Mətbuat şərhi 07 noyabr 2013 23:35
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun 6-cı Bali Demokratiya Forumunda çıxışı
07 noyabr 2013 23:35
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun 6-cı Bali Demokratiya Forumunda çıxışı
Bali, 7 noyabr 2013-cü il
Xanımlar və Cənablar
İlk öncə mən İndoneziya Hökumətinə, İndoneziya Respublikasının Prezidenti zati-aliləri Dr. H.Susilo Bambang Yudhoyonoya, İndoneziya Respublikasının xarici işlər naziri cənab Marti M. Nataleqavaya VI Demokratik Forumunun yüksək səviyyədə təşkili üçün minnətdarlığımı izhar etmək istəyirəm. Azərbaycan bu təşəbbüsü effektiv platforma kimi əvvəlcədən dəstəkləmiş və bunun Asiya-Sakit okean regionu və onun hüdudları kənarında ən qabaqcıl təcrübələrin mübadiləsi əsasında demokratiyanın inkişafına öz dəyərli töhfəsini verəcəyinə inanır.
Azərbaycan qədim mədəniyyətə malik gənc demokratik ölkədir. İyirmi il bundan öncə öz müstəqilliyini bərpa etməsindən etibarən Azərbaycan dini, etnik mənşəyi və irqindən asılı olmayaraq hamının bərabər və tam şəkildə insan hüquqlarından və fundamental azadlıqlarından yararlana biləcəyi azad, demokratik və dünyəvi cəmiyyət yaratmışdır.
Bu məqsədlə, Azərbaycan ölkə daxilində insan hüquqlarının müdafiəsi mexanizminin inkişafı və demokratik islahatların təşviqi üçün qitə boyunca insan hüquqlarının əsas nəzarətçisi olan Avropa Şurası, eləcə də Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatı (ATƏT) ilə sıx əməkdaşlığı davam etdirir. 2014-cü ilin may ayında Azərbaycan Avropa Şurası Nazirlər Komitəsinə sədrliyi öz üzərinə götürəcək və sədrliyi müddətində yerli, o cümlədən digər qitələri təmsil edən təşkilatlar ilə əməkdaşlığı təşviq edəcəkdir. Bu baxımdan Avropa Şurası və Bali Forumunun icraçısı olan Sülh və Demokratiya İnstitutu arasında dinlərarası və mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqi kimi maraqların kəsişəcəyi sahələrdə səylərin səmərəliliyinin artırılması və birgə fəaliyyət üçün imkan vardır.
Azərbaycan hər zaman müxtəlif etnik qrupların və dinlərin sülh şəraitində mövcud olduğu tolerant bir ölkə olmuşdur. Şərq və Qərb arasında körpü və Sivilizasiyalar İttifaqının Dostluq Qrupunun fəal üzvü kimi, Azərbaycan xarici siyasətinin ən əsas prioritetlərindən biri olan dinlər və mədəniyyətlərarası dialoqun inkişaf etdirilməsinə öz töhfəsini verməkdədir. Müntəzəm olaraq paytaxtımızda təşkil edilən Dünya Mədəniyyətlərarası Dialoq və Bakı Humanitar Forumu dünyanın bu gün üzləşdiyi qlobal problemlərin müzakirə edilməsi üçün bütün qitələrdən olan nümayəndələri bir araya toplayır. Prezident İlham Əliyevin inauqurasiya nitqi zamanı qeyd etdiyi kimi, tolerantlığın və çoxmədəniyyətliliyin inkişaf etdirilməsi Azərbaycan üçün həyat tərzi və prioritet siyasətdir.
