Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Braziliya Federativ Respublikası Milli konqresinin Federal senatının komitə sədri Kristovam Buarkeni qəbul edib
04 mart 2016 06:35
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Braziliya Federativ Respublikası Milli konqresinin Federal senatının komitə sədri, Braziliya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Kristovam Buarkeni qəbul edib.
Görüşdə Azərbaycan və Braziliya arasında siyasi dialoqun inkişafından məmnunluq ifadə olunaraq, iqtisadi-ticarət əlaqələrinin təşviqi üçün geniş potensialın olduğu vurğulandı.
Parlamentlərarası diplomatiyanın dövlətlərarası əlaqələrin inkişafında mühüm rola malik olduğu qeyd olunaraq, iki ölkə arasında parlamentlərarası dostluq qrupunun fəaliyyəti təqdir edildi.
Azərbaycanın tolerantlıq ənənələri, dinlər və mədəniyyətlərarası dialoqa verdiyi töhfələrini qeyd edən Kristovam Buarke 25-27 aprel 2016-cı il tarixində Bakıda keçiriləcək BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının 7-ci Qlobal Forumunun əhəmiyyətini vurğuladı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın Braziliya əməkdaşlığın inkişafına önəm verdiyini və yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin əlaqələrin möhkəmləndirilməsində mühüm rol oynadığını qeyd etdi.
Görüşdə dinlər və mədəniyyətlərarası dialoqun genişləndirilməsi, qabaqcıl təcrübələrin öyrənilməsi və parlament nümayəndələrinin bu prosesdə rolunun artırılması məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Press release 04 March 2016 06:35
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Cristovam Buarque, chairman of committee of the Federal Senate of the National Congress of the Federative Republic of Brasil
04 March 2016 06:35
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Cristovam Buarque, chairman of committee of the Federal Senate of the National Congress of the Federative Republic of Brasil, and head of Brasil-Azerbaijan interparliamentary friendship group.
During the meeting they emphasized the development of the political dialogue between Azerbaijan and Brasil and stressed the great potential for the promotion of economic and trade relations.
Mentioning the important role of parliamentary diplomacy in the development of bilateral relations, the sides commended the activity of interparliamentary friendship group between the two countries.
Pointing out Azerbaijan's tradition of tolerance and its contributions to the interreligious and intercultural dialogue, Cristovam Buarque stressed the importance of the 7th Global Forum of the UN Alliance of Civilizations which will be held in Baku on 25-27 April 2016.
Foreign Minister Elmar Mammadyarov noting the importance of attached by Azerbaijan to development of its relations with Brasil stressed the role of high level mutual visits for the strengthening of ties between the two countries.
At the meeting the sides exchanged their views over the expansion of inter-religious and intercultural dialogue, advancing the best practices and enhancing the role of parliamentarians in this process.