Mətbuat şərhi 27 sentyabr 2014
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv ölkələrin xarici işlər nazirlərinin illik əlaqələndirmə görüşündə çıxışı
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv ölkələrin xarici işlər nazirlərinin illik əlaqələndirmə görüşündə çıxışı
Nyu-York, 26 sentyabr 2014-cü il
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv ölkələrin xarici işlər nazirlərinin illik əlaqələndirmə iclasını təşkil etdiyinizə görə Sizə və Baş Katib cənab İyad Amin Mədəniyə öz təşəkkürümü bildirmək istərdim.
Xarici işlər nazirləri Şurasının 41-ci sessiyasına müvəffəqiyyətlə ev sahibliyi etdiyinə və Nyu-Yorkda İƏT qrupuna yüksək səviyyədə başçılıq etdiyinə görə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığına minnətdarıq.
Yarandığı gündən bəri İƏT, müxtəlif xalqlar arasında beynəlxalq sülh və əminamanlığı aşılayan ruhla bütün dünya müsəlmanlarının maraqlarını qorumaq naminə böyük təşəbbüslər göstərmiş və ciddi addımlar atmışdır. Lakin buna baxmayaraq, qloballaşan dünyamızda baş verən sürətli dəyişikliklər davamlı əməkdaşlığımızı zəruriləşdirir. Bu səbəbdən, artıq mövcud olan sahələrdə əməkdaşlığımızı genişləndirməklə yanaşı, əməkdaşlıq üçün mümkün yeni sahələr də müəyyən etmək olduqca vacibdir.
Fələstin eləcə də geniş anlamda Yaxın Şərqdəki vəziyyət İslam Ümməti üçün ciddi təhdid doğurmaqda davam edir və beynəlxalq aləmdə İƏT üzv dövlətlərinin vahid mövqe ilə çıxış etmələrini tələb edir. Azərbaycan Hökuməti iki dövlət prinsipi əsasında həllin tərəfdarı olaraq, paytaxtı Şərqi Qüds olmaqla, qardaş Fələstin xalqının sülh, sabitlik və müstəqil dövlət yaratmaq üçün göstərdiyi səyləri dəstəklədiyini bir daha təsdiqləyir. Buna görə də, bu müqəddəs torpaqda ədalətli sülhün tezliklə bərqərar olması uğrunda göstərilən bütün səyləri alqışlayırıq.
Azərbaycan təkcə regional deyil, həmçinin beynəlxalq təhlükəsizliyi də zərbə altında qoyan, İraqda bir çox günahsız insanın həyatını itirməsinə yol açan şiddətin kəskinləşməsindən dərin narahatlıq hissi keçirir.
Biz yüzminlərlə iraqlını öz evindən didərgin düşməyə məcbur etmiş və bir çox şəhər və kəndlərin dağıdılmasına səbəb olmuş ağır zorakılıq və humanitar böhranın qarşısında laqeyd qalmamalıyıq.
Terrorizmdən əziyyət çəkmiş dövlət kimi, biz müasir dünyada əsas problem kimi qalmaqda olan və yalnız birlikdə həll edilə biləcək beynəlxalq terrorizmə qarşı mübarizədə əməkdaşlığımızın daha da genişləndirilməsinin vacibliyinə inanırıq. Azərbaycan beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyə ən ciddi əngəllərdən biri olan terrorizmin bütün formalarını qınayır, kimliyindən, yerindən və səbəbindən asılı olmayaraq törədilmiş bütün terror aktlarını pisləyir və bu bəlaya qarşı mübarizədə göstərilən bütün beynəlxalq səyləri dəstəkləyir.
İki ən böyük hökumətlərarası təşkilat olan İƏT və BMT arasındakı münasibətlərin əhəmiyyətinin son illərdə daha da artdığını görməkdən çox məmnunuq. Hər iki təşkilatın əminaman, təhlükəsiz və sabit dünyaya ümumi baxış və məqsədə malik olduqlarını nəzərə alaraq, BMT-İƏT arasındakı əməkdaşlığı strateji əməkdaşlıq kimi dəyərləndirir və bu tərəfdaşlığın daha da genişləndiriləcəyinə ümid bəsləyirik.
Azərbaycan, ölkəsinin suverenliyi və ərazi bütövlüyünü dəstəkləyən və Ermənistanın zorakılığını qınayan İslam Ümmətinə, İƏT-ə üzv ölkələrə və İƏT Katibliyinə bir daha səmimi təşəkkürlərini çatdırır.
Sonda, icazə verin Təşkilatın məqsəd və prinsiplərinin həyata keçirilməsində nümayiş etdirdikləri peşəkarlığa görə bir daha İƏT Baş Katibi professor İyad Amin Mədəni və onun əzmkar komandasına öz dərin minnətdarlığımı bildirim.

Press release 27 September 2014
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the Annual Coordination meeting of the Foreign Ministers of the OIC Member States
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the Annual Coordination meeting of the Foreign Ministers of the Organization of Islamic Cooperation Member States
I would like to thank you and the Secretary General Mr. Iyad Amin Madani for having organized this Annual Coordination Meeting of the Foreign Ministers of the OIC member states.
We are grateful to the kingdom of Saudi Arabia for a successful hosting of the 41st Session of the Council of Foreign Ministers and excellent leadership of the OIC Group in New York.
Since its establishment, OIC has carried out great initiatives and has taken serious steps to safeguard and protect the interests of the Muslim Ummah all over the world in the spirit of promoting international peace and harmony among various peoples. But nevertheless, the rapid processes happening in our globalizing world necessitate our sustained cooperation. Therefore, it is utmost important to not only enhance our cooperation in the already defined fields, but also to explore new possible areas for our collaboration.
The situation in Palestine as well as in the Middle East at large continues to be a serious challenge for the Islamic Ummah and requires a unified stand of the OIC member states on international arena. The Government of Azerbaijan stands for the two-state solution and reaffirms its full support to the brotherly people of Palestine in their efforts for achieving peace, stability and establishment of their independent state with East Jerusalim as its capital. Therefore, we welcome all efforts aimed at bringing the soonest and just peace to this sacred land.
Azerbaijan is deeply concerned over the escalating violence in Iraq that claims so many innocent lives and endangers not only regional but international security. We should not remain indifferent to the grave violence and humanitarian crisis that forced hundreds of thousands of Iraqis flee their homes and devastated a number of cities and towns.
As a state which has been affected by terrorism in several ways, we believe that there is a vital necessity to further enhance our cooperation on combating international terrorism, which remains the main challenge of the modern world that can be addressed solely on a joint basis. Azerbaijan condemns terrorism in all its forms and manifestations committed by whomever, wherever and for whatever purposes, as it constitutes one of the most serious threats to international peace and security and supports all international efforts aimed at struggling against this evil.
We are very pleased to see that the cooperation between the two largest inter- governmental organizations – OIC and UN has become much more significant in the recent years. Considering both Organizations’ common vision and purpose for a peaceful, secure and stable world we assess UN-OIC cooperation as strategic and believe that the partnership synergy between the two organizations should be enhanced further.
Azerbaijan reiterates its sincere gratitude to the Islamic Ummah, OIC member states and OIC Secretariat for their firm position to support for the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan and their condemnation of the Armenian aggression.
In conclusion, let me once again extend our deep appreciation to OIC Secretary General Prof. Iyad Ameen Madani and his highly dedicated team for the professionalism in the realization of the goals and principles of our Organization.