Mətbuat şərhi 14 fevral 2017 02:29
No: 30/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Gürcüstanın xarici işlər naziri Mixeil Canelidze ilə görüşüb
14 fevral 2017 02:29
Görüşdə Azərbaycan və Gürcüstan arasında dostluq və mehriban qonşuluq prinsiplərinə əsaslanan əlaqələrin strateji tərəfdaşlıq xarakteri daşıdığı qeyd olunaraq, bu münasibətlərin ikitərəfli əməkdaşlığın hərtərəfli inkişafı üçün əlverişli zəmin yaratdığı vurğulandı.
Nazirlər 2017-ci ildə Azərbaycan Respublikası və Gürcüstan arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 25 ilinin tamam olmasını xüsusi qeyd edərək, bu dövr ərzində iki ölkə arasında mütəmadi qarşılıqlı yüksək səviyyəli səfərlərin həyata keçirilməsi fonunda siyasi dialoq, əməkdaşlıq və qarşılıqlı anlaşmanın inkişaf səviyyəsindən məmnunluq ifadə etdilər.
Tərəflər ölkələrimiz arasında iqtisadiyyat, ticarət, turizm, enerji və nəqliyyat sahələrində də qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini qeyd edərək, regional əhəmiyyət daşıyan bu əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinin vacibliyini vurğuladılar. Bu xüsusda Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yol və Cənub Qaz layihəsinin əhəmiyyəti qeyd olundu.
Nazir Elmar Məmmədyarov dost və qonşu dövlət kimi Azərbaycan və Gürcüstan arasında olan qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın bütün region üçün nümunə olduğunu bildirdi.
Nazir Mixeil Canelidze Azərbaycanı Gürcüstan üçün mühüm tərəfdaş adlandıraraq, iki ölkə arasında əməkdaşlığın bütün sahələr üzrə inkişaf etdiriləcəyinə və birgə səylərlə daha yeni layihələrin icra ediləcəyinə əminliyini vurğuladı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqlar prosesinin son vəziyyəti barədə gürcüstanlı həmkarına məlumat verdi və qeyd etdi ki, Ermənistanın işğalçılıq siyasətinə görə münaqişənin həll olunmaması regionun hərtərəfli inkişafına, sülh, sabitlik və təhlükəsizliyin bərqərar olması üçün ciddi təhdid təşkil edir. O, həmçinin əlavə etdi ki, Ermənistan ərazisində fəaliyyət göstərən Metsamor atom elektrik stansiyası bütöv regionu nüvə təhlükəsi ilə üzbəüz qoyur.
Tərəflər Azərbaycan və Gürcüstanın ərazi bütövlüyü, suverenliyi və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına bir daha qarşılıqlı dəstək ifadə etdilər.
Görüş zamanı həmçinin iki ölkənin parlamentləri arasında əlaqələr, konsulluq sahəsində ikitərəfli münasibətlərin inkişaf etdirilməsi, müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsi və digər qarşılıqlı maraq kəsb edən məsələlər də müzakirə olundu.

Press release 14 February 2017 02:29
No: 30/17, Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov met with Mikheil Janelidze, Foreign Minister of Georgia
14 February 2017 02:29
At the meeting, the sides noted that the relations based on the principles of friendship and good neighborhood between Azerbaijan and Georgia is of strategic partnership nature and stressed that these bonds of ties provide favorable conditions for the comprehensive development of bilateral cooperation.
Underlining the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and Georgia, the Ministers expressed satisfaction with the development level of political dialogue, cooperation and mutual understanding in the light of regular high-level visits between the two countries over this period.
Noting that the mutually beneficial cooperation is also developing at the high level in the fields of economy, trade, tourism, energy and transport between our countries, the sides emphasized the importance of further expanding this cooperation of regional importance. In this regard, they mentioned the indispensability of Baku-Tbilisi-Kars railway and Southern Gas project.
Minister Elmar Mammadyarov said that the mutually beneficial cooperation between Azerbaijan and Georgia, as friendly and neighborly countries, sets an example for the entire region.
Naming Azerbaijan as an important partner for Georgia, Minister Mikheil Janelidze expressed his confidence that the cooperation between the two countries will be advanced in all fields and more new projects will be implemented by joint efforts.
Minister Elmar Mammadyarov briefed his Georgian counterpart about the latest status of the negotiation process towards the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and noted that the failure in the settlement of the conflict because of Armenia’s occupation policy constitutes serious threat to the comprehensive development of the region, ensuring peace, stability and security in the region. He added that the operation of the Metsamor nuclear power plant in Armenia is posing nuclear threat to the entire region.
The sides reiterated mutual support for the territorial integrity, sovereignty and internationally recognized borders of Azerbaijan and Georgia.
During the meeting, the development of inter-parliamentary ties, enhancement of bilateral relationship in the consular field, expansion of legal-treaty base and other issues of mutual concern were also discussed.