Mətbuat şərhi 19 yanvar 2022 17:16
No:014/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun ATƏT-in Təhlükəsizlik üzrə Əməkdaşlıq Forumunun Azərbaycanın sədrliyi ilə keçirilən açılış iclasında çıxışına dair məlumatı
19 yanvar 2022 17:16
19 yanvar 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ATƏT-in Təhlükəsizlik üzrə Əməkdaşlıq Forumunun (TƏF) Azərbaycanın sədrliyi ilə keçirilən açılış iclasında çıxış edib. Çıxış zamanı Azərbaycanın TƏF sədrliyinin prioritet məsələlərindən və müəyyən edilmiş Təhlükəsizlik Dialoqlarından danışan nazir, aşağıdakı vacib məsələləri səsləndirib:
- Azərbaycanın TƏF-də sədrliyi sonuncu dəfə 17 il bundan öncə olub və o vaxtdan bəri ATƏT regionunda ümumi təhlükəsizlik mühitini mürəkkəbləşdirən bir çox hadisələr baş verib. Dəyişilməz qalan isə bizim həm ATƏT, həm də TƏF çərçivəsində əməkdaşlığımızın təməl prinsipləridir. Buraya, Helsinki Yekun Aktından başlayaraq ATƏT-in əsas sənədlərində təsbit olunmuş fundamental normalara, prinsiplərə və öhdəliklərə qeyd-şərtsiz hörmət, xüsusilə dövlətlərin suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına hörmət edilməsi daxildir.
- Dövlətlərarası davranışın əsas prinsiplərinin kobud şəkildə pozulması nəticəsində Azərbaycanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri təhlükə altına düşmüşdü. Lakin, 2020-ci ilin payızında silahlı qüvvələrimiz tərəfindən həyata keçirilən əks-hücum əməliyyatı bu vəziyyətə son qoydu.
- Azərbaycanın sədrlik gündəliyinə TƏF üçün yüksək əhəmiyyət kəsb edən və aktual məsələlər üzrə Təhlükəsizlik Dialoqlarının həyata keçirilməsi daxil edilib. Belə ki, ilk Təhlükəsizlik Dialoqu gələn həftə beynəlxalq humanitar hüquqa riayət olunması və mülki şəxslərin müdafiəsi mövzusu üzrə keçiriləcək. Biz, bu Təhlükəsizlik Dialoqu vasitəsilə dövlətlərin beynəlxalq humanitar hüquq və ATƏT-in müvafiq öhdəliklərinə əməl etməsini təşviq etmək və gücləndirməyi, habelə onların pozuntularına görə cavabdehliyin vacibliyi məsələsinin müzakirəsini təşkil etməyi hədəfləyirik.
- Digər iki Təhlükəsizlik Dialoqunu Yüngül və Atıcı Silahların və Adi Sursat Ehtiyatlarının müxtəlif aspektlərinə həsr edəcəyik. Onlardan biri əldə edilmiş təcrübəyə diqqət yetirməklə, ATƏT-in müvafiq öhdəliklərinin yerinə yetirilməsi mövzunu əhatə edəcək. Digər Təhlükəsizlik Dialoqu minalarla mübarizə məsələsinə diqqət yetirəcək.
- ATƏT-in hərtərəfli və çoxölçülü təhlükəsizlik konsepsiyası nöqteyi-nəzərindən, praktiki yardım layihələrinin həyata keçirilməsi digər təhlükəsizlik sahələrində, məsələn, məcburi köçkünlərin öz evlərinə təhlükəsiz və ləyaqətlə qayıtmasının asanlaşdırılması ilə bağlı öhdəliklərimizin yerinə yetirilməsi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
- ATƏT-in ‘hərbi-siyasi bloka qoşulmayan’ iştirakçı dövləti olan Azərbaycan, həmişə ATƏT-i ümumavropa təhlükəsizlik arxitekturasının əsas sütunu kimi görüb və hesab edib ki, ATƏT-in fundamental sənədlərində dəstəklənən təhlükəsizliyin bölünməzliyi qorunmalıdır. Sədrliyimiz çərçivəsində Təhlükəsizlik Dialoqlarından biri də, heç bir siyasi-hərbi alyansa daxil olmayan ölkələrin Avropa təhlükəsizlik arxitekturasındakı yeri və roluna, eləcə də ATƏT məkanında təhlükəsizlik və sabitliyə töhfə verməklə bağlı yanaşma və təcrübələrinə həsr olunacaq.
