Mətbuat şərhi 15 fevral 2018 04:29
No: 035/18, Azərbaycan ərazilərinin işğalı və Ermənistanın təcavüzkar separatizminin davamı etməsi bağlı XİN-in Mətbuat xidmətinin rəhbəri Hikmət Hacıyevin şərhləri
15 fevral 2018 04:29
Bu il ötən əsrin 80-ci illərinin sonlarında Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsində başlayan erməni təcavüzkar separatizminin 30 ili tamam olur.
Məlum olduğu kimi, 1988-ci ilin əvvəllərindən etibarən Ermənistan Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinə (DQMV) açıq iddialar irəli sürüb və təcavüzkar separatizmi aktiv şəkildə dəstəkləyib. Bu iddialardan əvvəl Dağlıq Qarabağda və Ermənistanda yaşayan azərbaycanlılara qarşı hücumlar törədilib və bu kimi əməllər də mülki əhali arasında itkilər və azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünlərin axını ilə nəticələnib. Beləliklə, 1980-ci illərin sonunda 250 mindən çox azərbaycanlı Ermənistandan zorla çıxarılıb. Həmçinin, Dağlıq Qarabağın 50.000-dən çox köklü Azərbaycan əhalisi etnik təmizləmə və qəddar terror hücumlarına məruz qalıb.
Ümumiyyətlə, 1980-ci illərin sonlarından etibarən Ermənistanın xüsusi xidmət orqanları və onlarla yaxından əlaqəli olan bəzi erməni təşkilatlarının Azərbaycana qarşı terror aktlarının, o cümlədən yol, dəmir-yolu, dəniz və hava nəqliyyatı və yerüstü kommunikasiyalara qarşı törədilmiş cinayət əməlləri nəticəsində əksəriyyəti qadın, yaşlı və uşaq olmaqla 2000-dən çox Azərbaycan vətəndaşı qətlə yetirilib.
Buna paralel olaraq, Dağlıq Qarabağ bölgəsinin Azərbaycandan birtərəfli qaydada ayrılması prosesinə rəvac vermək üçün bir sıra qeyri-qanuni qərarlar qəbul edilib.
Dağlıq Qarabağın erməni separatçıları və Ermənistan tərəfindən sərhəd xəttini dəyişmək cəhdləri (və ya Dağlıq Qarabağın Azərbaycanın tərkib hissəsi kimi tanınmış ərazilərindən çıxarılması) Azərbaycan və o zaman SSRİ hakimiyyəti tərəfindən qəbul edilməyib. 1988-ci il iyulun 18-də SSRİ Ali Sovetinin Rəyasət Heyəti (1988-ci il fevralın 20-də Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin Xalq Deputatları Soveti ―Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin Azərbaycan SSR tərkibindən Ermənistan SSR tərkibinə verilməsi haqqında Azərbaycan SSR və Ermənistan SSR Ali Sovetləri qarşısında vəsatət qaldırılması, Azərbaycanın bundan 13 və 17 iyun tarixlərində imtina etməsi və Ermənistanın 15 iyun tarixində edilən tələbi dəstəkləməsi) Dağlıq Qarabağı Azərbaycan SSR tərkibində saxlamaq barədə qərar qəbul etdi.
1989-cu il dekabr ayının 1-də Ermənistan SSR Ali Soveti öz iclasında Ermənistan SSR və Dağlıq Qarabağın yenidən birləşdirilməsi haqqında qeyri-qanuni bir qərar qəbul etdi. Lakin 1990-cı il yanvarın 10-da SSRİ Ali Sovetinin Rəyasət Heyəti “Ermənistan SSR Ali Sovetinin Dağlıq Qarabağla bağlı 1 dekabr 1989-cu ildə və 9 yanvar 1990-cı ildə qəbul etdiyi aktların SSRİ Konstitusiyasına uyğunsuzluğu” haqqında qərarında Azərbaycanın razılığı olmadan Dağlıq Qarabağın Ermənistana birləşməsinin qeyri-qanuni olduğunu elan etdi. 30 avqust 1991-ci ildə Azərbaycan SSR Azərbaycanın dövlət müstəqilliyini bərpa etmək haqqında Bəyannamə qəbul etdi və 1991-ci il oktyabrın 18-də və 1991-ci il 29 dekabr tarixində bu rəsmi təsdiq edildi.
