No:018/26, Nazir Ceyhun Bayramovla İranın xarici işlər nazirinin müavini Vahid Cəlalzadə arasında görüşə dair mətbuat məlumatı
23 yanvar 2026 14:17
23 yanvar tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ölkəmizdə səfərdə olan İran İslam Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Vahid Cəlalzadəni qəbul edib.
Görüş zamanı, iki ölkə arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyi, İranda son gərginlik, eləcə də regional məsələlər müzakirə olunub.
Nazir müavini V.Cəlalzadə İranda son gərginlik və hazırki vəziyyət barədə ətraflı məlumat verib. Nazir Ceyhun Bayramov öz növbəsində İranda sabitliyə önəm verdiyimizi vurğulayıb, son hadisələr zamanı həlak olanların ailələrinə başsağlığı diləklərini çatdırıb.
Azərbaycanla İran arasında dost münasibətlərin inkişafında ölkə Prezidentləri arasında təmasların, qarşılıqlı səfərlərin, o cümlədən mövcud siyasi dialoqun vacibliyi, ümumi maraq kəsb edən məsələlərin müzakirəsinin əməkdaşlığın genişləndirilməsinə töhfə verdiyi bildirilib. Azərbaycan və İran arasında iqtisadi, ticarət və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq üzrə Dövlət Komissiyasının işi məmnunluqla qeyd olunub.
İki ölkə arasında nəqliyyat və kommunikasiya sahələri üzrə əməkdaşlığın perspektivlərini müzakirə edən tərəflər, xüsusilə Azərbaycan və İran tərəfindən icra olunan bir sıra layihələrin regionumuzdan keçən nəqliyyat dəhlizlərinin inkişafında mühüm rol oynadığı diqqətə çatdırılıb.

No:018/26, Press Release on the Meeting between Minister Jeyhun Bayramov and Deputy Foreign Minister of Iran Vahid Jalalzadeh
23 January 2026 14:17
On 23 January, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran, Vahid Jalalzadeh, who is on a visit to Azerbaijan.
During the meeting, the bilateral and multilateral cooperation agenda between the two countries, the recent tensions in Iran, as well as regional issues were discussed.
Deputy Minister Vahid Jalalzadeh provided detailed information on the recent tensions in Iran and the current situation. Minister Jeyhun Bayramov, for his part, emphasized the importance we attach to stability in Iran and conveyed condolences to the families of those who lost their lives during the recent events.
It was noted that contacts between the Presidents of the two countries, reciprocal visits, as well as the existing political dialogue are important for the development of friendly relations between Azerbaijan and Iran, and that discussions on issues of mutual interest contribute to the expansion of cooperation. The work of the State Commission on economic, trade and humanitarian cooperation between Azerbaijan and Iran was noted with satisfaction.
Discussing the prospects of cooperation in the fields of transport and communications between the two countries, the parties underlined that a number of projects implemented by Azerbaijan and Iran play an important role in the development of transport corridors passing through our region.