No:010/26, Nazir Ceyhun Bayramovun ABŞ-nin dövlət katibi Marko Rubio ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
19 yanvar 2026 20:22
19 yanvar 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə ABŞ dövlət katibi Marko Rubio arasında telefon danışığı aparılıb.
Telefon danışığı zamanı Azərbaycanla ABŞ arasında ikitərəfli əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, eləcə də regional vəziyyət və Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi müzakirə edilib.
8 avqust Vaşinqton Sülh Sammitindən sonra Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyasının hazırlanması istiqamətində ikitərəfli təmaslar və müzakirələr yüksək qiymətləndirilib və tərəflər layihənin qısa müddət ərzində razılaşdırılaraq imzalanacağına ümidvar olduqlarını bildiriblər. Bu istiqamətdə müəyyən ediləcək prioritetlərin iki ölkə arasında münasibətlərə əlavə təkan verəcəyi vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, öz növbəsində Azərbaycan-Ermənistan normallaşma və sülh prosesi üzrə perspektivlər barədə ölkəmizin mövqeyini qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıb. Azərbaycanla Ermənistan arasında normallaşma prosesi çərçivəsində atılan addımlar, etimad quruculuğu tədbirləri təqdir olunub. “Beynəlxalq Sülh və Rifah naminə Tramp Marşrutunun” (TRIPP) icrası üzrə görülən işlərin əhəmiyyəti vurğulanıb.

No:010/26, Press Release on the Telephone Conversation between Minister Jeyhun Bayramov and U.S. Secretary of State Marco Rubio
19 January 2026 20:22
On 19 January 2026, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the U.S. Secretary of State, Marco Rubio.
During the telephone conversation, the current state and development prospects of bilateral cooperation between Azerbaijan and the United States, as well as the regional situation and the Azerbaijan–Armenia normalization process, were discussed.
The bilateral contacts and discussions on the development of the Strategic Partnership Charter following the 8 August Washington Peace Summit were highly appreciated, and the parties expressed their hope that the draft would be agreed upon and signed in the near future. It was emphasized that the priorities to be identified in this regard would provide additional momentum to the relations between the two countries.
Minister Jeyhun Bayramov, in turn, conveyed Azerbaijan’s position regarding the prospects of the Azerbaijan–Armenia normalization and peace process. The steps taken within the framework of the normalization process between Azerbaijan and Armenia and the confidence-building measures were appreciated. The importance of the implementation of the “Trump Route for International Peace and Prosperity” (TRIPP) was also highlighted.