No:005/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun ABŞ Dövlət Katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi Karen Donfrid ilə telefon danışığı barədə məlumatı
11 yanvar 2022 20:10
11 yanvar 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun ABŞ Dövlət Katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi Karen Donfrid ilə telefon danışığı baş tutub.
Tərəflər regional təhlükəsizlik vəziyyəti ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov bölgədə mövcud olan ən son vəziyyət, o cümlədən üçtərəfli bəyanatların icrası ilə bağlı Azərbaycan tərəfindən atılan addımlar barəsində danışıb. Nazir, Ermənistan tərəfinin iki dövlət sərhədində təxribatı davam etdirdiyi və Kəlbəcər istiqamətində bir hərbi qulluqçumuzun şəhid olması haqqında qarşı tərəfə məlumat verib və bu təxribata görə məsuliyyətin bilavasitə Ermənistan hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərinə düşdüyünü vurğulayıb.
Telefon danışığı zamanı tərəflər, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər mövzuları müzakirə ediblər.

No:005/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and US Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Karen Donfried
11 January 2022 20:10
On January 11, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov had a telephone conversation with Karen Donfried, US Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs.
The sides exchanged views on the regional security situation.
Minister Jeyhun Bayramov spoke about the latest situation in the region, including the steps taken by Azerbaijan to implement the trilateral statements. The Minister informed the opposite side that the Armenian side continues provocations on the border between the two countries and that one of our servicemen was killed in the direction of Kalbajar, and stressed that the responsibility for this provocation lies directly with the Armenian military-political leadership.