No:011/23, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Rusiya Federasiyası xarici işlər naziri Sergey Lavrov arasında telefon danışığı ilə bağlı mətbuat məlumatı
17 yanvar 2023 21:03
17 yanvar 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Rusiya Federasiyasının xarici işlər naziri Sergey Lavrov arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı Azərbaycan və Rusiya arasında mövcud ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyində duran aktual məsələlər, o cümlədən Laçın yolu ətrafında cari vəziyyət müzakirə mövzusu olub.
Nazir Ceyhun Bayramov Rusiya sülhməramlı kontingentinin yerləşdiyi Azərbaycan ərazilərində qeyri-qanuni iqtisadi fəaliyyət, o cümlədən təbii sərvətlərin istismarına və Laçın yolundan sui-istifadəyə qarşı etirazların Azərbaycan vətəndaşlarının legitim hüququ olduğunu vurğulayıb. bu xüsusda, etirazçıların haqlı tələblərinin yerinə yetirilməsinin zəruri olduğunu diqqətə çatdırıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, guya Azərbaycan tərəfindən Laçın yolunun bağlanması, Azərbaycan ərazilərində yaşayan erməni sakinlərin blokadaya alınması, humanitar böhran vəziyyətinin yaranması barədə iddiaların əsassız olduğunu qeyd edib. Bu xüsusda, Laçın yolundan hər gün onlarla nəqliyyat vasitəsinin, sülhməramlı kontingentin avtomobillərinin, Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin, erməni təcili tibbi yardım maşınlarının keçməsinin Ermənistan tərəfinin əsassız iddialarını təkzib etdiyi vurğulanıb.
Bununla yanaşı, özlərini Azərbaycan ərazilərində yaşayan erməni sakinlərin “nümayəndələri” kimi təqdim edən şəxslərin əhalini yoldan istifadəyə maneçilik törətdiyi və bununla süni şəkildə “blokada”, “humanitar böhran” təəssüratı yaratmasının qəbuledilməz olduğu bildirilib.

No:011/23, Press release on phone conversation between Foreign Minister Jeyhun Bayramov and Foreign Minister of the Russian Federation Sergey Lavrov
17 January 2023 21:03
On January 17, 2023, a phone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov.
During the phone conversation, topical issues on the agenda of bilateral cooperation between Azerbaijan and Russia, as well as the current situation around the Lachin road were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov emphasized the legitimate right of Azerbaijani citizens to protest against illegal economic activity, including the exploitation of natural resources and abuse of the Lachin road in the areas of temporary deployment of the Russian peacekeeping contingent in the territories of Azerbaijan. In this regard, he brought to the attention that it is necessary to meet the legitimate demands of the protesters.
Minister Jeyhun Bayramov noted that the allegations about so-called closure of the Lachin road by Azerbaijan, the blockade of Armenian residents living in the territories of Azerbaijan, and the emergence of a humanitarian crisis are unfounded. In this regard, it was emphasized that the passage of dozens of vehicles, cars of the peacekeeping contingent, the International Committee of the Red Cross and Armenian ambulances through the Lachin road on a daily basis refutes the unfounded claims of the Armenian side.
At the same time, it was noted that it is unacceptable for persons introducing themselves as “representatives” of Armenian residents living in the territories of Azerbaijan to obstruct the use of the road and thereby artificially create the impression of a “blockade” and a “humanitarian crisis”.