Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun BMT Baş Assambleyasının 68-ci sessiyasının Ümumi Müzakirələrində çıxışı
29 sentyabr 2013 23:25
Nyu-York, 29 sentyabr 2013-cü il
Xanım Sədr,
Zati-Aliləri, xanımlar və cənablar,
Çıxışımı əvvəlində mən Con Aşeni BMT Baş Assambleyasının altmış səkkizinci sessiyasının sədri seçilməsi münasibəti ilə təbrik edir və bu məsuliyyətli vəzifənin icra edilməsində ona uğurlar arzulayıram. Biz, həmçinin altmış yeddinci sessiyasının sədri Vuk Yeremiçin sədrliyinə görə ona minnətdarlığımızı bildiririk.
Bu ilki ümumi müzakirələr sülh, təhlükəsizlik və davamlı inkişafa ciddi təhdid və çağırışların olduğu bir dövrdə baş tutur. Ekoloji, iqtisadi və sosial göstəricilər onu nümayiş etdirir ki, tərəqqi və inkişaf modellərinin dəyişdirilməsinə və yeni mühitə uyğunlaşdırılmasına ehtiyac vardır. Bu ilki ümumi müzakirələrin “2015-ci ildən sonrakı dövr üçün inkişaf gündəliyi: şəraitin yaradılması” adlı başlığı aktualdır, belə ki, bu indiyə qədər əldə edilmiş tərəqqinin qiymətləndirilməsi və mövcud əngəllərin aradan qaldırılması üçün yeni yolların müəyyən olunmasına imkan yaradır.
Kəskin yoxsulluğun və çoxsaylı məhdudiyyətlərin aradan qaldırılması və gələcək inkişafın prioritetlərinin müəyyən olunması üçün qəbul olunmuş Minilliyin İnkişaf Hədəfləri dünyada gələcəkdə müsbət fərqlərin yaradılması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etmişdir.
Azərbaycan artıq donor ölkəyə çevrilmiş və Afrika, Asiya və Latın Amerikası ölkələrinin davamlı inkişaf səylərinə öz töhfəsini vermişdir. Bu, ölkəmin tarixində və onun beynəlxalq arenadakı fəaliyyətində çox yeni bir səhifədir. Bu məqsədlərlə yaradılmış ayrıca dövlət qurumu olan Azərbaycan Beynəlxalq İnkişafa Yardım Agentliyi 20-dən artıq ölkədə artıq müxtəlif yardım layihələrini həyata keçirmişdir. Öz növbəsində Heydər Əliyev Fondu da müxtəlif humanitar və sosial proqramlar icra etmişdir.
Son zamanlarda BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı Azərbaycanın aclıqla mübarizədəki uğurlarını təqdir etmiş və etiraf etmişdir ki, Azərbaycan Minilliyin İnkişaf Hədəflərinin birincisini, yəni zəif qidalanma ilə bağlı hədəfə nail olmuşdur. Bununla yanaşı, Azərbaycanın gender bərabərliyi, qadınların hüquqlarının genişləndirilməsi və QİÇS/HİV-lə mübarizə sahələrində də tərəqqinin əldə edildiyi vurğulanmışdır.
2015-ci ildən sonrakı dövr üçün Azərbaycanın nəzərdən keçirdiyi əsas sahələrdən biri informasiya və kommunikasiya texnologiyaları sahəsidir ki, bu sahə inkişaf və tərəqqinin hərəkətverici qüvvəsidir. İKT-yə çıxış səviyyəsinin artırılması hədəfinə nail olmaq məqsədilə, İKT sahəsində investisiyaların təşviq olunması, əhalinin xüsusi ehtiyaclarını nəzərə almaqla, yeni vasitələrin yaradılması və beləliklə də, İKT-nin imkanlarından davamlı inkişafın əldə edilməsində daha yaxşı istifadə olunmasına ehtiyac vardır. Bu çərçivədə, Azərbaycan regional Avrasiya Rabitə İttifaqının təsis edilməsi ilə bağlı təklif irəli sürmüşdür ki, bu regional platforma internetə çıxışın dəstəklənməsi və İKT sahəsində geniş əməkdaşlıq üçün regional platforma rolunu oynaya bilər. BMT-yə üzv dövlətlərin cari ilin sentyabr ayında qəbul etdikləri 67/298 saylı qətnamə ilə bu təklifimizə verdiyi dəstək bizi daha da həvəsləndirir. Biz gələcəkdə maraq göstərən hökumətlər və digər qurumlarla bu istiqamətdə əməkdaşlıqda maraqlıyıq.
