No: 145/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Nyu-Yorka səfəri çərçivəsində ABŞ dini icmalarının liderləri və yəhudi təşkilatlarının nümayəndələri ilə görüşüb
28 may 2017 03:04
Görüşdə E.Məmmədyarov tolerantlıq və multikulturalizmin ölkəmizdə tarixən mövcud olduğunu və fəxrlə nəsildən-nəslə ötürüldüyünü qeyd etdi. Xalqımızın tolerantlıq ənənələrindən bəhs edən E.Məmmədyarov qədim zamanlardan müxtəlif konfessiyaların nümayəndələrinin sülh və əmin-amanlıq şəraitində ölkəmizdə dinc yanaşı yaşadığını bildirdi və hazırda konfessional rəngarəngliyin ölkəmizin sosial həyatında xüsusi yer tutduğunu əlavə etdi və son illər Azərbaycanda dinlərarası və mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqinə həsr edilmiş çoxsaylı qlobal tədbirlərin keçirilməsinin ənənəyə çevrildiyini vurğuladı və bu xüsusda Azərbaycanın BMT-nin Sivilizasiyaların Alyansı üzrə VII Qlobal Foruma ev sahibliyi etdiyini əlavə etdi.
Daha sonra nazir E.Məmmədyarov Amerika Yəhudi Təşkilatının üzvləri, həmçinin Əsas Amerika Yəhudi Təşkilatları Prezidentlərinin Konfransının üzvləri ilə ayrı-ayrılıqda görüşlər keçirdi.
Görüşlərdə Azərbaycanın Amerika yəhudi təşkilatları ilə əlaqələrinin yüksək səviyyədə inkişafından məmnunluq ifadə olundu. Nazir Azərbaycan yəhudi icmasının illər boyu ölkəmizdə sülh şəraitində dinc yanaşı yaşadığını və yaxından cəmiyyətə inteqrasiya olunduğunu qeyd etdi.
Nazir E.Məmmədyarov Azərbaycan hökuməti tərəfindən dözümlülük və multikulturalizmin təşviqinə xüsusi diqqət ayrıldığını deyərək, 2016-ci ilin ölkəmizdə Multikulturalizm ili, 2017-ci ilin isə İslam Həmrəyliyi ili elan olunduğunu dedi. E. Məmmədyarov ölkəmizin ev sahibliyi etdiyi İslam Həmrəylik Oyunlarının uğurla başa çatdığını diqqətə çatdırdı.

No: 145/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with religious community leaders and Jews Organizations of the USA within his visit to New York
At the meeting E.Mammadyarov said that tolerance and multiculturalism have been existed in Azerbaijan for centuries and values of tolerance and inclusiveness proudly conveyed from generation to generation. Talking about the traditions of tolerance of Azerbaijani people, E.Mammadyarov noted that representatives of diverse confessions have been living in a peaceful atmosphere in Azerbaijan and present an excellent model of co-existence. He also emphasized that confessional diversity holds special place in the social life of the public. E.Mammadyarov stated that it has been tradition to host global events dedicated to the promotion of interreligious and intercultural dialogues in Azerbaijan and in this regard talked about the 7th Global Forum of the UN Alliance of Civilizations held in Azerbaijan in 2016.
Furthermore, E. Mammadyarov, in separate meetings, met with members of the American Jewish Committee and Conference of Presidents of Major American Jewish Organizations.
Sides expressed their satisfactions with the high level development of relations among Azerbaijan and American Jewish organizations. Minister E.Mammadyarov said that Jewish community has been living in a peaceful atmosphere in Azerbaijan and added that members of Jewish community are very closely integrated to and actively presented in the society.
E.Mammadyarov mentioned that the Government of Azerbaijan attaches special attention to the promotion of tolerance and multiculturalism and added that the year of 2016 and 2017 was declared as a Year of Multiculturalism and Year of Islamic Solidarity respectively. He also gladly informed the interlocutors that the 4th Islamic Solidarity Games which took place in Azerbaijan has been successfully accomplished.