No:003/22, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri cənab Ceyhun Bayramovun Türk Dövlətləri Təşkilatı Xarici İşlər Nazirləri Şurasının Qazaxıstanda baş verən son hadisələrlə bağlı növbədənkənar iclasında çıxışı
11 yanvar 2022 12:15
Türk Dövlətləri Təşkilatı Xarici İşlər Nazirləri Şurasının Qazaxıstanda baş verən son hadisələrlə bağlı növbədənkənar iclasında çıxışı
11 yanvar 2022-ci il
Öncə, Türk Dövlətləri Təşkilatının sədri kimi bu fövqəladə toplantını çağırdığı üçün qardaş Türkiyə xarici işlər naziri Mevlüt Çavuşoğluya təşəkkür edirəm.
Həmçinin, Qazaxıstandakı ən son hadisələrlə bağlı ətraflı qiymətləndirməni təqdim etdiyi üçün Qazaxıstan baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Muxtar Tileuberdiyə təşəkkür bildirirəm.
Azərbaycan qardaş Qazaxıstandakı mövcud vəziyyəti dərin narahatlıqla izləyir. Ötən həftə baş verən hadisələrin insan tələfatı və yaralanması ilə nəticələnməsi xüsusilə təəssüf doğurur. Bununla əlaqədar biz, ölənlərin ailələrinə, yaxınlarına və bütün qazax xalqına dərin hüznlə başsağlığı verir, bütün yaralıların tezliklə şəfa tapmasını diləyirik.
Azərbaycan Qazaxıstanda vəziyyətin tezliklə normallaşmasının və qanunun aliliyinin bərpasının tərəfdarıdır. İctimai asayişə xələl gətirən, fundamental insan hüquqlarına və vətəndaşların azadlıqlarına təhdid törədən gücdən qanunsuz istifadə və zorakılığa heç bir bəraət qazandırıla bilməz və buna görə də qətiyyətlə pislənməli və rədd edilməlidir.
Biz Qazaxıstan xalqının və hökumətinin müdrikliyinə və qabiliyyətinə inanırıq. Biz inanırıq ki, Qazaxıstan müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra əldə etdiyi əlamətdar nailiyyətləri riskə atmadan vəziyyətdən çıxacaq və sağlam düşüncə qalib gələcək.
Bu baxımdan Türk Dövlətləri Təşkilatının üzərinə mühüm vəzifə düşür. Təşkilat üzv dövlətlər arasında həmrəylik üzərində qurulub və bu çətin zamanda qazax bacı və qardaşlarımızın yanında olmaq bizim ümumi məsuliyyətimizdir.
Bununla əlaqədar biz, Təşkilatın mövcud vəziyyətdən çıxış yolu tapmaqda Qazaxıstana lazım gəldikdə yardım etməyə hazır olduğunu bəyan edən 6 yanvar 2022-ci il tarixli Bəyanatını alqışlayırıq. Bunu biz, Təşkilatın üzv və müşahidəçi ölkələrinə münasibətdə öz öhdəliklərini yerinə yetirmək bacarığı və möhkəm qətiyyəti işarəsi kimi qiymətləndiririk.
Eynilə, bugünkü növbədənkənar görüşü və qəbul edəcəyimiz birgə bəyanatı Qazaxıstan xalqı və hökuməti ilə açıq-aydın həmrəylik nişanəsi kimi yüksək dəyərləndiririk.
Qazaxıstanla dərin köklü etnik, dini və tarixi qardaşlığa malik ölkə kimi Azərbaycan, Qazaxıstanın suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə hörmətlə yanaşmağın mühüm əhəmiyyətini bir daha təsdiqləyir.
Azərbaycan və Qazaxıstan həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli platformalarda, o cümlədən Türk Dövlətləri Təşkilatı və müvafiq institutları çərçivəsində yüksək səviyyəli strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinə malikdir. Birgə maraqlar və qarşılıqlı mənfəət əsasında qurulan bu münasibətlər, hər iki ölkənin qətiyyəti və bölüşülən baxışları sayəsində bir sıra mühüm regional və trans-regional layihələrin həyata keçirilməsi üçün leytmotiv olub.
Azərbaycan, yalnız bizim dövlətlərimiz və xalqlarımızın xeyrinə deyil, həmçinin bölgədə və ondan kənarda təhlükəsizlik, sabitlik və əməkdaşlığa ciddi şəkildə töhfə verəcək bu münasibətlərin daha da dərinləşdirilməsi məqsədinə sadiqdir.
Qeyd olunanlar müstəvisində, biz Qazaxıstanda vəziyyətin tezliklə normallaşdırılması və qazax xalqının və bütün regionun rifahı naminə geniş tərkibli islahatların davam etdirilməsi yolu ilə ölkədə siyasi, sosial və iqtisadi inkişafa qayıtmaq səylərini dəstəkləyirik.

No:003/22, Statement by H.E. Mr. Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the Extraordinary Meeting of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Turkic States on the recent events in Kazakhstan
Extraordinary Meeting
of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Turkic States
on the recent events in Kazakhstan
11 January 2022
At the outset, I thank the Minister of Foreign Affairs of brotherly Türkiye, H.E. Mevlüt Çavuşoğlu for convening this extraordinary meeting in the capacity as the Chair of the Organization of Turkic States.
I also thank H.E. Mr. Mukhtar Tileuberdi, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of Kazakhstan for providing comprehensive assessment of the recent developments in Kazakhstan.
Azerbaijan closely follows the current situation in brotherly Kazakhstan with deep concern. It is especially regretful that events over last week resulted in human losses and injuries. We convey our heartfelt condolences to the families, closed ones and the entire Kazakh people, and wish speedy recovery to all wounded.
Azerbaijan stands for the earliest normalization of the situation in Kazakhstan and restoration of the rule of law. Illegitimate use of force and violence that undermine public order and threaten the fundamental human rights and freedoms of citizens can have no justification, and thus, must be resolutely condemned and rejected.
We believe in the wisdom and capacity of the people and the Government of Kazakhstan. We trust that the situation will be overcome and common sense will prevail without risking remarkable achievements Kazakhstan has accomplished since regaining its independence.
In this regard, the Organization of the Turkic States has an important role to play. The Organization is built upon the solidarity among its member-states, and it is our common responsibility to stand with our Kazakh sisters and brothers in this challenging time.
It is within this understanding that we welcome the statement of 6 January 2022 and the expressed readiness by the Organization to assist Kazakhstan as needed, in finding a way out of current situation. We praise it a sign of strong determination and ability of the Organization to fulfill its responsibility with regard to member-states and observers.
In a similar vein, we highly value today’s extraordinary meeting and the joint statement that we adopt as a clear sign of solidarity with the people and the Government of Kazakhstan.
As a country enjoying deeply-rooted ethnic, religious and historic brotherhood with Kazakhstan, Azerbaijan reaffirms the crucial importance of respect for the sovereignty, territorial integrity of Kazakhstan.
Azerbaijan and Kazakhstan enjoy excellent strategic partnership relations both bilaterally and within relevant multilateral formats, including the Organization of Turkic States and its affiliated institutions. These relations firmly built upon common interests and mutual benefit have been leitmotiv for the realization of several landmark regional and trans-regional projects thanks to the determination and shared vision of both countries.
Azerbaijan remains committed to the goal of further deepening of these relations, which benefit not only our respective states and people, but also significantly contribute to security, stability and cooperation in the region and beyond.
Within the framework of the above-mentioned, we support the efforts for speedy normalization of situation in Kazakhstan and the return to political, social and economic development in the country through continuation of wide-range reforms for the benefit of the Kazakh people and entire region.