Bütün bunlar onu göstərir ki, hələ o zaman Azərbaycanın icazəsi olmadan Dağlıq Qarabağın birtərəfli qaydada ayrılmasının Sovet qanunlara zidd olması etməsi ali konstitusiya səviyyəsində təsdiqlənib. Azərbaycan müstəqillik əldə etdikdə, həmin dövrdə tətbiq olunan qanunvericiliyə əsasən Dağlıq Qarabağ aydın şəkildə Azərbaycan ərazilərinin tərkib hissəsi hesab olunurdu.
Dağlıq Qarabağın "Ermənistana birləşdirilməsi " və ya "müstəqilliyi"nin əldə edilməsi ilə bağlı Ermənistanın iddiaları beynəlxalq hüquqda qəbul edilmiş uti possidetis prinsipinə ziddir və bu səbəbdən beynəlxalq hüquq çərçivəsində əsassızdır.
Uti possidetis prinsipi aydın şəkildə müəyyən edir ki, Azərbaycanın müstəqilliyini əldə etməmişdən öncə Sovet qanunları ilə müəyyən edilmiş sərhədləri daxilində müstəqilliyini elan edib.
1991-ci ilin sonu və 1992-ci ilin əvvəllərində Sovet Sosialist Respublikaları İttifaqının mövcudluğuna son qoyulduqdan və həm Ermənistan, həm də Azərbaycan müstəqillik qazandıqdan və beynəlxalq aləmdə tanındıqdan sonra, Ermənistan tərəfindən Azərbaycan daxilində məskunlaşmış ərazilərə törədilən hərbi əməliyyatlar və hücumlar artdı və genişmiqyaslı dövlətlərarası müharibəyə çevrildi. Ermənistan tərəfindən Azərbaycana qarşı başlanmış müharibənin nəticəsi kimi, Dağlıq Qarabağ regionu, yeddi ətraf rayon (Laçın, Kəlbəcər, Zəngilan, Qubadlı, Cəbrayıl, Füzuli və Ağdamın bir hissəsi) və bir sıra anklavlar daxil olmaqla, Azərbaycanın ərazisinin bir hissəsi Ermənistan tərəfindən işğal edildi. Yeddi ətraf rayondan 700.000-dən çox azərbaycanlı zorla qovuldu və qanlı etnik təmizləmənin hədəfi oldu.
Azərbaycan əleyhinə hərbi təcavüzün birbaşa məsuliyyətini gizlətmək üçün Ermənistan, xalqların öz müqəddəratını təyin etmək kimi hüququ prinsipindən sui-istifadə edir və onu təhrif edir. Ermənistan bu prinsipin Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsində yaşayan ermənilərin birtərəfli qaydada Azərbaycandan ayrılmasına tətbiq oluna biləcəyini iddia edir. Bu məqsədlə Ermənistan Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində işğal və təcavüz nəticəsi olan qanunsuz və qondarma rejim yaradıb.
Əslində, bunun Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Nizamnaməsində, 1975-ci ildə Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Konfransının (sonra ATƏT) Yekun Aktı (Helsinki Yekun Aktı) və digər beynəlxalq sənədlərlə nəzərdə tutulan xalqların öz müqəddəratını təyin etmək hüququ ilə heç bir əlaqəsi yoxdur. Bundan əlavə, dövlətlərin suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə qarşı təhdid və ya gücdən istifadəni qadağan edən məcburi normalar (jus cogens) daxil olmaqla, beynəlxalq hüquq normalarının kobud pozulması ilə müşayiət olunan hallara münasibətdə öz müqəddəratını təyinetmə prinsipinin tətbiq olunması iddialarının əsası yoxdur.