Dünya hələ də beynəlxalq hüququn fundamental norma və prinsiplərinin pozulması ilə üzləşir. Dünya boyunca yüz minlərlə insan təcavüz, hərbi işğal, etnik təmizləmə, beynəlxalq ictimaiyyət üçün ən ciddi narahatlıq doğuran cinayətlərin müqabilində güclənməkdə olan cəzasızlıq mədəniyyətindən əziyyət çəkir.
20 il bundan öncə, 1993-cü ildə BMT Təhlükəsizlik Şurası 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələri qəbul edərək, Azərbaycana qarşı gücdən istifadə edilməsini və onun torpaqlarının işğal edilməsini pisləmişdir. Bu qətnamələrdə TŞ Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə hörmətini bir daha ifadə etmiş və Dağlıq Qarabağ regionunun Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi olduğunu bir daha təsdiq etmiş və işğal olunmuş ərazilərdən bütün işğalçı qüvvələrin dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb etmişdir.
Bu qətnamələr eləcə də beynəlxalq humanitar hüququn pozulması hallarını, xüsusilə Azərbaycanda böyük sayda mülki əhalinin zorakılıqla qovulmasını, mülki əhaliyə qarşı olan hücumları və onun ərazisinin bombardman edilməsini qabartmışdır.
TŞ-nın sədri tərəfindən 1992-1995-ci illər arasında qəbul edilmiş çoxsaylı bəyanatlar da bu mətnlər boyunca tərtib edilmişdir. Ümumiyyətlə, yuxarıda qeyd olunan qətnamələr bu problem üzrə açıq şəkildə ifadə olunmuş ən kəsərli və icbari qərarlar olaraq, qəbul edir ki, Azərbaycana qarşı hərbi güc əməlləri törədilmiş və bu kimi əməllər beynəlxalq hüququn kobud şəkildə pozulmasıdır.
Dərin təəssüf doğurur ki, ilk növbədə işğalçı qüvvələrin işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılması kimi TŞ-nın qəti tələbləri hələ də icra olunmamış və ATƏT çərçivəsində 20 ildən artıq davam edən vasitəçilik səyləri hələ də nəticə verməmişdir.
Bunun müqabilində Azərbaycana qarşı davam edən təcavüzün səbəb olduğu əsas problemlərin təcili həllindən beynəlxalq birliyin diqqətini yayındırmaq məqsədilə Ermənistan tərəfindən mövcud vəziyyətin təhrif edilməsi istiqamətində addımlar atılır, TŞ-nın qətnamələrinin əhəmiyyəti aşağı salınır və onların müddəaları təhrif olunur.
Bundan əlavə, Ermənistanın davam edən işğalçılıq iddiaları və işğal nəticəsində formalaşmış cari status kvonu möhkəmləndirmək məqsədilə Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində törətdiyi davamlı əməlləri və yüz minlərlə məcburi köşkünün öz yurd-yuvalarına qayıtmasına maneə olması həll prosesinə açıq təhdid yaradır və beynəlxalq və regional sülh və təhlükəsizliyə ciddi təhlükə doğurur.
BMT-də irəli sürdüyümüz təşəbbüsümüz ilə 2005 və 2010-cu illərdə ATƏT-in rəhbərliyi altında fakt araşdırıcı və fakt qiymətləndirmə missiyaları işğal olunmuş ərazilərə səfər etmişlər. Hər iki missiya tərəfindən bu ərazilərdə məskunlaşma, sərhədlərin geniş şəkildə yenidən cızılması, ilkin coğrafi adların dəyişdirilməsi və mədəni mülkiyyətə və müqəddəs ocaqlara münasibətdə ayrı-seçkili münasibətin bəslənilməsi kimi qeyri-qanuni əməllər sənədləşdirilmişdir.
