No:015/25, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin və Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin birgə mətbuat məlumatı
20 yanvar 2025 17:34
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin tapşırığına uyğun olaraq, Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı, 2023-cü ildə İran İslam Respublikasında saxlanılmış Səfərli Fərid Qabil oğlu beynəlxalq hüquqi əməkdaşlıq və qarşılıqlı prosedur çərçivəsində 18.01.2025-ci il tarixində İran İslam Respublikasından təhvil alınaraq ölkəmizə qaytarılıb.
Fərid Səfərli tibbi müayinədən keçdikdən sonra ailəsinə qovuşub.
Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarının ölkə hüdudlarından kənarda hüquq və mənafelərinin qorunması istiqamətində zəruri tədbirlərin görülməsi bundan sonra da davam etdiriləcəkdir.

No:015/25, Joint press release of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the State Security Service of the Republic of Azerbaijan
20 January 2025 17:34
In accordance with the instruction of the President of the Republic of Azerbaijan, Safarli Farid Gabil oghlu, a citizen of the Republic of Azerbaijan, who was detained in the Islamic Republic of Iran in 2023, was received from the Islamic Republic of Iran on 18 January 2025 within the framework of international legal cooperation and mutual procedures and returned to Azerbaijan.
After undergoing a medical examination, Farid Safarli was reunited with his family.
Necessary measures to protect the rights and interests of citizens of the Republic of Azerbaijan outside the country will continue to be taken.