Nəticə etibarilə, Ermənistanın iddiaları, Azərbaycanın müstəqilliyinə gedən dövr ərzindəki və müstəqillikdən sonrakı hüquqi bazaya və çərçivələrə görə tamamilə əsassızdır. Dağlıq Qarabağın Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi olması BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən münaqişə ilə bağlı müvafiq qətnamələrində də təsdiqlənib və bundan sonra bu mövqe müxtəlif beynəlxalq səviyyələrdə dəfələrlə bəyan edilib. Qeyd etmək vacibdir ki, Dağlıq Qarabağ ermənilərinin birtərəfli olaraq “müstəqillik” elan etməsindən sonra BMT Dağlıq Qarabağın Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi olduğunu tanıyan və Azərbaycanın beynəlxalq sərhədlərinin toxunulmazlığını təsbit edən və ərazi əldə etmək üçün gücdən istifadənin yolverilməz olduğunu vurğulayan Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri qəbul edilib. Beləliklə, BMT Təhlükəsizlik Şurası qəti şəkildə müəyyən edib ki, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionunda birtərəfli qaydada müstəqilliyin elan edilməsi tamamilə qanunsuzdur..
Ümumilikdə, aşağıdakı nəticələr kimi təsnif edilə bilər:
1. Uti possidetis prinsipi aydın şəkildə müəyyən edir ki, Azərbaycan müstəqillik elan etdiyi dövrdə SSRİ qanunları ilə müəyyən edilmiş sərhədləri daxilində müstəqilliyini əldə edib 2. Dağlıq Qarabağ həmin vaxt SSRİ-nin müvafiq legitim orqanları tərəfindən təsbit edildiyi kimi, Azərbaycanın ərazisinə daxildir. 3. Azərbaycan Dağlıq Qarabağın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazi hüdudlarından kənara çıxarılmasına razılıq verməyib. 4. Dağlıq Qarabağın Ermənistanla birləşdirilməsi və ya onun müstəqilliyi hər hansı üçüncü dövlət tərəfindən tanınmır. 5. Azərbaycanın müstəqilliyi öncəsi Dağlıq Qarabağdakı separatçıların hərəkətləri uti possidetis prinsipinə ziddir və bunlar Azərbaycanın hüquqi sistemi çərçivəsində qiymətləndirilməlidir. 6. Dağlıq Qarabağın sakinləri Azərbaycanın hüdudları çərçivəsində öz müqəddəratını təyin etmək hüququna malikdirlər. Beynəlxalq hüquqa əsasən onların Azərbaycandan ayrılmaq hüququ yoxdur 7. Azərbaycanın müstəqilliyini əldə etməsindən sonra Dağlıq Qarabağda həyata keçirilən əməllər separatçı/ayırıcı əməllərdir və Azərbaycanın daxili hüquqi sistemi çərçivəsində qiymətləndirilməlidir 8. Ermənistanın Azərbaycana qarşı gücdən istifadə daxil olmaqla törətdiyi əməlləri dövlətlərin ərazi bütövlüyünə hörmət kimi fundamental beynəlxalq hüquq normasının, həmçinin digər müvafiq beynəlxalq hüquqi prinsiplərin, o cümlədən güc tətbiq edilməsinin qadağan olunmasının pozulmasıdır.