Amma, bu missiyaların hazırladıqları tövsiyələr kağız üzərində qalmışdır. Bundan əlavə, Suriya ermənilərinin Dağlıq Qarabağ və işğal edilmiş yeddi ətraf Azərbaycan rayonlarına yerləşdirilməsi barəsində son məlumatlar və bu ərazilərə və oradan uçuşların təşkil edilməsi cəhdləri və digər bu kimi qeyri-qanuni əməllər Ermənistanın məqsədyönlü şəkildə Azərbaycan torpaqlarını işğal etmək siyasəti yürütdüyü barəsində sübutları ortaya qoyur.
Bu baxımdan, beynəlxalq birliyin münaqişənin danışıqlar yolu ilə həllinə əngəl törədən bütün əməlləri dərhal və qeyd-şərtsiz dayandırılmasının zəruriliyi israrla tələb etməsi olduqca vacibdir.
Ermənistanın işğalçı siyasətinin uğurla nəticələnməsi mütləq şəkildə qeyri-mümkündür. Dağlıq Qarabağ regionu Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi olmuş, vardır və olacaqdır. Möhkəm və davamlı həllə nail olmağın və iki qonşu dövlət arasında sivil münasibətlər qurmağın yeganə yolu Azərbaycan torpaqlarının işğaldan azad edilməsi, Azərbaycanın suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsi və qaçqın və məcburi köşkünlərin ayrılmaz hüquqlarına riayət edərək onların öz doğma yurdlarına qayıtmasının təmin olunmasıdır.
Beynəlxalq hüquq və TŞ-nın müvafiq qətnamələri də elə bunları tələb edir və bunlar da münaqişənin həll olunması prosesində heç bir vaxt sövdələşmə məsələsi ola bilməzlər. Ən başlıcası isə Azərbaycan heç vaxt öz ərazi bütövlüyünə və ya öz vətəndaşlarının hüquq və azadlıqlarına xələl gətirə bilməz.
BMT Nizamnaməsində nəzərdə tutulmuş hüquqlarına, xüsusilə 51-ci maddədə əks olunmuş müddəalara xələl gətirmədən Azərbaycan münaqişənin həll olunması prosesinə başlamış və buna etibarlı qalmaqda davam edir.
Heç şübhə etmirik ki, bir gün Dağlıq Qarabağın azərbaycanlı və erməni icmaları əmin-amanlı və ləyaqətli şəkidə Azərbaycanın bu regionunda yaşayacaqlar. Ona görə də Dağlıq Qarabağın hər iki icması arasında sülh, razılaşma və birgə yaşama istiqamətində səylərin davam etdirilməsi vacib və həyati əhəmiyyət kəsb edir. Biz xüsusi diqqət ayrılmalı olan bu məsələləri bütöv barışıq prosesinin vacib aspektləri kimi nəzərdən keçiririk.
Azərbaycan BMT üzv dövlətlərinin müxtəlif formatlarda Azərbaycan üçün həyati əhəmiyyət kəsb edən və onun ərazi bütövlüyü və suverenliyinə aid olan məsələlər münasibətdə nümayiş etdirdikləri prinsipial mövqelərini yüksək qiymətləndirir. Biz BMT Nİzamnaməsinin məqsəd və prinsiplərinin qorunmasında beynəlxalq birliyin davamlı qətiyyətinə və onun Azərbaycanın ədalətli mövqeyi ilə həmrəyliyinə güvənirik.
Biz İsrail ilə Fələstin arasında birbaşa danışıqların bərpa olunması ilə Yaxın Şərq sülh prosesində ruhlandırıcı inkişafı qeyd etmək istərdik. Bütün regionu bürümüş mövcud təhlükəli vəziyyət sülh prosesinin müvəffəqiyyətli olmasını əvvəlkilərdən də artıq dərəcədə zəruri edir. Tərəflərin iki dövlət əsasında həllə nail olmaları üçün atılan beynəlxalq səylərə münasibətdə məsuliyyətli yanaşma nümayiş etdirmələri və bu məqsədi təhlükə altına qoya biləcək əməllərdən çəkinmələri mütləq şəkildə vacibdir.
