No:021/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva KİV-in Cammu və Kəşmir məsələsi ilə bağlı sualını cavablandırır
07 fevral 2020 05:49
Sual: 5 fevral tarixi Pakistanda Kəşmir Həmrəylik Günü kimi qeyd edilir. Bu xüsusda Azərbaycanın Cammu və Kəşmir məsələsinə mövqeyini öyrənmək istərdik.
Cavab: Azərbaycan Cammu və Kəşmir məsələsinin BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə uyğun olaraq sülh yolu ilə həllini dəstəkləyir.
Azərbaycan BMT-nin məsuliyyətli üzvü kimi təşkilata üzv olarkən üzərinə götürdüyü öhdəliklərini rəhbər tutaraq münaqişələrin həlli və beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin təmin olunmasında beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri və BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin yerinə yetirilməsini dəstəkləyir və bu mövqedən çıxış edir. Bu, Azərbaycanın qəti və prinsipial mövqeyidir. Biz necə ki, beynəlxalq ictimaiyyətlə birlikdə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri əsasında həllinin tərəfdarıyıq, bu xüsusda, Cammu və Kəşmir məsələsinin də BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə uyğun olaraq sülh yolu ilə həllini və regionda sülh, təhlükəsizlik və rifahın təmin olunmasına yönəlmiş səyləri dəstəkləyirik.
Qeyd etmək istərdik ki, 2020-ci ilin 21 yanvar tarixində Davosda Pakistan İslam Respublikasının Baş Naziri İmran Xan ilə keçirilmiş görüş zamanı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev Kəşmir məsələsində Azərbaycanın Pakistana daim dəstək verdiyini qeyd etmişdir.

No:021/20, The Head of the Press Service Department of the MFA of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva responds to the question of media on the position of Azerbaijan on Jammu and Kashmir issue
Question: February 5 is marked as Kashmir Solidarity Day in Pakistan. In this regard, can we ask for the position of Azerbaijan on the Jammu and Kashmir issue?
Answer: Azerbaijan supports the peaceful resolution of the Jammu and Kashmir issue in accordance with the resolutions of the UN Security Council. Guided by its commitments undertaken upon joining  the UN,  Azerbaijan always supports and stands for implementation of norms and principles of international law and UN Security Council resolutions in settlement of conflicts and maintenance of international peace and security. This is the firm and principled position of Azerbaijan.
As in the case of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, together with the international community we support the settlement of the conflict based on the  relevant UN Security Council resolutions, we support the efforts aimed at the settlement of the Jammu and Kashmir issue in accordance with the relevant resolutions of the UN Security Council and ensuring peace, security and prosperity in the region.
I would like to underline that during the meeting with the Prime Minister of Pakistan Imran Khan in Davos on January 21, 2020,  President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev noted that Azerbaijan constantly supports Pakistan in Jammu and Kashmir issue.