No: 98/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Malta Respublikasının Baş naziri Cozef Muskat ilə görüşüb
18 aprel 2017 20:38
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Malta Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin Baş naziri Cozef Muskat ilə görüşüb.
Görüşdə Malta Respublikasının Baş naziri Cozef Muskat ikitərəfli əlaqələrin mövcud vəziyyətindən məmnunluq ifadə etdi. O, Maltanın Azərbaycan ilə əməkdaşlığı genişləndirməkdə maraqlı olduğunu bildirdi və bu səfərin ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafına töhfə verəcəyinə inamını ifadə etdi.
Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə əlaqələrinin əhəmiyyətinə toxunan Cozef Muskat Aİ-nin yüksək səviyyəli rəsmiləri tərəfindən bu münasibətlərin strateji tərəfdaşlıq kimi qiymətləndirilməsini alqışladığını dedi. Baş nazir Aİ-yə hazırda sədrlik edən dövlət qismində Maltanın Aİ ilə Azərbaycan arasında strateji tərəfdaşlıq sazişinin imzalanmasını dəstəklədiyini və sazişin razılaşdırılmasına töhfə verməyə hazır olduğunu diqqətə çatdırdı.
Nazir Elmar Məmmədyarov iki ölkə arasında əlaqələrin son illərdə dinamik şəkildə inkişaf etdiyini və həyata keçirilmiş yüksək səviyyəli səfərlərin əlaqələrin inkişafına münbit zəmin yaratdığını bildirdi. Elmar Məmmədyarov bu xüsusda iqtisadi və enerji sahəsində əməkdaşlığın inkişafında əldə olunan müsbət nəticələri qeyd etdi.
Maltaya rəsmi səfərin bu ölkənin Aİ-yə sədrliyi dövrünə təsadüf etdiyini deyən nazir Elmar Məmmədyarov Aİ-Azərbaycan əlaqələrinin inkişaf perspektivləri, Aİ ilə tərəfdaşlığa dair yeni saziş layihəsi üzrə aparılan danışıqlar barədə ətraflı məlumat verdi.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqlar prosesinə toxunan nazir Elmar Məmmədyarov Aİ-nin dövlətlərin suverenliyi, müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı kimi təməl prinsiplərə sadiqliyinin bütün münaqişələrə münasibətdə vahid və birmənalı şəkildə ifadə olunmasının vacibliyini vurğuladı.
Görüşdə əlaqələrin müxtəlif sahələrdə inkişafı, transmilli enerji və nəqliyyat layihələri və habelə qarşılıqlı maraq doğuran digər mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Press release 18 April 2017
No: 98/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Joseph Muscat, Prime Minister of the Republic of Malta
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Joseph Muscat, Prime Minister of the Republic of Malta within the frameworks of his visit to this country.
At the meeting, Joseph Muscat, the Prime Minister of the Republic of Malta expressed satisfaction with the current high level of bilateral relations. He mentioned that Malta is interested in expanding cooperation with Azerbaijan and expressed his confidence that this visit will contribute to the development of relations between the two countries.
Highlighting the importance of relations between Azerbaijan and the European Union, Joseph Muscat applauded the EU's high-level officials assessment of the relationship as a strategic partnership. Prime Minister noted that Malta in the capacity as current EU presidency, supports the signing of the Strategic Partnership Agreement between EU and Azerbaijan and is ready to contribute to this process.
Minister Elmar Mammadyarov said that the relations between the two countries has developed dynamically in the recent years and the high-level visits has created fertile ground for their further enhancement. In this regard Elmar Mammadyarov stressed the positive results in the development of cooperation in economic and energy fields.
Noting that the official visit to Malta coincided with this countries EU presidency, Minister E.Mammadyarov briefed the Prime Minister about the development prospects of EU-Azerbaijan relations and the negotiations on the draft of the agreement for cooperation with EU.
At the meeting, the sides discussed the development of relations in various fields and exchanged their views on transnational energy and transport projects, as well as other topics of mutual interest.