Mətbuat şərhi 08 dekabr 2016 03:55
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov NATO və Qətiyyətli Dəstək Missiyası üzrə əməliyyat tərəfdaşlarının xarici işlər nazirləri iclasında iştirak etmək məqsədilə NATO-nun mənzil-qərargahına səfər edib. Səfər zamanı Elmar Məmmədyarov Macarıstanın xarici işlər naziri Peter Szijjártó ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Macarıstan arasında əlaqələrin inkişafından məmnunluq ifadə olundu. Nazirlər iki ölkə arasında əlaqələrin perspektivləri, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq və Macarıstanın Bakıdakı Səfirliyinin gələn ildən etibarən NATO-nun Azərbaycandakı Əlaqələndirici Səfirliyi kimi fəaliyyətinə dair fikir mübadiləsi apardılar.
Macarıstanın Bakıdakı Səfirliyi 2017-ci ilin yanvar ayından etibarən Rumıniyanın səfirliyini əvəzləyərək NATO-nun Azərbaycan Respublikasında əlaqələndirici səfiriyi kimi fəaliyyət göstərəcəkdir.

Press release 08 December 2016
Foreign Minister Elmar Mammadyarov paid a visit to Brussels, NATO Headquarters to take part at the NATO Resolute Support Mission Ministerial Meeting. On the sideline of the meeting Elmar Mammadyarov met with Peter Szijjártó, Foreign Minister of Hungary.
During the meeting, the sides expressed their satisfaction with the development of relations between Azerbaijan and Hungary. The ministers exchanged views on the prospects of relations, cooperation within the international organisations between the two countries and the activity of Hungarian Embassy in Azerbaijan as NATO Contact Point Embassy from the next year.
The Embassy of Hungary in Azerbaijan will replace the Embassy of Romania as NATO Contact Point Embassy since January 2017.