Mətbuat şərhi 25 fevral 2017 03:24
No: 49/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Cibuti Respublikasının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Mahmud Əli Yusuf ilə görüşüb
25 fevral 2017 03:24
Nazir Elmar Məmmədyarov bunu tarixi səfər adlandırdı və ikitərəfli əməkdaşlıqda yeni mərhələ kimi xarakterizə etdi.
Dəvətə görə təşəkkürünü çatdıran Mahmud Əli Yusuf, bu səfərin ölkələrimiz arasında əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar açacağına əminlik ifadə etdi.
Görüş zamanı nazirlər Azərbaycan və Cibuti arasında ikitərəfli münasibətlərin hazırkı səviyyəsi, gündəlikdə duran məsələlər və müxtəlif sahələr üzrə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin perspektivlərini müzakirə etdilər.
Tərəflər iki ölkə arasında hüquq-müqavilə bazasının möhkəmləndirilməsi və iqtisadi-ticarət münasibətlərinin genişləndirilməsinin vacibliyini vurğuladılar.
Nazirlər ölkələrimiz arasında siyasi münasibətlərdən, xüsusilə beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində uğurlu əməkdaşlıqdan məmnunluq ifadə etdilər.
Nazir Elmar Məmmədyarov BMT Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə əlaqədar məlum qətnamələrinin qəbulunda BMT TŞ-nın o zaman qeyri-daimi üzvü kimi Cibutinin fəal rolunu yüksək qiymətləndirdi. O, həmçinin Cibuti Respublikasının Milli Assambleyasında Xocalı Soyqırımına dair qətnamənin qəbul edilməsi, ümumilikdə, Azərbaycanın ədalətli mövqeyini daim və tam şəkildə dəstəklədiyinə görə ölkəmiz adından təşəkkür ifadə etdi.
Mahmud Əli Yusuf ölkəsinin hər zaman qardaş və dost Azərbaycan xalqının yanında olduğunu bəyan etdi.
Görüşdə İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində iki ölkə arasında uğurlu əməkdaşlıq və Cibutinin Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünə dair İƏT Kontakt Qrupunda təmsil olunması qeyd olundu.
Qeyd olundu ki, hər iki ölkənin əlverişli coğrafi-strateji mövqeyi hava və dəniz daşımaları sahəsində əməkdaşlığı daha da genişləndirməyə imkan verir. Bu xüsusda Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı ilə Cibuti portu, Azərbaycan Hava Yolları QSC-in Cibutinin müvafiq qurumları ilə əməkdaşlığı və qarşılıqlı səfər mübadiləsi təqdir olundu.
Son dövrlər iki ölkə arasında təmasların intensivləşməsinin ikitərəfli əməkdaşlığa töhfə verəcəyinə əminlik ifadə edildi.
2017-ci ilin Azərbaycan Respublikasında “İslam Həmrəyliyi İli” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncam imzaladığını deyən Elmar Məmmədyarov, bu il ölkəmizdə “İslam Həmrəyliyi Oyunları” keçiriləcəyini və Cibuti idmançılarının bu yarışlarda fəal iştirak edəcəyinə ümid etdiyini bildirdi.
Həmçinin humanitar sahədə əməkdaşlıq və Parlamentlərarası əlaqələrin inkişaf etdirilməsi məsələləri müzakirə olundu. Cibutili nazirə Azərbaycan Respublikasının Beynəlxalq İnkişafa Yardım Agentliyinin (AİDA) fəaliyyəti və qurumun Afrika qitəsində həyata keçirdiyi layihələr barədə məlumat verildi.
Tərəflər eyni zamanda tibb, tələbə mübadiləsi və müxtəlif sahələrdə təlimlərin keçirilməsinə dair əməkdaşlıq məsələlərini də müzakirə etdilər.
Görüşdən sonra nazirlər XİN-lər arası ikitərəfli məsləhətləşmələrə dair Anlaşma Memorandumunu imzaladılar və birgə mətbuat konfransı keçirdilər.

Press release 25 February 2017 03:24
No: 49/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Mahmoud Ali Youssouf, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Republic of Djibouti
25 February 2017 03:24
Elmar Mammadyarov stressed that it is an historic visit and will open a new chapter in our bilateral relations.
Mahmoud Ali Youssouf thanked for the invitation to come to an official visit and expressed his confidence that visit will open up new opportunities between our countries.
At the meeting, the ministers discussed the current level of bilateral relations, issues on the agenda and prospects of the development of cooperation in various fields between Azerbaijan and Djibouti. The sides stressed the importance of expansion of legal-treaty base as well as enlargement of economic-trade relations between the two countries.
Ministers expressed their satisfaction with the level of political relations, in particular fruitful cooperation within international organisations between our countries.
Minister Elmar Mammadyarov highly appreciated the active role of Djibouti as a non permanent member of UN Security Council in adoption of relevant UN Security Council resolutions on Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict in that time. He also expressed his gratitude on behalf of our country for the adoption of resolution on Khojaly genocide in the National Assembly of the Republic of Djibouti and persistent support to the Azerbaijan’s just position in general.
Djibouti Minister stated that his country always stands by brotherly and friendly Azerbaijani people.
During the meeting, the successful cooperation within Organisation of Islamic Cooperation (OIC) between the two countries and joining of Djibouti to OIC Contact Group on Armenia's aggression against Azerbaijan was noted.
The sides emphasized that the favourable geographical and strategic position of both countries could provide more opportunities to strengthen further cooperation in the fields of air and sea transport. In this regards, the cooperation launch between Baku International Sea Trade Port and Djibouti Port as well as Azerbaijan Airlines and relevant authorities of Djibouti, exchange of mutual visits was commended.
Ministers expressed their assurance that the recent intensification of contacts between the two countries will contribute to the bilateral cooperation.
Noting that the President of the Republic of Azerbaijan signed a Decree on declaring the year of 2017 the “Year of Islamic Solidarity” in Azerbaijan, Minister E.Mammadyarov stressed that this year Azerbaijan is going to host the “Islamic Solidarity Games”. He expressed hopes for the active participation of Djibouti athletes in these games.
The sides also discussed the cooperation in humanitarian area and issues for the development of parliamentary relations. Djiboutian Minister was also briefed about activity of AIDA and its projects conducted in African continent.
Cooperation in the fields of medicine, exchange of students and training of professionals in certain areas were also discussed.
Following the meeting ministers signed the Memorandum of Understanding on bilateral consultations between Ministries of Foreign Affairs and held the joint press conference.