Biz Azərbaycanda inanırıq ki, demokratiyanın inkişaf etdirilməsi və möhkəmləndirilməsi üçün ölkənin davamlı inkişafa və iqtisadi qüdrətə ehtiyacı vardır. Azərbaycan dünyanın ən islahatçı ölkələrindən biri kimi tanınır. Son on ildə Azərbaycanın iqtisadiyyatı 3,4 dəfə artmışdır. Azərbaycan BMT çərçivəsində razılaşdırılmış inkişaf məqsədlərinin və hədəflərinin həyata keçirilməsinə töhfə verməyə əzmlidir. On il ərzində Azərbaycanda yoxsulluğun səviyyəsi təxminən 10 dəfə - 49%-dən 5,5 %-dək azaldılmışdır İşsizlik səviyyəsi təqribən 5 %-dir. Azərbaycan Afrika, Asiya və Latın Amerikasının ən az inkişaf etmiş ölkələrinin əsas ehtiyaclarını qarşılamaq və çətinliklərinin aradan qaldırılmasına xüsusi diqqət yetirərək, yoxsulluğun aradan qaldırılması, hər kəs üçün davamlı inkişaf və qlobal çiçəklənmənin təmin edilməsi məqsədilə tam dəstək və fasiləsiz səylər göstərməkdədir. Bu mənim ölkəmin tarixində tamamilə yeni bir səhifədir. Bu nəcib məqsədləri yerinə yetirmək üçün təsis edilmiş Azərbaycan Beynəlxalq İnkişaf Agentliyi 20-dən artıq ölkədə müxtəlif yardım proqramlarını həyata keçirmişdir. Bundan əlavə, Heydər Əliyev Fondu da öz növbəsində müxtəlif humanitar və sosial proqramlar reallaşdırmışdır. Bu istiqamətdə Azərbaycan səylərini davam etdirməkdə israrlıdır.
2012-2013-cü illər ərzində BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvü kimi Azərbaycan öz fəaliyyətini tamamilə beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin təmin olunmasına həsr edərək, hesab edir ki, BMT Təhlükəsizlik Şurası müasir dünyanın üzləşdiyi bütün təhdid və problemləri effektiv şəkildə cavablandırmaq üçün daha əhatəli, şəffaf və səmərəli orqan olmalıdır. 2012-ci ilin may və 2013-cü ilin oktyabr aylarında, sədrliyimiz zamanı terrorizmə qarşı beynəlxalq əməkdaşlıq, eləcə də münaqişələrin sülh yolu ilə həllində BMT və regional təşkilatlar arasında əməkdaşlığın təşviqi prioritetlərimiz sırasında olmuşdur. Bu məqsədlə, Azərbaycanın sədrliyi tərəfindən beynəlxalq səylərin optimallaşdırılması məqsədilə iki yüksək səviyyəli görüş təşkil olunmuşdur.
Dünya hələ də fundamental beynəlxalq hüquq norma və prinsiplərinin pozulması ilə üz-üzədir. Bu gün, bir milyon Azərbaycan vətəndaşının yaşayış yerlərindən məcburi çıxarılması ilə nəticələnən beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərimiz olan Dağlıq Qarabağ və 7 ətraf rayonun Ermənistan tərəfindən işğalı Azərbaycanda insan hüquqlarının qorunması üçün əsas problem olmaqla yanaşı, vətəndaşlarımızın təhsil, səhiyyə və maddi rifahına ciddi ziyan vurmaqda davam edir. Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünə hörmətlə yanaşmanı təsdiqləyərək, bütün işğal olunmuş ərazilərdən işğalçı qüvvələrin dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən 1993-cü ildə qəbul edilmiş BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsinə hələ də əməl olunmur. Bu xüsusda, münaqişənin danışıqlar yolu ilə həllini asanlaşdırmaq məqsədilə beynəlxalq ictimaiyyətin BMT TŞ-nın dörd qətnaməsinin yerinə yetirilməsinin tələb edilməsi çox vacibdir.
Sonda, mən bu Foruma uğurlar arzulamaq və onun işinə ölkəmin töhfə vermək əzmində olduğunu bir daha qeyd etmək istərdim.

Speech by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the 6th Bali Democracy Forum
07 November 2013 23:35
Bali, November 7, 2013
At the very outset, I would like to thank the Government of Indonesia, President of the Republic of Indonesia H.E. Dr. H. Susilo Bambang Yudhoyono, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Indonesia Mr. Marty M. Natalegawa for hosting an excellent organization of the 6th Democracy Forum. Azerbaijan supported this initiative-from the very inception as an effective platform and believes in its added value in terms of promotion of democracy through the exchange of best practices in Asia-Pacific region and well-beyond.
