No:013/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Hakan Fidan ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
20 yanvar 2026 14:15
20 yanvar 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Hakan Fidan arasında telefon danışığı aparılıb.
Telefon danışığı zamanı, Azərbaycan-Türkiyə arasında ikitərəfli, habelə beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq müzakirə olunub.
Bununla yanaşı, regional təhlükəsizlik məsələləri, Yaxın Şərqdə vəziyyət, eləcə də Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:013/26, Press Release on the Telephone Conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye Hakan Fidan
20 January 2026 14:15
On 20 January 2026, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye, Hakan Fidan.
During the telephone conversation, bilateral cooperation between Azerbaijan and Türkiye, as well as cooperation within the framework of international organizations, was discussed.
In addition, an exchange of views was held on regional security issues, the situation in the Middle East, as well as the Azerbaijan–Armenia normalization process.