No:005/23, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Şimali Makedoniyanın xarici işlər naziri Buyar Osmani arasında telefon danışığı ilə bağlı mətbuat məlumatı
10 yanvar 2023 20:19
10 yanvar 2023-cü il Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Şimali Makedoniyanın xarici işlər naziri, ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri Buyar Osmani arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı Şimali Makedoniyanın 2023-cü ildə ATƏT-də sədrliyi Azərbaycan-ATƏT münasibətləri, Azərbaycan və Şimali Makedoniya arasında ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyinin aktual məsələləri, o cümlədən bölgədə mövcud vəziyyət müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov bölgədəki cari vəziyyət, Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşma prosesi istiqamətində Azərbaycan tərəfindən atılan addımlar, Ermənistanın sülh müqaviləsi üzrə danışıqlar prosesinə yaratdığı maneələr barədə qarşı tərəfi məlumatlandırıb.
Nazir, Ermənistanın Üçtərəfli Bəyanat çərçivəsində öhdəliklərini kobud şəkildə pozaraq yalnız humanitar məqsədlər üçün nəzərdə tutulmuş Laçın yolundan Azərbaycanın qeyri-qanuni istismar olunmuş mineral resurslarının Ermənistana daşınması, o cümlədən Ermənistandan Azərbaycana 2021-ci il istehsalı minaların gətirilməsi ilə mina təhdidini davam etdirməsi, Azərbaycan ərazisindən hələ də çıxarılmamış erməni silahlı qüvvələrinin təminatı, üçüncü ölkə vətəndaşlarının qanunsuz keçidi məqsədilə sui-istifadə olunduğunu, bütün bu faktların Azərbaycan tərəfinin haqlı etirazına səbəb olduğunu bildirib.
Etirazlara gətirən səbəblər, eləcə də Azərbaycan tərəfinin monitorinq aparmaq məqsədilə danışıqlar cəhdi barədə məlumat verilərək, ölkəmizin vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrinin Laçın yolunda etiraz aksiyasının Azərbaycan ərazilərində 30 ilə yaxın işğal dövründə aparılmış və son dövrlərdə daha intensivləşmiş təbii sərvətlərin talanmasının qarşısının alınmasına yönəldiyi diqqətə çatdırılıb.
Laçın yolundan vətəndaşların, Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin, təcili tibbi yardım maşınlarının, sülhməramlı kontingentin avtomobillərinin və digər nəqliyyat vasitələrinin maneəsiz keçidini nümayiş etdirən video görüntülərin guya Azərbaycanın erməni sakinlərini “blokadaya” aldığı, bölgədə “gərgin humanitar vəziyyət” yaşanması barədə iddiaların əsassızlığını sübut etdiyi vurğulanıb.
Nazir Buyar Osmani, ATƏT çərçivəsində işlər və planlar barədə sədrliyin fikirləri ilə bölüşüb, bununla yanaşı, bölgədə sülh və təhlükəsizliyin bərqərar olunması istiqamətində addımlar atılmasının və dialoqun vacib olduğunu diqqətə çatdırıb.
Telefon danışığı zamanı, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:005/23, Press release on the telephone conversation between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of North Macedonia Bujar Osmani
10 January 2023 20:19
On 10 January 2023, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of North Macedonia, OSCE Chairperson-in-Office Bujar Osmani held a telephone conversation.
During the telephone conversation, North Macedonia’s Chairmanship of the OSCE in 2023, Azerbaijan-OSCE relations, current issues on the agenda of bilateral cooperation between Azerbaijan and North Macedonia, including the current situation in the region, were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov informed the other side about the current situation in the region, the steps taken by Azerbaijan towards the normalization process of relations between Azerbaijan and Armenia, and the obstacles created by Armenia to the negotiation process on the peace treaty.
The Minister stated that Armenia, grossly violating its obligations under the Trilateral Statement, abuses the Lachin road, intended only for humanitarian purposes, for the transportation to Armenia of Azerbaijan’s illegally exploited mineral resources, as well as for continuing the mine threat by bringing mines produced in 2021 from Armenia to Azerbaijan, the supply of Armenian armed forces not yet withdrawn from the territory of Azerbaijan, and the illegal passage of citizens of third countries, and that all these facts caused the rightful protest of the Azerbaijani side.
Providing information on the reasons that led to the protests, as well as on the Azerbaijani side’s attempt to hold negotiations for the purpose of conducting monitoring, it was underscored that the protest action of representatives of civil society of our country on the Lachin road is aimed at preventing the plundering of natural resources carried out during nearly 30 years of occupation of the territories of Azerbaijan and intensified in recent times.
It was emphasized that video footage demonstrating the unhindered passage through the Lachin road of citizens, the International Committee of the Red Cross, ambulances, vehicles of the peacekeeping contingent and other vehicles proves the groundlessness of claims that Azerbaijan has allegedly put Armenian residents under “blockade” and that a “tense humanitarian situation” is being experienced in the region.
Minister Bujar Osmani shared the views of the Chairmanship on work and plans within the framework of the OSCE, and at the same time noted the importance of taking steps towards the establishment of peace and security in the region and of dialogue.
During the telephone conversation, an exchange of views was also conducted on other regional issues of mutual interest.