Azerbaijan is an ancient civilization, yet a young democracy. Since restoring itsindependence more than two decades ago, Azerbaijan has been building a free, democratic and secular society in which everyone can equally and fully enjoy human rights and fundamental freedoms, regardless of his or her racial, religious or ethnic background.
To this end, Azerbaijan continues to cooperate closely with the Council of Europe – the continent’s main human rights watchdog, as well as the Organization for Security and Cooperation in Europe for further development of domestic human-rights protection mechanisms and fostering democratic reforms. In May 2014, Azerbaijan will assume the chairmanship of the Committee of Ministers of the Council of Europe and during itspresidency it will encourage the cooperation with regional organizations, including those representing other continents. In this regard, there is an opportunity for joint activities between the Council of Europe and the Bali Forum’s implementing agency – the Institute of Peace and Democracy in order to raise the effectiveness of efforts in the crosscutting areas, like the promotion of inter-religious and intercultural dialogue.
Azerbaijan has always been a place of peaceful coexistence and tolerance between different ethnic groups and religions. As a bridge between East and West also active member of the Group of Friends of the Alliance of Civilizations, Azerbaijan contributesto the promotion of inter-religious and intercultural dialogue which is one of the main priorities of its foreign policy. World Intercultural Dialogue Forum and Baku International Humanitarian Forum organised regularly in our capital bring together the representatives of all continents to discuss the global challenges that the world facestoday. As President Aliyev stated recently during his inaugural speech, promotion of tolerance and multiculturalism is both modus vivendi and priority policy for Azerbaijan.
We in Azerbaijan believe that for promoting and strengthening democracy the country needs sustainable development and good economic performance. Azerbaijan has been recognized as one of the world’s top reformers. In the last ten years, the economy of Azerbaijan grew 3.4 times. Azerbaijan is determined to contribute to the realization of the development goals and objectives agreed within the UN. In 10 years poverty has dropped almost tenfold in Azerbaijan – from 49 to 5.5 per cent. Today, unemployment rate is about 5 per cent. Azerbaijan demonstrates full support and undertakes ceaseless efforts for eradication of poverty and promotion of sustainable development and global prosperity for all, paying particular attention to addressing the special needs as well as vulnerabilities of least developed countries in Africa, Asia and Latin America. This is a brand new chapter in history of my country. A national entity, the Azerbaijan International Development Agency, which has been established to pursue these noble goals, has already carried out various assistance programs in more than 20 countries.Furthermore, the Heydar Aliyev Foundation has realized various humanitarian and social programs in its turn. Azerbaijan is keen to make further efforts in this direction.
As a non-permanent member of the UN Security Council for 2012-2013, Azerbaijan fully dedicated itself to contribute to the maintenance of international peace and security with recognition that the UN Security Council must be more inclusive, transparent and efficient body so that it could address effectively the full range of challenges and threats confronting our modern world. During our chairmanship in the Security Council in May 2012 and October 2013, promotion of international cooperation against terrorism andencouragement of cooperation between the United Nations and regional organisationsin the peaceful settlement of disputes were among our priorities. To this end, two high-level meetings were organised by the Azerbaijani presidency in order to streamline the international efforts.
The world is still facing violations of fundamental norms and principles of international law. Today, the occupation by Armenia of our internationally recognized territories –Nagorno Karabakh region and 7 adjacent districts continues to represent the major challenge to maintain basic human rights in Azerbaijan which resulted the forced displacement of a million Azerbaijani civilians still causing serious harm to economic welfare, health and education of our citizens. 4 UN Security CouncilResolutions of 1993 reaffirming respect for the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan and demanding the immediate, full and unconditional withdrawal of the occupying forces from all the occupied territories still remain unfulfilled. In this regard, it is critical that the international community continues to insist on the implementation of these UN Security Council Resolutions with a view to facilitating the negotiated settlement of the conflict.
In conclusion, Mr. Chairman, let me wish all success to this Forum and reiterate my country’s determination to contribute to its work.