No:027/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsini nazir Ceyhun Bayramovun BMT-nin Azərbaycan Respublikasında rezident əlaqələndiricisi xanım Vladanka Andreyeva ilə görüşünə dair məlumatı
28 yanvar 2022 18:54
28 yanvar 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT-nin Azərbaycan Respublikasında rezident əlaqələndiricisi xanım Vladanka Andreyevanı qəbul edib.
V.Andreyeva ölkəmizi ATƏT-in Təhlükəsizlik Əməkdaşlıq Forumunda sədrliyə başlaması münasibətilə təbrik edərək sədr qismində ölkəmizin müəyyən etdiyi prioritetləri alqışlayıb və sədrlik dövründə ölkəmizə uğurlar arzulayıb. O, 2021-ci ilin oktyabr ayında BMTQAK missiyasının ölkəmizə səfər etməsini məmnunluqla xatırlayaraq, 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyanatın müddəalarına uyğun olaraq azərbaycanlı məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına geri qayıtması məsələsində BMTQAK-ın Azərbaycan hökumətinə dəstək göstərməyə hazır olduğunu vurğulayıb.
V.Andreyeva ölkəmizin BMT–nin digər ixtisaslaşmış qurumları və fondları ilə əməkdaşlığına toxunaraq BMT-nin Ətraf Mühit Proqramının işğaldan azad olunmuş ərazilərdə biomüxtəliflik və ekosistemlərin bərpasına dəstək göstərməyə hazır olduğunu bildirib. O, 2022-ci ildə qeyd olunacaq Azərbaycanın BMT üzvlüyünə qəbul edilməsininn 30 illiyi ilə əlaqədar il ərzində silsilə tədbirlərin keçirilməsinin planlaşdırıldığı barədə məlumat verib.
Nazir Ceyhun Bayramov ATƏT-in Təhlükəsizlik Əməkdaşlıq Forumuna sədrliyin vacibliyini vurğulayaraq ölkəmizin prioritetlərini təqdim etmək üçün Vyanaya səfər etdiyini və Forum çərçivəsində ATƏT iştirakçı ölkələrinin nümayəndə heyətləri ilə faydalı fikir mübadiləsi apardığını qeyd edib. Sədrlik dövründə Azərbaycanın bir sıra qlobal çağırışlara diqqət ayıracağını bildirib. BMTQAK missiyasının ölkəmizə səfərinin uğurla həyata keçdiyini bildirən nazir, həmçinin BMT-nin digər agentlikləri ilə faydalı əməkdaşlığın mövcud olduğunu ifadə edib.
Azərbaycanın ətraf mühit məsələlərinə böyük önəm verdiyini deyən nazir, azad olunmuş ərazilərin yaşıl enerji zonası elan edildiyini xatırladıb və burada bütün layihələrin ətraf mühit məsələlərinə xüsusi diqqət yetirilməklə icra olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Azərbaycanın BMT üzvlüyünə qəbul edilməsininn 30 illiyi ilə əlaqədar Azərbaycan hökuməti tərəfindən də bir sıra tədbirlərin keçirilməsinin planlaşdırıldığını qeyd edilib.
Görüşdə, həmçinin miqrasiya, Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri və digər sahələrdə praktiki əməkdaşlıq məsələləri ətrafında müzakirələr aparılıb.

No:027/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the UN Resident Coordinator in the Republic of Azerbaijan Vladanka Andreeva
28 January 2022 18:54
On January 28, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received the UN Resident Coordinator in the Republic of Azerbaijan Vladanka Andreeva.
Congratulating our country on assuming the chairmanship of the OSCE Forum for Security Cooperation, V.Andreeva welcomed the priorities set by our country as chairman and wished success to our country during its chairmanship. She recalled with satisfaction the visit of the UNHCR mission to our country in October 2021, emphasizing the UNHCR's readiness to support the Azerbaijani government in the return of Azerbaijani IDPs to their lands in accordance with the provisions of the trilateral statement dated November 10, 2020.
Touching upon the cooperation of our country with other UN specialized agencies and foundations, Vladanka Andreeva said that the UN Environment Programme is ready to support the restoration of biodiversity and ecosystems in the liberated areas. She informed that a series of events are planned to be held during the year in connection with the 30th anniversary of Azerbaijan's accession to the UN, which will be celebrated in 2022.
Minister Jeyhun Bayramov stressed the importance of chairing the OSCE Security Cooperation Forum, noting that he visited Vienna to present the priorities of our country and exchanged views with the delegations of the OSCE participating States. He said Azerbaijan would pay attention to a number of global challenges during its chairmanship. Noting the success of the UNHCR mission's visit to our country, the Minister also stressed the existence of useful cooperation with other UN agencies.
Noting that Azerbaijan attaches great importance to environmental issues, the Minister recalled that the liberated areas have been declared a green energy zone and emphasized that all projects are implemented with special attention to environmental issues.
It was stressed that the Azerbaijani government plans to hold a number of events on the occasion of the 30th anniversary of Azerbaijan's accession to the UN.
At the meeting, the issues related to practical cooperation in migration, the Sustainable Development Goals and other areas were also discussed.