No:013/23, Nazir Ceyhun Bayramovun Yunanıstanın ölkəmizə yeni təyin olunmuş səfiri Kristo Kapodistria ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
18 yanvar 2023 20:00
18 yanvar 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Yunanıstan Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı yeni səfiri Kristo Kapodistria ilə görüşü baş tutub. Görüş zamanı, səfir etimadnaməsinin surətini nazir Ceyhun Bayramova təqdim edib.
Nazir Ceyhun Bayramov səfir Kristo Kaposdistrianı təyinatı münasibətilə təbrik edib, ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Görüşdə ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyində duran bir sıra məsələlər, siyasi, iqtisadi, enerji, humanitar, təhsil, turizm və digər sahələrdə, habelə çoxtərəfli platformalarda əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov ATƏT-in Nazirlər Şurasının iclasları çərçivəsində Yunanıstan Xarici İşlər Naziri Nikos Dendias ilə Stokholm və Lodz şəhərlərində görüşünə istinad edərək, iki ölkə arasında siyasi dialoqun davam etdirilməsinin vacibliyini qeyd edib. Ötən ilin 1 oktyabr tarixində Yunanıstan-Bolqarıstan Qaz İnterkonnektorunun açılış mərasimi çərçivəsində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Yunanıstanın Baş naziri Kiriakos Mitsotakis ilə görüşünün əhəmiyyətini vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov həmsöhbətinə Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması prosesi, sülh quruculuğu, Azərbaycan tərəfindən bu istiqamətdə atılan addımlar və irəli sürülən təşəbbüslər, azad olunmuş ərazilərdə aparılan bərpa və quruculuq işləri, habelə Ermənistanın sözügedən proseslər çərçivəsində törətdiyi maneələr və qeyri-konstruktiv mövqeyi barədə ətraflı məlumat verib.
Öz növbəsində, Kristo Kapodistria diplomatik fəaliyyəti dövründə iki ölkə arasındakı əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün səylərini əsirgəməyəcəyini vurğulayıb. Azərbaycan və Yunanıstan arasında geniş əməkdaşlıq potensialının olduğunu qeyd edən səfir K. Kapodistria, ölkələr arasında turizm, enerji, iqtisadiyyat, nəqliyyat və digər sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini ifadə edib.
Görüş zamanı, habelə iki ölkə arasında beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq və digər qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:013/23, Press release on the meeting of the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the newly appointed Ambassador of the Hellenic Republic to Azerbaijan Christo Kapodistria
On January 18, 2023, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the newly appointed Ambassador of the Hellenic Republic to the Republic of Azerbaijan, Christo Kapodistria. Ambassador presented a copy of his credentials to Minister Jeyhun Bayramov.
Minister Jeyhun Bayramov congratulated Ambassador Christo Kapodistria on his appointment and wished him success in his future activities.
During the meeting, issues of the current bilateral agenda, including cooperation in the political, economic, energy, humanitarian, education, tourism, and other fields, as well as cooperation on multilateral platforms were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov mentioned the importance of continuing political dialogue between the two countries, referring to his meetings with the Minister of Foreign Affairs of the Hellenic Republic, Nikos Dendias in Stockholm and Lodz within the framework of the OSCE Ministerial Council. He stressed the importance of the meeting between the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, and the Prime Minister of Greece, Kyriakos Mitsotakis during the opening ceremony of Gas Interconnector Greece–Bulgaria on October 1, 2022.
Minister Jeyhun Bayramov informed his interlocutor in detail about the process of normalization of relations between Azerbaijan and Armenia, peacebuilding, the steps and initiatives taken in this direction by Azerbaijan, the restoration and construction work carried out in the liberated areas, as well as the obstacles and non-constructive position of Armenia within the said processes.
For his part, Christo Kapodistria stressed that he will spare no effort during his diplomatic activity to expand the cooperation between the two countries. Ambassador C.Kapodistria noted that there is a wide potential for cooperation between Azerbaijan and Greece, and expressed the importance of expanding cooperation between the countries in tourism, energy, economy, transport, and other fields.
At the meeting, an exchange of views also took place on cooperation between the two countries within the framework of international organizations and on other issues of mutual interest.