No:004/23, Cenevrədə BMT və Pakistanın birgə təşkilatçılığı ilə keçirilmiş beynəlxalq konfransda xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədovun çıxışına dair mətbuat məlumatı
9 yanvar 2023-cü il tarixində Cenevrədə BMT və Pakistanın birgə təşkilatçılığı ilə “İqlimə davamlı Pakistan” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib. Konfransın əsas məqsədi ötən ilin avqust ayında Pakistanda baş vermiş təbii fəlakətin törətdiyi fəsadların aradan qaldırılmasına və yenidənqurma işlərinin həyata keçirilməsinə dəstək məqsədilə lazımi maliyyə resurslarının cəlb edilməsindən ibarət olub.
Tədbirin açılış hissəsində təşkilatçı qismində Pakistan Baş naziri Məhəmməd Şahbaz Şərif və BMT Baş Katibi Antonio Quterreş çıxış edib, həmçinin Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyip Ərdoğanın video müraciəti yayımlanıb.
Təşkilatçıların dəvəti ilə dünyanın 46 ölkə, eləcə də 48 beynəlxalq maliyyə və vətəndaş cəmiyyəti institutunun nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbirdə AR Xarici İşlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov video konfrans vasitəsilə çıxış edib.
Çıxışda ölkəmiz tərəfindən dost və qardaş Pakistan xalqı və dövlətinin ağrı-acısının bölüşüldüyü, 2010-cu ildən etibarən bu ölkədə fərqli illərdə baş vermiş daşqınların fəsadlarının aradan qaldırılmasına dəstək məqsədilə indiyədək 7 milyon ABŞ dollarına yaxın məbləğdə töhfə verildiyi qeyd olunub. Pakistan tarixinin ən ağır təbii fəlakəti hesab edilən son daşqınların səbəb olduğu dağıntıların aradan qaldırılmasına dəstək olaraq 2022-ci ilin avqust ayında Azərbaycanın Pakistana 2 milyon ABŞ dolları məbləğində maliyyə yardımı göstərdiyi nəzərə çatdırılıb. Nazir müavini, fəsadların miqyasını nəzərə alaraq, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tapşırığına əsasən təşəbbüsə dəstək məqsədilə ölkəmiz tərəfindən əlavə 2 milyon ABŞ dolları həcmində humanitar məqsədli maliyyə yardımının göstəriləcəyi barədə Pakistan tərəfini və konfrans iştirakçılarını məlumatlandırıb.
2022-ci ildə baş vermiş təbii fəlakət ölkə ərazisinin üçdə birini su altında qoyaraq, 15 min insanın ölümünə və yaralanmasına, eləcə də 33 milyon insanın köçkün düşməsinə səbəb olub, beləliklə Pakistan tarixində ən dəhşətli təbii fəlakətə çevrilib. Dünya Bankı Qrupunun hesablamalarına görə həmin daşqınların nəticəsi olaraq, təqribən 9 milyon insan yoxsulluğa düçar ola bilər. Pakistan BMT sistemi, Dünya Bankı Qrupu, Asiya İnkişaf Bankı və Avropa İttifaqının dəstəyi ilə Fəlakət Sonrası Ehtiyacların Qiymətləndirilməsi Planını hazırlayıb və daşqınların törətdiyi zərərin 14,9 milyard, iqtisadi itkilərin 15,2 milyard, yenidənqurma ehtiyaclarının isə 16 milyard ABŞ dollarını keçdiyini müəyyən edib. Yenidənqurma, reabilitasiya, bərpa və davamlılıq çərçivəsinin (4RF) əsasını təşkil edən plan dolanışığın və kənd təsərrüfatının canlandırılması, özəl yaşayış evlərinin yenidən qurulması, ictimai infrastrukturun bərpası və yenidən inşa edilməsi kimi əsas prioritetləri müəyyənləşdirib.

No:004/23, Press release on the speech of Deputy Foreign Minister Elnur Mammadov at the International Conference co-organized by the UN and Pakistan in Geneva
09 January 2023 21:03
On January 9, 2023, an International Conference on Climate Resilient Pakistan was held in Geneva, jointly organized by the UN and Pakistan. The main purpose of the conference was to attract the necessary financial resources to support the elimination of the consequences of the natural disaster in Pakistan that happened in August of last year and the implementation of reconstruction projects.
Pakistani Prime Minister Muhammad Shehbaz Sharif and UN Secretary-General Antonio Guterres made speeches at the opening of the event, and a video address of Turkish President Recep Tayyip Erdogan was broadcast.
Deputy Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Elnur Mammadov made a speech via video conference at the event attended by representatives of 46 countries of the world, as well as 48 international financial and civil society institutions at the invitation of the organizers.
In the speech, it was noted that Azerbaijan shared the pain of the friendly and brotherly people and state of Pakistan, and since 2010 has contributed about $7 million to support the elimination of the consequences of floods in this country in different years. It was noted that in August 2022, in support of the destruction caused by the latest floods, which are considered the most serious natural disaster in the history of Pakistan, Azerbaijan provided financial assistance to Pakistan in the amount of $2 million. Taking into account the scale of the consequences, Deputy Foreign Minister informed the Pakistani side and the conference participants about the provision of additional humanitarian financial assistance in the amount of $2 million by Azerbaijan according to the instruction of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev in support of the initiative.
The disaster that happened in 2022 flooded a third of the country's territory, causing the death and injury of 15.000 people, as well as the displacement of 33 million people, thus becoming the most terrible natural disaster in the history of Pakistan. The World Bank Group estimates that as a result of these floods, about 9 million people may fall into poverty. Pakistan, with the support of the UN system, the World Bank Group, the Asian Development Bank, and the European Union, developed a post-disaster Needs Assessment Plan and found that the damage caused by floods exceeded $14.9 billion, economic losses exceeded $15.2 billion, and reconstruction needs exceeded $16 billion. The plan, which forms the basis of the Recovery, Rehabilitation and Reconstruction Framework (4RF), has set key priorities such as livelihood and agricultural revitalization, reconstruction of private housing, restoration and reconstruction of public infrastructure.