Mətbuat şərhi 02 oktyabr 2010 06:18
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun NATO-nun Şimali Atlantika Şurasının 28+1 formatda keçirilən iclasında çıxışının hissələri
02 oktyabr 2010 06:18
Brüssel, 1 oktyabr 2010-cu il
Bu il münaqişənin sülh yolu ilə həllində mühüm mərhələ olmuşdur. Azərbaycan və Ermənistan Respublikası prezidentlərinin 2010-cu ilin 25 yanvar tarixində Soçidə Rusiya prezidentinin iştirakı ilə keçirilən görüşündə Ermənistan tərəfi 2009-cu ilin dekabr-2010-cu ilin yanvar ayında ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri tərəfindən Azərbaycan və Ermənistana təqdim edilən yenilənmiş Madrid prinsiplərinə hər hansı bir reaksiya vermək üçün iki həftəlik müdət istəmişdir. Bu ilin iyun ayında Sankt-Peterburq şəhərində keçirilmiş son görüş də nəticəsiz olaraq qalmışdır.
ATƏT-in Minsk qrupu tərəfindən Ermənistan və Azərbaycana təqdim edilmiş mərhələli yanaşma ilə bağlı təklif prinsipcə Azərbaycan tərəfindən Ermənistan –Azərbaycan Dağlıq-Qarabağ münaqişəsinin davamlı həllinə nail olmaq üçün yaxşı əsas kimi qəbul olunub. Fransa, Rusiya Federasiyası və ABŞ-ın prezidentləri Böyük Səkkizlərin Sammiti çərçivəsində 2009-cu ildə İtaliyada, 2010-cu ildə isə Kanadada birgə bəyanatla çıxış edərək, hərtərəfli sülh sazişi layihəsinin hazırlanmasının başlanmasına imkan yaradacaq növbəti addımın atılmasına və lazımı işin tamamlanmasına ehtiyacın olması zəruriliyi ilə bağlı tam razılıqlarını ifadə etmişlər. Təəssüf ki, Ermmənistan hələ də həmsədrlərin təklifinə müəyyən cavabın verilməsini uzadır.
Bu ilin yayından başlayaraq Ermənistan öz destruktiv mövqeyi ilə sülh prosesindən boyun qaçıraraq, atəşkəs rejimini pozmaq hallarını artırmışdır. Ermənistan tərəfinin digər məqsədlərindən biri də Minsk qrupu həmsədrlərinin diqqətini aktual olan sülh prosesindən atəşkəs rejiminin texniki aspektlərinə yönəltməkdən ibarətdir.
...
Biz insan tələfatının azalmasında atəşkəs rejiminin möhkəmliyinin vacibliyini qəbul edirik. Lakin beynəlxalq ictimaiyyət yalnız 1994-cü ildə münaqişənin həllini sürətləndirmək məqsədi ilə müvəqqəti qəbul olunmuş atəşkəsin texniki aspektləri ilə məşğul olmamalıdır. Atəşkəs rejiminə sadiq qaldığımızı təsdiqləyərək və Ermənistanı cəbhə xəttində təxribat xarakterli pozuntuları dayandırmağa çağıraraq, sülh prosesində irəliləyişin əldə olunması naminə səylərin ikiqat artmasına ümid edirik, çünki uzun müddət davam edən bu münaqişənin həlli təmas xəttində gənc əsgərlərin həlak olmasının və cəbhə xəttinə yaşayan yerli əhalinin öz evləri ətrafında öldürülmələrinin qarşısının alınmasında yüz faizlik təminat verən yeganə çıxış yoludur.
Bizim vəziyyətimiz hal hazırda çox həssasdır. Məsələ tək Ermənistanın ATƏT-in Minsk qrupunun təklifini qəbul edib etməməsi deyil. Bu Ermənistanın həqiqətən hər hansı bir şərt altında və hər hansı bir formada mövcud status-quonun dəyişmək niyyətində olub olmamasıdır.
Bizdə şübhələr yaranmağa başlayır. Ermənistanın münaqişənin sülh yolu ilə həllində maraqlı olmaması ilə bağlı bir çox narahatedici işarələr mövcuddur. Ermənistan sülh prosesindəki destruktiv mövqeyini gündəlik əsasda davam etdirir. Ermənistan işğal olunmuş ərazilərdə yaşayış məntəqələrin artmasını dəstəkləyir, işğal olunmuş ərazilərdə Azərbaycanın mədəni və tarixi irsi sistematik şəkildə dağıdılır, zorakılıq nəticəsində qovulmuş azərbaycanlı əhalinin mülkiyyəti mənimsənilir, işğal olunmuş ərazilərin guya “tarixən erməni” olması iddialarının əsaslandırılmasına yönəlmiş qeyri-qanuni arxeoloji qazıntılar aparılır, erməni xəritələrində işğal olunmuş ərazilər, o cümlədən Dağlıq Qarabağın ətrafında yerləşən ərazilər Ermənistanın hissəsi kimi göstərilir. Digər sözlərlə desək, Ermənistan vəziyyəti dəyişdirilməz hala salmağa çalışır. Bu təxribat əməllər üzərimizdə əlavə olaraq vaxt təzyiqini artırır. Sülh prosesində Ermənistanın destruktiv mövqeyi, işğal olunmuş ərazilərdəki əməlləri, habelə cəbhə xəttindəki təxribatlar və işğal olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən hərbi təlimlər vəziyyəti təhlükəli edir. Bütün bunlara baxmayaraq, güzəştli ruhda iş apararaq və həmçinin həmsədrlərin xahişlərini nəzərə alaraq, biz “Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində vəziyyət” adlı qətnamə layihəsinin irəli sürülməsini təxirə saldıq. Lakin biz heç bir xülya altında olmamalıyıq: sülh prosesinə zərbə vuran işğal altında olan ərazilərdə aparılan qeyri-qanuni işlərdir, onların BMT və yaxud digər təşkilatlarda baxılması deyil.
