No: 93/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto ilə görüşüb
13 aprel 2017 21:00
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Vişeqrad qrupu və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrin xarici işlər nazirlərinin Varşava toplantısı çərçivəsində Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto ilə görüşüb.
Görüşdə ikitərəfli münasibətlərin gələcək inkişaf perspektivləri və mümkün əməkdaşlıq sahələri barəsində fikir mübadiləsi aparıldı. Həmçinin çoxtərəfli formatda, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı dəstəyin davam etdirilməsinin vacibliyi qeyd edildi. Tərəflər ikitərəfli müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsinə dair fikir mübadiləsi apardılar.
Elmar Məmmədyarov həmkarının Macarıstana səfər dəvətini məmnuniyyətlə qəbul etdiyini vurğuladı. O, tərəf müqabilinə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi üzrə danışıqlar prosesinin son durumu barəsində məlumat verdi, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə uyğun olaraq Ermənistan qoşunlarının bütün işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmalı olduğunu və münaqişənin Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazi bütövlüyü və suverenliyi çərçivəsində nizamlanmalı olduğunu diqqətə çatdırdı.
P.Siyarto Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə tərəfdaşlıq sazişi üzrə danışıqlıqların başlanması prosesinə Macarıstanın tam dəstək verdiyini bildirdi. Görüşdə nazirlər həmçinin gündəlikdə olan layihələr, xüsusilə də Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizi barəsində geniş fikir mübadiləsi apardılar.
Sonda E.Məmmədyarov Şərq Tərəfdaşlığına Macarıstanın prezidentliyinin başlandığını bildirərək, Macarıstanın prezidentliyinin uğurlu keçəcəyinə ümidvar olduğunu diqqətə çatdırdı.

Press release 13 April 2017 21:00
No: 93/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Mr. Péter Szijjártó, Minister of Foreign Affairs and Trade of the Republic of Hungary
13 April 2017 21:00
Ministers exchanged views on development perspectives of bilateral relations and possible cooperation fields between two countries. Furthermore, sides underlined importance of continuation of mutual support within the international organizations and enhancement of bilateral legal-treaty base.
Elmar Mammadyarov gladly accepted invitation by his counterpart on a visit to Hungary. He briefed his counterpart the current status of negotiation process on Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict and emphasized that based on the UN Security Council’s resolutions, withdrawal of Armenia's troops from the occupied territories of Azerbaijan should be provided and the conflict must be resolved within the internationally recognized territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan.
P. Szijjártó expressed Hungarian strong support to the launch of negotiation process on partnership between Azerbaijan and the European Union. Ministers also discussed current projects, particularly North-South transport corridor at the meeting.