- Sədrliyimizin növbəti Təhlükəsizlik Dialoqu terrorizmin bütün forma və təzahürləri ilə mübarizəyə həsr olunacaq. ATƏT özünün unikal hərtərəfli təhlükəsizlik konsepsiyasına əsaslanaraq, terrorizmin maliyyələşdirilməsi, xarici terrorçu döyüşçülər fenomeni və terrorizm, o cümlədən çirkli pullarla muzdluların və terrorçuların maliyyələşdirilməsi, habelə separatizm və zorakı ekstremizm, mütəşəkkil cinayətkarlıq və digər qeyri-qanuni fəaliyyətlər arasında əlaqələr daxil olmaqla, vahid yanaşma vasitəsilə terrorizmlə mübarizə və onun qarşısının alınması üçün yaxşı mövqeyə malikdir.
- Növbəti Təhlükəsizlik Dialoqumuz adi silahlara nəzarət, eləcə də etimad və təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsi tədbirlərini əhatə edəcək. Azərbaycan öz təcrübəsinə əsaslanaraq, bu sahədə mövcud olan təhlükə və çağırışlara yaxşı bələddir. Son otuz ilə yaxın müddətdə biz, ərazilərimizin işğalı ilə bağlı status-kvonu gücləndirmək kimi yanlış cəhdlər çərçivəsində bütün tətbiq edilən silahlara nəzarət rejimlərinə, habelə etimad və təhlükəsizlik tədbirlərinə qəsdən məhəl qoyulmadığının və onlardan boyun qaçırıldığının şahidi olduq. Bu təcrübəyə əsaslanaraq, biz əminik ki, dövlətlərin mövcud rejimlər altında silahlara nəzarət və etimad və təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsi tədbirlərinə dair öhdəliklərini yerinə yetirməsi həm sözdə, həm də əməldə ATƏT regionunda sülh, təhlükəsizlik və sabitliyə mühüm töhfə verə bilər.
- Nəhayət, yekun Təhlükəsizlik Dialoqumuz münaqişədən sonrakı yenidənqurma məsələlərinə diqqət yetirəcək və ATƏT regionunda əldə edilmiş təcrübəyə əsaslanacaq. ATƏT-in münaqişə dövrü ilə bağlı alətləri Təşkilatın münaqişədən sonrakı yenidənqurmada geniş və əhatəli şəkildə iştirakı üçün əsası təmin edir.
- Azərbaycan TƏF sədrliyi müddətində Təşkilatın əsasını təşkil edən fundamental prinsiplərə hörməti təmin etməklə yanaşı, ümumi siyasi və hərbi öhdəliklərimizin həyata keçirilməsini təşviq etmək və gücləndirmək üçün digər iştirakçı dövlətlərlə fəal şəkildə işləyəcək.
İclasın sonunda nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın TƏF sədrliyini təbrik edən, Azərbaycanın prioritetlərini dəstəkləyən və bu istiqamətdə Azərbaycanla birgə işləməyə hazır olduğunu ifadə edən bütün iştirakçılara minnətdarlığını ifadə etdi, səsləndirilmiş bir sıra rəy və təkliflərə münasibət bildirdi. Eyni zamanda, müzakirələr zamanı Ermənistan nümayəndəsi tərəfindən səsləndirilən əsassız iddialar rədd edildi və Azərbaycanın regional təhlükəsizliklə bağlı beynəlxalq hüquqa əsaslanan mövqeyi iştirakçıların diqqətinə çatdırıldı.

