No: 138/17, Nazir Elmar Məmmədyarov Əsas Amerika Yəhudi Təşkilatlarının Prezidentləri Konfransının icraçı sədrinin müavini Malkolm Honlaynı qəbul edib
18 may 2017 05:09
Görüşdə Azərbaycan və ABŞ arasında ikitərəfli əməkdaşlığın perspektivləri, həmçinin ABŞ-ın yəhudi icması ilə əlaqələrə dair fikir mübadiləsi aparıldı.
Malkolm Honlayn Azərbaycana öncəki səfərlərini xatırlayaraq, ölkəmizin ildən-ilə müxtəlif sahələrdə inkişafının təqdirəlayiq hal olduğunu bildirdi. O həmçinin tarixən yəhudi icmasının Azərbaycanda sülh şəraitində yaşadığını və cəmiyyətə inteqrasiya etdiyini bildirdi və bu istiqamətdə Azərbaycan hökuməti tərəfidən görülmüş işlərə görə təşəkkürünü ifadə etdi.
Nazir E.Məmmədyarov mövcud çağırışlar fonunda Azərbaycanda müxtəlif konfesiyaların nümayəndələrinin sülh şəraitində birgə yaşayışının nümunəvi xarakter daşıdığını deyərək, Azərbaycan hökuməti tərəfindən mədəniyyət və dinlərarası dialoqun təşviq edilməsinə xüsusi diqqət yetirildiyini vurğuladı.

No: 138/17, Minister Elmar Mammadyarov received Malcolm Hoenlein, executive vice chairman of the Conference of Presidents of Major American Jewish Organizations
Sides exchanged views on the perspectives of bilateral cooperation between Azerbaijan and the USA, as well as relations with American Jewish community.
Gladly recalling his previous visit to Azerbaijan, Malcolm Hoenlein expressed his positive impressions on development of Azerbaijan in various fields. He also emphasized that Jewish community has long enjoyed a peaceful co-existence in Azerbaijan and perfectly integrated to the community. M. Hoenlein highly appreciated praiseworthy works being done by the Government of Azerbaijan in this direction.
Minister E.Mammadyarov emphasized that the peaceful co-existence of representatives of various confessions in Azerbaijan is a bright example of tolerance and added that the Government of Azerbaijan pays special attention to the promotion of intercultural and inter-religious dialogue.