No:007/20, Azərbaycan və Uruqvay Xarici İşlər nazirləri arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyi ilə bağlı təbrik məktublarının mübadiləsi həyata keçirilib
24 yanvar 2020 00:52
17 yanvar 2020-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov və Uruqvay Şərq Respublikasının Xarici İşlər naziri Rodolfo Nin Novoa iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyi münasibətilə təbrik məktublarının mübadiləsini həyata keçiriblər.
Nazir Elmar Məmmədyarov məktubunda Azərbaycan Respublikası ilə Uruqvay Şərq Respublikası arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25-ci ildönümü münasibətilə həmkarı Rodolfo Nin Novoanı təbrik edib. Məktubda Elmar Məmmədyarov ötən 25 il ərzində uğurlu siyasi dialoq, ticarət əlaqələri və mədəni mübadilələr də daxil olmaqla, bir çox sahələrdə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq üçün möhkəm təməlin qoyulduğunu bildirib. Qeyd olunub ki, 2014-cü ildən etibarən Uruqvayda Azərbaycanın daimi diplomatik nümayəndəliyinin fəaliyyət göstərməsi ikitərəfli münasibətlərin daha da inkişafına yardım edib. E.Məmmədyarov Azərbaycanda da Uruqvayın diplomatik nümayəndəliyinin təsis olunmasının müxtəlif sahələrdə, xüsusilə enerji, kənd təsərrüfatı, turizm sahələrində əməkdaşlığın daha çox inkişafına təkan verə biləcəyini vurğulayıb.
Təbrik məktubunda Uruqvay Şərq Respublikasının Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair həmin ölkənin Xarici İşlər Nazirliyinin 26 aprel 2019-cu il bəyanatında əks olunmuş mövqeyi yüksək qiymətləndirilib.
Nazir Elmar Məmmədyarov hər iki xalqın rifahı naminə mövcud çoxşaxəli əlaqələrin gələcəkdə daha da inkişafı üçün birgə səylərin davam etdiriləcəyindən əmin olduğunu ifadə edib.
Uruqvay Şərq Respublikasının Xarici İşlər naziri Rodolfo Nin Novoa azərbaycanlı həmkarına ünvanladığı məktubda iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25-ci ildönümü münasibətilə səmimi təbriklərini çatdırıb.
Rodolfo Nin Novoa ötən ilin may ayında Bakıda keçirilmiş V Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda iştirakı çərçivəsində həmkarı Elmar Məmmədyarovla keçirilmiş görüşə istinadən qeyd edib ki, hazırki mərhələdə ölkələrimiz arasında ikitərəfli münasibətlər yüksək səviyyədə davam etməkdədir. Ölkələr arasında mövcud olan münasibətlər xalqlarımız arasında ortaq dəyər və prinsiplərə əsaslanan və inkişaf edən dostluğu, eyni zamanda gələcəkdə siyasi, iqtisadi və mədəni əlaqələrimizi dərinləşdirmək üçün açılacaq imkanları nümayiş etdirir.
Nazir Rodolfo Nin Novoa habelə qeyd edib ki, Azərbaycan bundan sonra da xalqlarımızın rifahı naminə konstruktiv, praqmatik və məsuliyyətli fəaliyyətin davam etdirilməsi yoluna Uruqvayın sadiq qalacağına əmin ola bilər.
Azərbaycan Respublikası ilə Uruqvay Şərq Respublikası arasında diplomatik münasibətlər 11 yanvar 1995-ci ildə qurulmuşdur.

No:007/20, Foreign Ministers of Azerbaijan and Uruguay had an exchange of congratulatory letters on the occasion of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations
24 January 2020 00:52
On January 17, 2020, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov and the Minister of Foreign Affairs of the Oriental Republic of Uruguay Rodolfo Nin Novoa had an exchange of congratulatory letters on the occasion of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
Minister Elmar Mammadyarov in his letter congratulated his colleague Rodolfo Nin Novo on the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the Oriental Republic of Uruguay.
Elmar Mammadyarov noted that over the past 25 years, a solid foundation has been laid for mutually beneficial cooperation in many areas, including successful political dialogue, trade relations and cultural exchanges. It was emphasized that the establishment of permanent diplomatic representation of Azerbaijan in Uruguay since 2014 has contributed to further development of bilateral relations. Minister Elmar Mammadyarov noted that the establishment of diplomatic mission of Uruguay in Azerbaijan could also stimulate further development of cooperation in various fields, especially in the areas of energy, agriculture and tourism.
In the congratulatory letter, the position of the Oriental Republic of Uruguay on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, expressed in the statement of the Ministry of Foreign Affairs of Uruguay of April 26, 2019 was highly appreciated.
Minister Elmar Mammadyarov expressed confidence that the joint efforts will be continued to further develop multidimensional relations in the future for the prosperity of both nations.
Foreign Minister of Uruguay Rodolfo Nin Novoa congratulated his Azerbaijani counterpart on the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
Referring to the meeting with his counterpart Elmar Mammadyarov on the sidelines of the 5th World Forum on Intercultural Dialogue in Baku last May, Rodolfo Nin Novoa said that current bilateral relations between the two states continue to develop at the high level. Existing relations between the states demonstrate the friendship between our nations, based on common values and principles, and at the same time the opportunities to deepen our political, economic and cultural ties in the future.
In his letter Minister Rodolfo Nin Novoa also noted that Azerbaijan can be confident that Uruguay will remain committed to continuing constructive, pragmatic and responsible work for the prosperity of our nations.
Diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Uruguay were established on January 11, 1995.