No: 87/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Polşa Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Polşa Seyminin başçısı Marek Kuçinski ilə görüşüb
12 aprel 2017 02:56
Seymin başçısı Azərbaycan ilə əlaqələri xüsusi əhəmiyyət verdiyini və bu xüsusda parlamentlərarası əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin vacibliyinə toxundu.
Görüşdə qeyd olundu ki, Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyev ümumilikdə 7 dəfə Polşaya səfər edib və bütün Polşa Prezidentləri Bakıda olub.
Seymin başçısı Marek Kuçinski Polşanın Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə əlaqələrinin inkişafını, Avropa İttifaqı arasında strateji tərəfdaşlığa dair sazişinin imzalanmasını dəstəklədiklərini qeyd etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan və Polşanın beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində uğurlu əməkdaşlığını diqqətə çatdırdı.
Nazir Seymin başçısına Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə danışıqlar prosesi haqqında məlumat verdi və münaqişənin həllinə dair BMT Təhlükəsizlik Şursının qəbul etdiyi 4 qətnamənin tələblərindən söz açdı. O, Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılması üçün Ermənistana beynəlxalq təzyiq göstərilməsinin vacibliyini vurğuladı.

No: 87/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Marek Kuchciński, Head of the Sejm of the Republic of Poland
At the meeting, the Head of Sejm mentioned that he attaches special importance to the relations with Azerbaijan and in this regard noted the significance of development of inter-parliamentary cooperation.
During the meeting, it was highlighted that H.E. Mr.Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan paid seven visits to Poland and receptively, all Polish Presidents have been in Baku.
Marek Kuchciński stated Poland supports the development of relations between Azerbaijan and European Union and signing of a Strategic Partnership Agreement with the European Union.
Minister Elmar Mammadyarov emphasized the successful cooperation between Azerbaijan and Poland within international organizations.
Foreign Minister Mammadyarov informed his interlocutor about the negotiations process on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and reiterated the demands of relevant four resolutions of the UN Security Council. He stressed the importance of exerting international pressure on Armenia to ensure the withdrawal of its troops from the occupied territories of Azerbaijan.