Ermənistan nəhayət, başa düşməlidir ki, Azərbaycan ərazisinin hərbi işğalı münaqişənin həlli deyil və heç vaxt Ermənistanın arzuladığı siyasi nəticəni verməyəcəkdir. Münaqişənin həlli yalnız və yalnız Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində suverenliyi və ərazi bütövlüyü əsasında mümkündür. Azərbaycanın ərazi bütövlüyü heç vaxt müzakirə mövzusu olmayıb və olmayacaqdır. Azərbaycan bu anlamla münaqişənin həlli prosesində iştirak edir. Azərbaycan bir daha Ermənistandan vaxtı hədər vermək və ilhaqçı siyasətinə bəraət qazandırmaq üçün əsassız tarixi arqumentlər axtararaq öz xalqını və beynəlxalq ictimaiyyəti çaşdırmaq əvəzinə işğal və etnik təmizləmə siyasətini dayandırmağı və münaqişənin həlli prosesində konstruktiv şəkildə iştirak etməyi, beynəlxalq öhdəliklərini yerinə yetirməyi və qoşunlarını Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarmağı tələb edir.

Press release 15 February 2018 04:29
No: 035/18, Comments by Hikmat Hajiyev, Spokesperson of MFA Azerbaijan, on continuation of Armenian aggressive separatism and occupation of Azerbaijan’s lands
15 February 2018 04:29
This year marks the 30 years of Armenian aggressive separatism started in Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan in late 80s of the last century.
As is well known, since the beginning of 1988, Armenia overtly laid claim to and engaged in active support of aggressive separatism in the Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast (NKAO) of Azerbaijan. Those claims were preceded by the attacks on the Azerbaijanis both in Nagorno-Karabakh and in Armenia, resulting in civilian casualties and a flood of Azerbaijani refugees and internally displaced persons. Thus, at the end of 1980s, more than 250,000 Azerbaijanis were forcefully expelled from Armenia. More than 50.000 indigenous Azerbaijani population of Nagorno-Karabakh were also subject of ethnic cleansing and brutal terror attacks.
In all, as a result of terrorist acts against Azerbaijan carried out since the late 1980s by the Armenian secret service and some Armenian organizations closely connected with it, including criminal acts against road, rail, sea and air transport and ground communications, over 2,000 citizens of Azerbaijan have been killed, the majority of them women, the elderly and children
In parallel, a number of illegal decisions were taken to institute the process of unilateral secession of Nagorno-Karabakh region from Azerbaijan.
The attempts made by the Armenian separatists of Nagorno-Karabakh and Armenia to alter the line (or remove Nagorny Karabakh from the recognised territory of Azerbaijan) were not accepted either by Azerbaijan or by the authorities of the USSR at the relevant time. On 18 July 1988, the Presidium of the Supreme Soviet of the USSR (faced with the request of the convocation of delegates of the Nagorno-Karabakh Autonomous Region of 20 February that year to join Armenia, the refusal of this by Azerbaijan on 13 and 17 June and the support of the request by Armenia on 15 June) decided to leave the territory within the Azerbaijan SSR.
On 1 December 1989, the Supreme Soviet of Armenia adopted a resolution calling for the reunification of the Armenian SSR with Nagorno Karabakh. However, on 10 January 1990, the Presidium of the Supreme Soviet of the USSR adopted a resolution on the “Nonconformity With the USSR Constitution of the Acts on Nagorny Karabakh Adopted by the Armenian SSR Supreme Soviet on 1 December 1989 and 9 January 1990”, declaring the illegality of the proposed unification of Armenia with Nagorny Karabakh without the consent of the Azerbaijan. On 30 August 1991, the Azerbaijan SSR adopted a Declaration on the restoration of state independence of Azerbaijan and on 18 October 1991 and 29 December 1991, this was officially confirmed.
The unlawfulness within the Soviet legal system of attempted unilateral secession of Nagorno-Karabakh without Azerbaijan’s consent was confirmed at the highest constitutional level. Azerbaijan did not so consent, so that the definition of the territory of Azerbaijan as it proceeded to independence and in the light of the applicable law clearly included Nagorno-Karabakh.
Armenia’s claims as to the claimed “independence” or “reunification” of Nagorny Karabakh are contrary to the internationally accepted principle of uti possidetis and therefore unsustainable in international law.
