Mətbuat şərhi 17 dekabr 2016 05:51
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Gürcüstanın müdafiə naziri Levan İzorianın başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
17 dekabr 2016 05:51
Görüşdə nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan və Gürcüstan arasında dostluq və strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini, iki ölkənin regional məsələlər üzrə baxışlarının üst-üstə düşdüyünü bildirdi. Həmçinin iqtisadi sahədə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın mövcudluğunu və əhəmiyyətini diqqətə çatdırdı.
Ölkəmizə ilk səfərindən məmnunluğunu ifadə edən Levan İzoria Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev ilə çox maraqlı və faydalı görüş keçirdiyini bildirdi. Strateji tərəfdaşlıq və dostluğumuzun regionun sabitliyi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini deyən nazir iki ölkə arasında müdafiə sahəsində çox geniş əlaqələrin və hərtərəfli fəaliyyət proqramının mövcudluğunu vurğuladı.
Nazir həmçinin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyənin üçtərəfli əsasda hərbi sahədə əməkdaşlığına toxunaraq, bu formatda nazirlər səviyyəsində tezliklə 5-ci görüşün keçiriləcəyini diqqətə çatdırdı.
Görüşdə nazirlər dövlətlərin ərazi bütövlüyü, suverenliyi və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına ciddi riayət olunmasının zəruriliyini qeyd etdilər. Həmçinin, tərəflər Azərbaycan və Gürcüstanın qarşılıqlı olaraq bir-birilərinin ərazi bütövlüyü və suverenliyini dəstəkləməsini və hər iki ölkənin üzləşdiyi münaqişələrin məhz bu prinsiplər əsasında həll edilməsininə dair mövqelərini yükəsk qiymətləndirdilər.

Press release 17 December 2016 05:51
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation led by Levan Izoria, Defence Minister of Georgia
17 December 2016 05:51
At the meeting Minister Elmar Mammadyarov noted the high level development of friendly and strategic partnership relations between Azerbaijan and Georgia and mentioned both countries share the same perspectives on regional issues. He also stressed the importance of mutually beneficial cooperation in the field of economy and trade between the countries.
Expressing satisfaction with his first visit to Azerbaijan, Levan Izoria stated that he had very interesting and fruitful meeting with the President of the Republic of Azerbaijan H.E. Mr Ilham Aliyev. Minister said that our strategic partnership and friendship ties of two countries play an important role for the regional stability and noted that there are extensive relations and comprehensive action plan in the field of defence as well.
Levan Izoria also touched upon the defence cooperation of Azerbaijan, Georgia and Türkiye on a trilateral basis and mentioned that the 5th meeting of Defence Ministers in this format will be held soon.
At the meeting the ministers stressed the importance of adherence to the principles of territorial integrity, sovereignty and inviolability of internationally recognized borders of states. The sides also commended Azerbaijan and Georgia’s mutual support of each other’s territorial integrity and sovereignty and their shared positions on the settlement of the conflicts that both countries are facing only based on these principles.