Mətbuat şərhi 17 mart 2017 07:08
No: 70/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Əfqanıstan İslam Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Hikmət Xəlil Karzaini qəbul edib
17 mart 2017 07:08
Görüşdə Azərbaycan və Əfqanıstan arasında dostluq və əməkdaşlığın inkişafından məmnunluq ifadə olundu. İki ölkənin rəhbərləri arasında yüksək səviyyəli dialoqun və bu xüsusda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Əfqanıstan İslam Respublikasının Prezidenti cənab Məhəmməd Əşrəf Qani ilə Münxen Təhlükəsizlik Konfransı çərçivəsində görüşünün əlaqələrin inkişafına xüsusi təkan verdiyi qeyd olundu.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın 2017-ci il üzrə “Asiyanın Qəlbi – İstanbul Prosesi”nə həmsədrlik funksiyasını öz üzərinə götürdüyünü diqqətə çatdıraraq, 17 mart tarixində İstanbul Prosesində iştirak edən dövlətlərin yüksək vəzifəli rəsmilərinin Bakıda keçiriləcək iclasının bu təşəbbüsə töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Nazir müavini Hikmət Karzai ölkəsinin İstanbul Prosesinə xüsusi əhəmiyyət verdiyini qeyd edərək Azərbaycanın 2017-ci il üzrə İstanbul Prosesinə həmsədrlik etməsinin yüksək qiymətləndirildiyini vurğuladı.
Hikmət Karzai Əfqanıstanın Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində Azərbaycanın ədalətli mövqeyini daim dəstəklədiyini qeyd etdi. O, Əfqanıstanın Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2017-ci ilin İslam həmrəyliyi ili elan edilməsi təşəbbüsünü tam şəkildə dəstəklədiyini qeyd edərək, ölkəsinin idmançılarının İslam həmrəylik oyunlarında yaxından iştirak edəcəyini dedi.
Həmçinin, Azərbaycanın NATO-nun Qətiyyətli dəstək missiyasına verdiyi töhfəsi də təqdir olundu.
Görüşdə ikitərəfli müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsi, nəqliyyat, elm-təhsil, təlim və digər qarşılıqlı maraq doğuran sahələrdə əməkdaşlıq məsələlərinə dair ətraflı fikir mübadiləsi aparıldı.

No: 70/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Hekmat Khalil Karzai, Deputy Foreign Minister of the Islamic Republic of Afghanistan
17 March 2017 07:08
During the meeting satisfaction on development of friendship and cooperation between Azerbaijan and Afghanistan was expressed. It was mentioned that high-level bilateral dialogue between leaders of both countries and in this regard the meeting of the President of Republic of Azerbaijan H.E. Mr. Ilham Aliyev with the President of the Islamic Republic of Afghanistan H.E. Mr. Mohammad Ashraf Ghani on the sidelines of the Munich Security Conference gives further impetus to advance our relations.
Elmar Mammadyarov noted that Azerbaijan has undertaken the co-chairmanship of “Heart of Asia- Istanbul Process” for the year of 2017 and expressed his conviction that Senior Officials Meeting of participating states of “Istanbul Process” to be held in Baku on March 17 will contribute to this initiative.
Deputy Minister Hekmat Karzai stressed the importance of the Istanbul Process for his country and highly appreciated Azerbaijan’s co-chairmanship of Istanbul Process for the year of 2017.
Hekmat Karzai emphasized that Afghanistan always supports the just position of Azerbaijan on the settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. He stated that Afghanistan fully supports the initiative by the President Ilham Aliyev on declaring 2017 as a year of Islamic Solidarity and added that the athletes of his country will take an active part in the Islamic Solidarity Games.
In addition, the contribution of Azerbaijan to NATO’s Resolute Support Mission was also praised.
At the meeting the ministers exchanged their views on the ways of enhancing bilateral legal based- treaty framework and development of cooperation in the transport, education and science, training and other fields of mutual interest.