Mətbuat şərhi 27 yanvar 2015 05:57
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Slovakiya Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Slovakiyanın Baş Naziri ilə görüşüb
27 yanvar 2015 05:57
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Slovakiya Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində  Slovakiyanın  Baş Naziri cənab Robert Fico ilə görüşüb.
Görüşdə Baş nazir Robert Fico iki ölkə arasındakı əlaqələrin yüksək inkişaf səviyyəsindən məmnunluğunu ifadə etdi. O, yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin əlaqələrin daha da inkişafına töhfə verdiyini diqqətə çatdırdı.
Azərbaycanın bu ilin 12-28 iyun tarixlərində ilk Avropa oyunlarına ev sahibliyi edəcəyinə sevindiklərini deyən Robert Fico ölkəsinin bu idman yarışında iştirakına böyük əhəmiyyət verdiyini və Slovakiyanın 100-dən artıq idmançı ilə Avropa oyunlarında iştirak edəcəyini bildirdi.
O, Azərbaycanın Avropanın enerji təminatında mühüm rol oynadığını qeyd etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov ölkələrimiz arasında iqtisadi-ticarət, enerji, turizm və humanitar sahələrdə əməkdaşlığı inkişaf etdirmək üçün əlverişli imkanların olduğunu qeyd etdi və biznes dairələri arasında birbaşa əlaqələrin yaradılmasının və biznes forumlarının keçirilməsinin vacibliyini vurğuladı.
Slovakiyanın enerji tranzitində əlverişli mövqeyə malik olduğunu deyən Nazir Elmar Məmmədyarov bu sahədə iki ölkə arasında əməkdaşlıq üçün geniş imkanların olduğunu bildirdi.

Press release 27 January 2015
Minister Elmar Mammadyarov in the framework of his official visit to the Slovak Republic met with the Prime Minister of the Slovak Republic
Minister Elmar Mammadyarov in the framework of his official visit to the Slovak Republic met with Robert Fico, the Prime Minister of the Slovak Republic.
At the meeting Prime Minister Robert Fico expressed his satisfaction with the high development level of relations between the two countries. He added that high-level official visits further contribute to the development of the relations.
Expressing his delight that Azerbaijan will host the First European Games on June 12-28 this year, Robert Fico said that his country pays particular attention for its participation at this sport event and adding that Slovakia will take part at the European Games with more than 100 athletes.
Furthermore, he stressed the important role played by Azerbaijan in European energy security.
Minister Elmar Mammadyarov said the existence of favourable potential for the development of cooperation in the fields of economy, trade, energy, tourism and humanitarian affairs and noted the importance of holding business forums and establishing direct relations between the business communities.
Referring to favorable location of the Slovakia in energy transit, Minister Elmar Mammadyarov noted the existence of vast potential for cooperation in this field as well.
At the meeting the sides also discussed the regional and international developments and the other issues of mutual concern.