Mətbuat şərhi 03 mart 2017 01:59
No: 54/17, Gürcüstan vətəndaşı, “TV İmedi” telekanalının müxbiri Qurami Roqavanın adının arzuolunmaz şəxslər siyahısından çıxarılmasına dair Mətbuat xidmətinin məlumatı
03 mart 2017 01:59
Gürcüstan vətəndaşı, “TV İmedi” telekanalının müxbiri Qurami Roqava Xarici İşlər Nazirliyinə məktubla müraciət edərək, adının “Azərbaycan Respublikasının işğal edilmiş ərazilərinə qanunsuz səfər etmiş əcnəbilərin siyahısı”ndan çıxarılmasını xahiş edib.
Məktubunda Q.Roqava Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyinə və qanunlarına hörmət etdiyini və Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərinə bilmədən və səfərin fəsadlarından əvvəlcədən məlumatlı olmadan səfər etdiyini qeyd edib. O, bu səfərin Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qarşı yönəlmədiyini vurğulayıb.
Səfərlə əlaqədar təəssüfünü ifadə edərək, Q.Roqava Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərinə səfərin heç bir halda Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində yaradılmış qondarma rejimin təşviqinə xidmət etmədiyini bildirib və işğal olunmuş ərazilərə qanunsuz səfərlə əlaqədar Azərbaycan hökuməti və xalqından üzr istədiyini qeyd edib. Q.Roqava həmçinin gələcəkdə işğal olunmuş ərazilərə bu kimi səfərlərdən çəkinəcəyinə dair zəmanət verib.
Q.Roqavanın müraciəti müvafiq qaydada nəzərdən keçirilib və onun adının arzuolunmaz şəxslər siyahısından çıxarılmasına dair qərar qəbul edilib.

No: 54/17, On removal of the name of Gurami Rogava, citizen of Georgia, reporter of “TV Imedi” channel from the “List of Foreign citizens illegally visited to occupied territories of the Republic of Azerbaijan”
A citizen of Georgia, reporter of “TV Imedi” channel Gurami Rogava addressed an official letter to the Ministry of Foreign Affairs asking for removal of his name from the “List of Foreign citizens illegally visited to occupied territories of the Republic of Azerbaijan”.
G.Rogava reaffirmed his full respect to the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Azerbaijan within its internationally recognized borders, its laws and regulations. G.Rogava noted that his visit to the occupied territories of the Republic of Azerbaijan by Armenia was not intentional and he was unaware about the consequences of that visit. He stressed that the visit should not give a meaning of his disrespect to the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan.
Furthermore, G.Rogava mentioned that his visit to the occupied territories of Azerbaijan by Armenia in no way served for the promotion of illegal regime established in the occupied territories of Azerbaijan, which is nothing other than the result of occupation and aggression.
Meanwhile, G.Rogava expressed his apology to the Government and People of Azerbaijan for an unauthorized visit to the occupied territories of Azerbaijan and attested that he would refrain from such visits to the occupied territories of Azerbaijan in the future.