Fələstindəki iqtisadi, maliyyə və humanitar vəziyyət, xüsusilə regiona humanitar yardımın çatdırılmasının təmin edilməsi kimi davamlı beynəlxalq diqqətin və yardım davam etdirilməsini tələb edir. Bu ilin iyun ayında Azərbaycan İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına (İƏT) üzv dövlətlərin Xarici İşlər Nazirlərinin Müqəddəs Qüds şəhərinə dəstək məqsədilə Qüds şəhərinin inkişaf etdirilməsi üçün Strateji Sektor Planının maliyyələşdirilməsi ilə bağlı Donor və Fələstin Dövlətinə yardım məqsədilə İslam Maliyyə Təhlükəsizlik Şəbəkəsinin təsis Konfranslarına ev sahibliyi etmişdir. Konfransa qatılan İƏT üzv ölkələri və beynəlxalq təşkilatlar Fələstinin iqtisadiyyatı, səhiyyə və təhsil sistemi və infrastruktur layihələrinin təkmilləşdirilməsinə töhfə vermək üçün maliyyə öhdəlikləri ilə çıxışlar etmişdilər.
Biz Suriyanın kimyəvi silah ehtiyatının mühafizəsi və məhv edilməsi üzrə dünən BMT TŞ-da qəbul olunmuş 2118 (2013) saylı qətnaməni müsbət qarşılayırıq. Ümid edirik ki, BMT TŞ-da nümayiş etdirilən bu yekdil və qəti mövqe Suriya münaqişənin aradan qaldırılması üçün siyasi həllin tapılmasına, Suriya xalqının üzərinə düşən əzab-əziyyətlərə son qoyulmasına və tərəflərin beynəlxalq hüquqa uyğun olaraq öz öhdəliklərini yerinə yetirməsinin təmin olunmasına töhfəsini verəcəkdir.
Azərbaycan Suriyada kimyəvi silahlardan istifadə edilməsini və xüsusilə mülki insanların qətlə yetirilməsini kəskin şəkildə pisləyir. 2118 (2013) saylı qətnamə kimyəvi silahların istifadəsinin beynəlxalq hüququn ciddi pozuntusu olduğunu təsdiq etmiş və onu beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyə təhdid yaradan əməl kimi qəbul etmişdir.
30 iyun 2012-ci il tarixli Cenevrə kommunikesini təsdiq etməklə və Suriya üzrə beynəlxalq konfrans çağırmaqla, TŞ sülh yolu ilə keçid prosesi, sabitlik və barışığa nail olmaq üçün zəmin yaratmışdır. Amma bütün tərəflərin silahlı zorakılığı dayandırması, siyasi proseslərdə konstruktiv şəkildə iştirak etməsi və Cenevrə kommunikesinin həyata keçirilməsinə öhdəlik daşıması mütləq şəkildə vacibdir.
Yekunda ümidvarlığımı bildirmək istərdim ki, daha güclü və səmərəli BMT naminə üzv dövlətlər 68-ci sessiyada uğurlu addımlar atmağa müvəffəq olacaqlar. Biz fərdi dövlətlərin milli inkişaf hədəflərinin həyata keçirilməsinin gücləndirilməsində və bu təşkilat tərəfindən qəbul olunmuş qərar və qətnamələrin həyata keçirilməsinin təmin olunmasında BMT sisteminin davamlı öhdəliyini və fəaliyyətini səbirsizliklə gözləyirik.

Press release 29 September 2013
Address by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the general debate of the 68th Session of the General Assembly of the United Nations
Address by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the general debate of the 68th Session of the General Assembly of the United Nations
New York, September 29, 2013
Excellences, ladies and gentlemen,
At the outset, I would like to congratulate Mr. John Ashe on his election to the presidency of the General Assembly at its sixty-eighth session and wish him every success in fulfilling this highly responsible duty. We are also grateful to Mr. Vuk Jeremic for his able presidency of the General Assembly at its sixty-seventh session.
