Mətbuat şərhi 17 yanvar 2022
No:010/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Monteneqro parlamentinin sədri Aleksa Beçiç ilə görüşünə dair məlumatı
17 yanvarın 2022-ci ildə xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ölkəmizdə səfərdə olan Monteneqro parlamentinin sədri Aleksa Beçiçin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Qarşı tərəfi salamlayan nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın Monteneqro ilə münasibətlərin inkişafına əhəmiyyət verdiyini bildirdi. O, iki dövlət arasında yüksək səviyyəli siyasi dialoqun mövcud olmasından və münasibətlərin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsində inkişafından məmnunluq ifadə etdi. Nazir, parlamentin sədrinin hazırkı səfərinin və bu çərçivədə keçirilmiş görüş və müzakirələrin ikitərəfli əlaqələrin daha da genişlənməsinə öz müsbət təsirini göstərəcəyini qeyd etdi.
Parlamentin sədri Aleksa Beçiç səmimi salamlamaya və qonaqpərvərliyə görə təşəkkür bildirdi. Səfəri çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Milli Məclisin sədri, habelə Baş nazir ilə keçirilmiş görüşlərə məmnunluqla istinad etdi. Münasibətlərin inkişafında hər iki ölkənin diplomatik nümayəndəliklərinin fəaliyyəti xüsusilə vurğulandı. Aleksa Beçiç Azərbaycanın pandemiya ilə mübarizə çərçivəsində ölkəsinə göstərdiyi humanitar yardımı minnətdarlıqla qeyd etdi.
Tərəflər iki ölkə arasında iqtisadi, sərmayə, nəqliyyat, enerji, humanitar, o cümlədən turizm sahələrində əməkdaşlığın inkişafı perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi apardılar. İki ölkənin siyasi sahədə, eləcə də konsulluq sahəsində məsləhətləşmələri davam etdirməsinin vacibliyi qeyd olundu. Habelə, iqtisadi-ticarət sahəsində əlaqələrin genişləndirilməsi baxımından hökumətlərarası birgə komissiyanın fəaliyyətinin önəmi vurğulandı.
Nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfə bölgədə mövcud olan cari vəziyyət, xüsusilə də 30 ilə yaxın davam edən işğala son verən 44 günlük müharibənin nəticələri, azad olunmuş ərazilərimizdə həyata keçirilən yenidənqurma işləri, çoxsaylı məcburi köçkünlərin mümkün qədər qısa zamanda şərəfli və təhlükəsiz geri dönüşünü təmin etmək üçün hökumət tərəfindən görülən təxirəsalınmaz tədbirlər, o cümlədən ərazilərin minalardan təmizlənməsi sahəsində fəaliyyət, üçtərəfli bəyanatların icrası ilə bağlı atılan addımlar barədə məlumat verdi.
Aleksa Beçiç dost Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünü Monteneqronun hər zaman dəstəklədiyini qeyd etdi. O, ölkəsinin sülh və dialoqun gələcəyinə inandığını qeyd etdi, bu xüsusda bölgədə sülh quruculuğu fəaliyyətində Azərbaycana uğurlar arzuladı.
Monteneqro Parlamentinin sədri Azərbaycan xarici işlər nazirini ölkəsinə səfər etməyə dəvət etdi.
Nazir Ceyhun Bayramov dəvətə görə təşəkkürünü bildirdi və Azərbaycanın ikitərəfli əlaqələrin daha da inkişafına hazır və sadiq olduğunu səsləndirdi.

Press release 17 January 2022 22:54
No:010/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the President of the Parliament of Montenegro Aleksa Bečić
17 January 2022 22:54
On January 17, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received a delegation led by the President of the Parliament of Montenegro Aleksa Bečić.
Welcoming the opposite side, Minister Jeyhun Bayramov said that Azerbaijan attaches importance to the development of relations with Montenegro. He expressed satisfaction with the high-level political dialogue between the two countries and the development of relations at the level of strategic partnership. The Minister noted that the current visit of the President of the Parliament and the meetings and discussions held in this framework will have a positive impact on the further enhancement of bilateral relations.​
President of the Parliament Aleksa Bečić thanked for the warm welcome and hospitality. He referred with satisfaction to the meetings held with the President of the Republic of Azerbaijan, the Speaker of the Milli Majlis, as well as the Prime Minister during the visit. The activities of the diplomatic missions of both countries in the development of relations were especially emphasized. Aleksa Bečić thanked Azerbaijan for its humanitarian assistance in the fight against the pandemic. ​
The sides exchanged views on the prospects of cooperation between the two countries in economic, investment, transport, energy, humanitarian, as well as tourism spheres. It was noted that the two countries should continue consultations in the political sphere, as well as in the consular field. They also stressed the importance of the activities of the joint intergovernmental commission in terms of expanding economic and trade relations.​
Minister Jeyhun Bayramov informed the opposite side about the current situation in the region, in particular about the results of the 44-day war that put an end to the occupation, which lasted about 30 years, about the reconstruction work carried out in the liberated territories, about the urgent measures taken by the government to ensure in the shortest possible time the dignified and safe return of large numbers of IDPs, as well as on the activities in the field of demining and on the steps taken in connection with the implementation of trilateral statements.​
Aleksa Bečić noted that Montenegro has always supported the sovereignty and territorial integrity of friendly Azerbaijan. He noted that his country believes in the future of peace and dialogue, and wished Azerbaijan success in peace-building activities in the region.​
The President of the Parliament of Montenegro invited the Azerbaijani Foreign Minister to visit his country.​
Minister Jeyhun Bayramov thanked for the invitation and said that Azerbaijan is ready and committed to further development of bilateral relations.​