No:014/22, Information from the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the speech of Minister Jeyhun Bayramov at the opening meeting of the OSCE Forum for Security Cooperation under the Chairmanship of Azerbaijan
On January 19, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov addressed the opening meeting of the OSCE Forum for Security Cooperation (FSC) under the Chairmanship of Azerbaijan. Speaking about the priority issues of the SCF chairmanship of Azerbaijan and the identified Security Dialogues, the Minister voiced the following important issues:
- The last chairmanship of Azerbaijan in the FSC was 17 years ago, and since then a number of developments have taken place, complicating the overall security environment in the OSCE region. What remains unchanged is the basis for our cooperation both within the OSCE as a whole and the FSC in particular. That is unconditional respect for fundamental norms, principles and commitments enshrined in the core OSCE documents, starting from the Helsinki Final Act, in particular respect for the sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders of States.
- As a result of blatant violations of the core principles of inter-State conduct, Azerbaijan's sovereignty, territorial integrity and internationally recognized borders were undermined. However, a counter-offensive operation of our armed forces in the autumn of 2020 put an end to this situation.
- The agenda of the presidency of Azerbaijan includes the implementation of Security Dialogues on issues of high importance for the FSC. Thus, the first Security Dialogue will be held next week on compliance with international humanitarian law and protection of civilians. We aim to use this Security Dialogue as an opportunity to promote and strengthen the commitment of States to ensure compliance with obligations under international humanitarian law and related OSCE commitments, as well as to dwell on the importance of accountability for their violations.
- We will dedicate the other two Security Dialogues to various aspects of Small Arms and Light Weapons and Stockpiles of Conventional Ammunition. One will focus on the implementation of relevant OSCE commitments and lessons learned. The other Security Dialogue will focus on the issue of mine action.
- Speaking from the perspective of the OSCE’s comprehensive and cross-dimensional concept of security, realization of practical assistance projects is also of primary importance for the implementation of our commitments in other dimensions of security, such as facilitating the return of internally displaced persons (IDPs) to their homes in safety and in dignity.
- Being a non-aligned OSCE participating State, Azerbaijan has always regarded the OSCE as a major pillar of the pan-European security architecture and believes that the indivisibility of security underpinned in fundamental OSCE documents needs to be upheld. One of our Security Dialogues under our chairmanship will be dedicated to the place and role of countries that do not belong to any politico-military alliance in European security architecture, as well as their approach and experience in contributing to security and stability in the OSCE area.
- The next Security Dialogue under our chairmanship will be devoted to countering terrorism in all its forms and manifestations. Based on its unique comprehensive concept of security, the OSCE is well-suited to combating and preventing terrorism through a holistic approach, including addressing financing of terrorism, the phenomenon of foreign terrorist fighters (FTFs), the financing of mercenaries and terrorists with dirty money, as well as the linkages between terrorism, separatism and violent extremism, organized crime, corruption, money laundering and other illicit activities.
- Our next Security Dialogue will cover the issue of conventional arms control and confidence and security building measures (CSBMs). Based on its experience, Azerbaijan is well aware of threats and challenges existing in this sphere. In the past nearly three decades, we witnessed deliberate disregard and evasion of all applicable arms control and CSBMs regimes in a wrongful quest to consolidate the status-quo of occupation of our territories. Proceeding from this experience, we are convinced that the implementation of arms control and CSBMs commitments under existing regimes both in letter and spirit could indeed provide a significant contribution to peace, security and stability in the OSCE region.
- Our final Security Dialogue will be dedicated to post-conflict rehabilitation and will draw on the lessons in the OSCE region. The OSCE’s conflict cycle toolbox provides a basis for the Organization’s engagement in post-conflict rehabilitation activities in a broad and comprehensive manner.
- Azerbaijan during its Chairmanship is looking forward to work together with other participating States with a view of promoting and enhancing the implementation of our shared politico-military commitments, while ensuring respect for foundational principles that our Organization rests on.
At the end of the meeting, Minister Jeyhun Bayramov expressed gratitude to all the participants who congratulated Azerbaijan on the chairmanship of the FSC, supported the priorities of Azerbaijan and expressed readiness to work with Azerbaijan in this direction, commented on a number of suggestions of the participants. At the same time, the unfounded allegations made by the Armenian representative during the discussions were rejected, and Azerbaijan's position on regional security based on international law was brought to the attention of the participants.