This year's general debate is taking place during a period of serious threats and challenges to peace, security and sustainable development. Environmental, economic and social indicators demonstrate that the models for progress and development need to be modified and adapted. The theme of the current general debate, "The post-2015 development agenda: setting the stage", is timely and topical in providing an opportunity for evaluating the progress achieved so far and identifying new ways of overcoming existing obstacles.
The Millennium Development Goals (MDGs), which were adopted to address extreme poverty and multiple other forms of deprivation and for defining future development priorities, are of key importance in making future positive differences in the world.
Azerbaijan recently became a donor country and contributes to the sustainable development efforts of countries in Africa, Asia and Latin America. This is a brand-new chapter in the history of my county and its activities in the international arena. A national entity, the Azerbaijan International Development Agency (AIDA), which was established for that purposes, has already carried out various assistance programs in more than 20 countries. The Heydar Aliyev Foundation has provided various humanitarian and social programs.
The Food and Agriculture Organization of the United Nations recently commended Azerbaijan's achievements in combating hunger and recognized that the country has accomplished the first MDG, namely, combating undernourishment. Moreover, gender equality, the empowerment of women and fight against HIV/AIDS have also identified as areas of progress.
One of the key elements that Azerbaijan is considering in the context of the post-2015 agenda is information and communication technologies (ICT), which is a driving force of development and progress. To achieve the objective of ensuring improved access to ICT, efforts must be intensified to enhance regional synergies for promoting investment in ICT capacity-building, refocusing tools and content so as to address the particular needs of populations and thus better deploying ICT in the service of sustainable development. In that connection, Azerbaijan has put forward a proposal to establish the Eurasian Connectivity Alliance, a regional platform in support of improved connectivity and greater cooperation in the field of ICT. We are encouraged by Member States’ support for that initiative through the adoption of resolution 67/298 in September and look forward to further cooperation with interested Governments and other stakeholders.
The world is still witnessing violations of the fundamental norms and principles of international law. Hundreds of thousands of people throughout the world continue to suffer from aggression, military occupation, ethnic cleansing and a prevailing culture of impunity for the most serious crimes of concern to the international community.
Twenty years ago, in 1993, the Security Council adopted four resolutions – resolutions 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993) and 884 (1993) – condemning the use of force against Azerbaijan and the occupation of its territories. In those resolutions, the Council reaffirmed respect for the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan, reconfirmed that the Nagorno-Karabakh region is an integral part of Azerbaijan, and demanded the immediate, full and unconditional withdrawal of the occupying forces from all the occupied territories.
The resolutions also made specific reference to violations of international humanitarian law, including the violent displacement of a large number of civilians in Azerbaijan, attacks on civilians and the bombing of its territory.
A series of Security Council presidential statements on the issue adopted between 1992 and 1995 are phrased along the same lines. All in all, the aforementioned resolutions, which are clearly the most authoritative and binding rulings on the problem, acknowledge that acts of military force were committed against Azerbaijan and that such acts constitute a serious violation of international law.
To our deepest regret, the Security Council's principled demands, including, in the first place, the withdrawal of occupying forces from the occupied territories of Azerbaijan, have still not been implemented, and the mediation efforts conducted for more than 20 years within the framework of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) have yet to yield results.
Against that background, with a view to deflecting the attention of the international community from the urgent need to address the main problems caused by its continuing aggression against Azerbaijan, Armenia has been undertaking efforts to distort the actual situation and downplaying the relevance of Security Council resolutions and misinterpreting their provisions.
Moreover, Armenia’s continued annexationist claims and the consistent measures it has been undertaking in the occupied territories of Azerbaijan with a view to further consolidating the status quo of the occupation and preventing the return of hundreds of thousands internally displaced persons to their homeland represent an open challenge to the conflict-resolution process and pose a serious threat to international and regional peace and security.
On our initiative in the United Nations in 2005 and 2010, OSCE-led fact-finding and fact-assessment missions visited the occupied territories. Both missions documented the fact of illegal activities in those areas, involving, inter alia, the insertion of settlers, the extensive redrawing of boundaries, the changing of original geographic names, and the discriminatory treatment of cultural property and sacred sites.
