“Diplomatiya Aləmi” jurnalının Xocalı soyqırımının 24-cü ildönümü ilə əlaqədar xüsusi buraxılışı çapdan çıxıb
Xocalı soyqırımının 24-cü ildönümü ilə əlaqədar Xarici İşlər Nazirliyinin “Diplomatiya Aləmi” jurnalının “Xocalı soyqırımı: 26 fevral 1992-ci ildə Xocalıda törədilmiş cinayətin pislənilməsinə dair rəsmi sənədlər” adı xüsusi buraxılışı çapdan çıxıb.
Xüsusi buraxılışın “Xocalıda cinayət: cinayəti törədənlər və beynəlxalq hüquqi məsuliyyət” adlanan giriş hissədə Xocalı soyqırımının törədilməsinə görə Ermənistan Respublikası və onun siyasi-hərbi rəhbərliyində olan şəxslərin beynəlxalq hüquqi məsuliyyəti təhlil və izah edilib. Ermənistanın beynəlxalq humanitar hüququ və insan hüquqlarına aid fundamental sənədləri kobud şəkildə pozaraq, Xocalıda soyqırım, insanlıq əleyhinə cinayət və hərbi cinayətlər törətməsi dair əsaslandırılmış beynəlxalq hüquqi dəlillər təqdim olunub.
Buraxılışın ümumi hissəsində isə aparılmış fəaliyyət nəticəsində Xocalı soyqırımını tanıyan və pisləyən 11 ölkənin (Bosniya və Herseqovina, Çex Respublikası, İordaniya, Pakistan, Kolumbiya, Qvatemala, Honduras, Panama, Peru, Sudan və Meksika), İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının və eləcə də ABŞ-ın 18 ştatının qəbul etdiyi rəsmi sənədlər təqdim edilib.
Xüsusi buraxılışın Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlik və konsulluqları vasitəsilə beynəlxalq təşkilatlara, digər dövlətlərin rəsmi və ictimai dairələrində geniş şəkildə yayılması nəzərdə tutulub.

Press release 25 February 2016 02:13
The special edition of the "World of Diplomacy" journal was issued on the occasion of the 24th anniversary of Khojaly genocide
25 February 2016 02:13
The special edition of the "World of Diplomacy" journal of the Ministry of Foreign Affairs entitled “Khojaly Genocide: Official documents on the condemnation of the crime perpetrated in Khojaly on 26 February, 1992” was issued on the occasion of the 24th anniversary of Khojaly genocide.
In the introduction of the edition titled “the Crime in Khojaly: perpetrators and responsibility under international law” the State responsibility of the Republic of Armenia under the international law and individual criminal responsibility of its high political-military officials for the crimes committed in Khojaly was analyzed and explained.
Substantiated grounds are provided to prove perpetration of genocide, crimes against humanity and war crimes by Armenia in blatant violation of the international humanitarian law and the fundamental documents on human rights.
In general part of the edition the official documents adopted by the countries (Bosnia and Herzegovina, Czech Republic, Hashemite Kingdom of Jordan, Islamic Republic of Pakistan, Republic of Colombia, Republic of Guatemala, Republic of Honduras, Republic of Panama, Republic of Peru, Republic of Sudan, United Mexican States) Organization of Islamic Cooperation, as well as 18 States of USA were presented.
This special edition will be distributed to the international organizations, official and public circles of the accredited countries by diplomatic missions and consulates.