The principle of uti possidetis establishes that Azerbaijan validly came to independence within the borders that it had under Soviet law in the period preceding its declaration of independence.
At the end of 1991 and the beginning of 1992, when the Union of Soviet Socialist Republics ceased to exist and both Armenia and Azerbaijan attained independence and were accorded international recognition, armed hostilities and attacks against populated areas within Azerbaijan intensified and escalated into a full-fledged inter-State war. As a result of war unleashed by Armenia against Azerbaijan, a significant part of Azerbaijan’s territory, including the Nagorno-Karabakh region, the seven adjacent districts (Lachyn, Kalbajar, Zangilan, Gubadly, Jabrayil, parts of Fuzuli and Aghdam) and some exclaves, was occupied by Armenia. More than 700.000 Azerbaijanis from the adjacent seven regions were forcefully expelled and become target of notorious ethnic cleansing.
In order to disguise its direct responsibility for military aggression against Azerbaijan, Armenia distorts and misinterprets the principle of the people’s right to self-determination and, attempts to impose the view that this principle may be applied in the form of unilateral secession for the Armenians living in the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan. Armenia has established illegal puppet regime in the occupied territories of Azerbaijan which is nothing other than occupation and aggression.
Consequently, Armenia’s assertions cannot affect the legal position as it existed during the critical period leading up to and including the independence of Azerbaijan, nor the legal position after such independence. That the Nagorno-Karabakh is part of Azerbaijan was reaffirmed by the UN Security Council in its relevant resolutions on the conflict and from that time onward has been repeatedly stated at the international level. It is important to note that the resolutions of the Security Council, recognizing that Nagorno-Karabakh constitutes part of Azerbaijan and reaffirming the inviolability of international borders and the inadmissibility of the use of force for the acquisition of territory, were adopted after the Armenians of Nagorno-Karabakh had unilaterally declared their “independence”. The Security Council made it absolutely clear that the unilateral declaration of independence in a given situation is invalid.
Consequently, these conclusions can be drawn:
1) The principle of uti possidetis establishes that Azerbaijan validly came to independence within the borders that it had under Soviet law in the period preceding its declaration of independence. 2) These borders included the territory of Nagorno-Karabakh as affirmed by the legitimate authorities of the USSR at the relevant time. 3) Azerbaijan has not consented to the removal of Nagorno-Karabakh from within its own internationally recognised territorial boundaries. 4) Neither the purported unification of Nagorno-Karabakh with Armenia nor its purported independence have been recognised by any third state. 5) Accordingly, the actions of those in control in Nagorno-Karabakh prior to the independence of Azerbaijan offend the principle of uti possidetis and fall to be determined within the legal system of Azerbaijan. 6) The inhabitants of Nagorno-Karabakh, are entitled to the right of self-determination within the boundaries of Azerbaijan. There is no applicable right to secession under international law. 7) The actions of those in control in Nagorno-Karabakh following the independence of Azerbaijan amount to secessionist activities and fall to be determined within the domestic legal system of Azerbaijan. 8) The actions of Armenia, up to and including the resort to force, constitute a violation of the fundamental norm of respect for the territorial integrity of states, as well as a violation of other relevant international legal principles, such as rule prohibiting the use of force.
Armenia must finally understand that the military occupation of the territory of Azerbaijan does not represent a solution and will never produce a political outcome desired by Armenia. The resolution of the conflict is possible only on the basis of the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan within its internationally recognized borders. The territorial integrity of Azerbaijan has never been and will never be a subject of negotiations. Azerbaijan remains committed to the conflict settlement process based on this understanding. Azerbaijan once again demands that the Armenian side, instead of wasting time and desperately trying to mislead its own people and the international community by searching in agony for arguments in history to justify its annexationist aspirations, which only prove the fallacy of its allegations, cease its policy of occupation and ethnic cleansing and engage constructively in the conflict settlement process, comply with its international obligations and withdraw its forces from the territories of Azerbaijan.