However, the missions' recommendations remain on paper. Moreover, the latest reports on the transfer of Syrian Armenians into the Nagorno-Karabakh region and seven other adjacent occupied districts of Azerbaijan, along with other illegal activities, including efforts to operate flights into and out of those territories, provide yet more evidence of Armenia’s deliberate policy of annexing Azerbaijani lands.
In that regard, it is critical that the international community continue to insist on the need for an immediate and unconditional end to all actions that are seriously obstructing the prospects of a negotiated peaceful settlement to the conflict.
Armenia's policy of annexation has absolutely no chance of succeeding. The Nagorno-Karabakh region was, is and will always be an inalienable part of Azerbaijan. The only way to achieve a durable and lasting solution and to establish civilized relations between two neighbouring States is to de-occupy Azerbaijani territories, fully re-establish the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan, and comply immediately with the inalienable right of refugees and internally displaced persons to return to their homes. That is what international law and the relevant Security Council resolutions require, something that can in no way be introduced as a bargaining chip during the conflict-settlement process. Above all, Azerbaijan will never compromise its territorial integrity or the rights and freedoms of its citizens.
Without prejudice to its rights under the Charter of the United Nations, in particular those set forth in Article 51, Azerbaijan has embarked upon, and remains committed to, the conflict-settlement process.
We have no doubt that the Azerbaijani and Armenian communities of Nagorno-Karabakh will one day live side by side in peace and dignity in this region of Azerbaijan. It is therefore essential and vital to continue efforts towards peace, agreement and coexistence between the two communities of the Nagorno-Karabakh region. We consider those aspects to be an important part of the entire reconciliation process, which should be given the attention it deserves.
Azerbaijan highly appreciates the principled stance of the States Members of the United Nations that has been expressed on issues that are important for Azerbaijan and pertaining to its sovereignty and territorial integrity. We count on the continued resolve of the international community to defend the purposes and principles of the Charter of the United Nations, as well as its strong solidarity with the just position of Azerbaijan.
We note the encouraging developments in the Middle East peace process with the resumption of direct negotiations between Israel and Palestine. The current situation of insecurity in the whole region necessitates progress in the peace process as never before. It is imperative that the parties demonstrate responsibility to sustain international efforts towards achieving the two-State solution and avoid actions that would risk undermining that objective.
The economic, financial and humanitarian situation in Palestine requires continued international attention and assistance, particularly in order to ensure humanitarian aid to the region. In June, Azerbaijan hosted a conference of the Ministers for Foreign Affairs of the Organization of Islamic Cooperation on the establishment of an Islamic financial safety net in support of Palestine, as well as a donors conference in support of the city of Al-Quds. States members of the OIC and other international organizations attending the conferences pledged to contribute to improving Palestine's economy, health care and education, as well as and to infrastructure projects.
We welcome the yesterday's adoption of Security Council resolution 2118 (2013), regarding the safeguarding and destruction of Syria's chemical weapons stockpiles. We hope that the unanimous and strong position demonstrated by the Council will contribute to finding a political solution to the conflict in Syria, putting an end to the suffering inflicted on the Syrian people and ensuring that all parties concerned comply with their obligations and commitments under international law.
Azerbaijan strongly condemns the use of chemical weapons in Syria, particularly the resulting killing of civilians. Resolution 2118 (2013) affirms that the use of chemical weapons constitutes a serious violation of international law and qualifies such an act as a threat to international peace and security.
By endorsing the Geneva communiqué of 30 June 2012 (S/2012/522, annex) and calling for the convening of an international conference on Syria, the Security Council paved the way for achieving a peaceful transition, stability and reconciliation. It is imperative that all parties cease armed violence, engage constructively in the political process and commit to the implementation of the Geneva communiqué.
In conclusion, I would like to express our hope that during the sixty-eighth session of the General Assembly, Member States will be able to take successful steps towards a stronger and more effective United Nations. We look forward to the continued commitment and engagement of the United Nations system, both in reinforcing the implementation of national development goals by individual countries and in ensuring the implementation of the decisions and resolutions adopted by the Organization.