Son zamanlar güc tətbiq olunmaması vacibliyi ilə bağlı Ermənistan tərəfindən təbliğat xarakterli söhbətlər aparılır. Qonşumuz, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə qarşı güc tətbiq edərək, Azərbaycanın böyük bir hissəsini işğal etmiş, yüz minlərlə etnik azərbaycanlını öz torpaqlarından deportasiyaya mətuz qoymuşdur. Ermənistan işğal etdiyi ərazilər, o cümlədən Dağlıq Qarabağın ətrafındakı ərazilərə nəzarətini saxlamaq məqsədi ilə güc istifadə etməkdə davam edir və bununla məcburi köçkünlərin öz evlərinə qayıtmalarına maneə olur. Ermənistan tərəfindən davamlı şəkildə gücün istifadə edilməsi Azərbaycan və beynəlxalq ictimaiyyət üçün problem yaradır. Beynəlxalq ictimaiyyət status-quo davamlı şəkildə gücün istifadə edilməsinin qəbul olunmazlığını birmənalı şəkildə bəyan etməli və münaqişənin tez bir zamanda sülh yolu ilə həll olunmasını dəstəkləməlidir.

Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at "28+1" Meeting of NATO North Atlantic Council
Brussels, October 1, 2010
This year has been a crucial period for the peaceful settlement. At one of the previous meetings of the Presidents of Azerbaijan and Armenia held on January 25, 2010 in Sochi, with participation of the Russian President, the Armenian side asked for a two-week period to react on the updated Madrid principles, which were presented to Azerbaijan and Armenia by the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group in December 2009 and January 2010. The last meeting in Sankt-Petersburg in June this year was also inconclusive.
The step-by-step approach introduced to Armenia and Azerbaijan by OSCE Minsk Group Co-Chairs is accepted by Azerbaijan in principle as a good base for achieving a lasting resolution of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. Presidents of France, the Russian Federation and the United States issued joint statements in Italy 2009 and in Canada 2010 within the margin G8 Summit, expressing their full agreement for the need of taking the next step and complete the work which will enable to begin the drafting of comprehensive peace agreement. Unfortunately, Armenia is still prolonging the definite answer to Co-Chairs’ proposal.
Starting from this summer, Armenia has intensified violations of the cease-fire regime, trying to get away with its destructive stance in the peace process. Another aim of the Armenian side is also to divert the attention of the Minsk Group Co-Chairmen from the actual peace process to the technical aspects of the cease-fire regime.
...
We recognize the importance of a robust cease-fire regime that should minimize human losses. However, the international community should not settle for only dealing with technical aspects of the cease-fire, which was actually intended in 1994 as a temporary means to speedily proceed to an agreement on the conflict settlement. As we reconfirm our commitment to the cease-fire regime and call on Armenia to stop provocative intrusions on the frontline, we hope that efforts to achieve a breakthrough in the peace process will be redoubled since a solution to this protracted conflict is the best and the only 100 percent guarantee against young soldiers dying on the Line of Contact, as well as civilians from areas, adjacent to the frontline, being killed near their homes. The latter case is less known and underreported but because of that no less worrisome since Azerbaijani civilian victims of ceasefire violations number in hundreds.
We have now a very delicate situation. It is not only about whether Armenia accepts a proposal of the OSCE Minsk Group or not. It is about whether Armenia is sincerely willing to change the status-quo in any way under any condition.
We start to have our doubts. There are too many worrying signals that suggest that Armenia is not interested in a peaceful solution to the conflict. In addition to its destructive stance in the peace process, Armenia is daily acting on the ground. It supports the growing settlements in the occupied territories; Azerbaijani cultural and historic heritage in the occupied territories is systematically destructed; property of the forcibly expelled Azerbaijani population is being privatized; there are illegal archaeological excavations that should support their claim that the occupied territories are actually ‘historically Armenian’, on Armenian maps occupied territories, including those beyond the Nagorno Karabakh region, are depicted as a part of Armenia and so on. In other words, Armenia tries to make the situation irreversible. Those provocative actions put additional time pressure on us. Armenia’s destructive position in the peace-process, its actions in the occupied territories combined with their provocations in the frontline and military exercises in the occupied territories make the situation dangerous. Despite all this, acting in the spirit of compromise and following the request by the Co-chairmen we decided to postpone the consideration of a draft resolution “On situation within the occupied territories of Azerbaijan”. But we have to be under no illusion – it is the illegal actions in the occupied territories, not their consideration in the UN or any other forum that undermines the peace process.
There has recently been a lot of purely propagandistic talk about the importance of the non-use of force coming from Armenia. Our neighbour, having used force against the territorial integrity of Azerbaijan, militarily occupied a significant part of Azerbaijan and deported hundreds of thousands of ethnic Azerbaijanis from the occupied territories. It continues the use of force to sustain the control over the occupied territories, including beyond the Nagorno Karabakh region, and to hinder the return of the IDPs to their homes. This use of force continuum on the part of Armenia represents a challenge to both Azerbaijan and the entire international community. The international community should unequivocally state that the status quo - the continuing use of force - is unacceptable and express its support for the soonest resolution of the conflict by peaceful means.