzrə mövcud perspektivlər müzakirə edildi.

No:030/20, On the sidelines of International Conference on Nuclear Security in Vienna Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Rafael Mariano Grossi, Director General of the International Atomic Energy Agency (IAEA)
11 February 2020 06:30
The sides exchanged views on the implementation of projects in the framework of the Technical Cooperation Program with IAEA and priority directions of cooperation.
Minister Elmar Mammadyarov congratulated Rafael Mariano Grossi on his appointment as the Director General of the IAEA and invited him to visit Azerbaijan.
Rafael Mariano Grossi hailed the fruitful cooperation between Azerbaijan and the IAEA, noting the importance of further developing these ties.
Minister Elmar Mammadyarov pointed out that our country is interested in expanding cooperation with the IAEA. For further developing the relations, our interest on representation of the Azerbaijanis at the Agency was brought to the attention of the Director General.
The sides also exchanged views on the existing perspectives of potential cooperation between IAEA and NAM during the presidency of the Republic of Azerbaijan in the Non-Aligned Movement.