No:010/23, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun İsrail Dövlətinin Xarici İşlər Nazirliyinin siyasi direktoru Aliza Bin Nunun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
17 yanvar tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə İsrail Dövlətinin Xarici İşlər Nazirliyinin siyasi direktoru Aliza Bin Nunun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib. İsrail nümayəndə heyəti Xarici İşlər Nazirliyinin Mərkəzi Aparatının yüksək vəzifəli şəxsləri və İsrailin Avrasiya ölkələrindəki səfirlərindən ibarət olub.
Görüş zamanı, tərəflər ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərin müxtəlif aspektləri, o cümlədən iki ölkə arasında iqtisadi, təhlükəsizlik, təhsil, yüksək texnologiyalar və s. istiqamətlərdə əməkdaşlıq perspektivləri barədə ətraflı müzakirə aparıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov ötən il 30 illiyinin qeyd olunduğu Azərbaycan və İsrail arasında diplomatik münasibətlərin və ikitərəfli əməkdaşlığın inkişaf səviyyəsindən məmnunluğunu ifadə edərək, xalqlarımızın birgə yaşayış tarixinin yüz illəri əhatə etdiyini vurğulayıb.
Nazir İsraildə Azərbaycanın turizm bürosunun və ticarət nümayəndəliyinin fəaliyyətinin, bu yaxınlarda Azərbaycanın səfirliyinin təsis edilməsinin münasibətlərin daha da inkişafına əhəmiyyətli töhfə verəcəyini qeyd edib.
Görüş zamanı, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzkar siyasəti, ölkəmizin ərazilərinin 30 ilə yaxın Ermənistan tərəfindən işğalı, həmçinin 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra Azərbaycanın Ermənistanla münasibətlərin qurulması və sülh prosesi istiqamətində atdığı addımlar və təşəbbüslər barədə qarşı tərəf məlumatlandırılıb. Bununla yanaşı, Ermənistan tərəfindən törədilən təxribatlar qeyd olunub.
Aliza Bin Nun Azərbaycana səfər etməkdən məmnunluğunu ifadə edərək, İsrailin Avrasiyadakı səfirlərinin görüşünün məhz Bakıda keçirilməsinin İsrailin ölkəmizlə münasibətlərə verdiyi önəmin göstəricisi olduğunu diqqətə çatdırıb. O, Azərbaycanda yaşayan yəhudi icmasının iki ölkəni birləşdirən körpü rolunu oynadığını bildirib. Aliza Bin Nun İsrail və Azərbaycan arasında ikitərəfli və çoxtərəfli formatlarda mövcud əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi üçün səylərin daha da artırılmasında İsrail tərəfinin maraqlı olduğunu diqqətə çatdırıb.
Görüş çərçivəsində iki ölkə arasında yüksək səviyyəli dialoq və səfərlərin həyata keçirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran beynəlxalq və regional məsələlər müzakirə edilib.

No:010/23, Press release on meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the delegation headed by Political Director of the Ministry of Foreign Affairs of the State of Israel Aliza Bin Nun
17 January 2023 20:48
On 17 January Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov met with the delegation headed by the Political Director of the Ministry of Foreign Affairs of the State of Israel Aliza Bin Nun. The delegation was comprised of the senior representatives of the Ministry of Foreign Affairs of the State of Israel and the Ambassadors of Israel in Eurasian countries.
During the meeting, the sides discussed the various aspects of bilateral and multilateral cooperation in detail, including prospects for cooperation between the two states in the fields of economy, security, education, high technologies, and others.
Minister Jeyhun Bayramov while expressing satisfaction with the growing level of bilateral cooperation and diplomatic relations between Azerbaijan and Israel, the 30th anniversary of which was celebrated last year, stressed that the history of coexistence of our nations extends to hundreds of years.
Minister noted that the activities of the tourism bureau and trade representation of Azerbaijan in Israel, as well as the recent establishment of the Embassy of Azerbaijan in Israel, will significantly contribute to the development of relations.
In the meeting, guests were informed about the policy of aggression of Armenia against Azerbaijan, nearly 30 years of occupation of territories of Azerbaijan by Armenia, the steps and initiatives undertaken by Azerbaijan in the peace process and establishing relations with Armenia following the 44 days of Patriotic War.
Expressing satisfaction on her visit to Azerbaijan, Aliza Bin Nun noted that the organization of the meeting of Ambassadors of Israel to Eurasian countries in Baku is a clear indication of the significance attached by Israel to its relations with Azerbaijan. She mentioned that the Jewish community living in Azerbaijan is a bridge connecting two countries. Aliza Bin Nun expressed the interest of Israel to further develop the cooperation between Israel and Azerbaijan at both bilateral an multilateral levels.
The sides also stressed the significance of high-level dialogue and mutual visits and discussed regional and international issues of common interest.