Mətbuat şərhi 20 oktyabr 2015 05:57
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və Gürcüstan Baş nazirinin müavini və xarici işlər naziri Giorgi Kvirikaşvilinin birgə mətbuat konfransı
20 oktyabr 2015 05:57
Hörmətli xanımlar və cənablar!
Sizi Xarici İşlər Nazirliyində salamlayıram. Bildiyiniz kimi, Gürcüstanın xarici işlər naziri və Baş nazirinin müavini Giorgi Kvirikaşvili Azərbaycanda ilk rəsmi səfərdədir. Səfərinin ilk günündə cənab nazir Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev, Baş nazir Artur Rəsi-zadə və Milli Məclisin Sədri Oktay Əsədov tərəfindən qəbul edilmişdir.
Həmkarımla təkbətək və geniş tərkibdə görüşərək bir sıra məsələləri müzakirə etdik. Gürcüstan və Azərbaycan arasında strateji əməkdaşlıq münasibətləri gündən-günə gücləndirilir. Siyasi sahədə, Azərbaycan və Gürcüstan beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində eyni mövqedən çıxış edir. İqtisadi sahədə, enerji və Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryolu layihəsinə dair geniş müzakirələr apardıq. Həmçinin, Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryol xətti ilə yanaşı, nəqliyyat dəhlizinin inkişafına dair də fikir mübadiləsi apardıq. Məlumat üçün bildirim ki, həmkarımın cənab Prezident ilə görüşündə cənab Prezident nəqliyyat dəhlizinin Gürcüstan və Azərbaycan tərəfindən birgə dünyaya təqdim edilməsi barədə təklif irəli sürmüşdür. Orta Asiya, Çin kimi geniş coğrafiyanı əhatə edəcək layihənin tezliklə istifadəyə verilməsinə ümid edirik. Bildiyiniz kimi, Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryol xəttinin Gürcüstan ərazisindən keçən hissəsində artıq tikintilər başa çatdırılıb. Türkiyə ərazisindən keçən hissənin inşasının bu ilin sonu və ya gələn ilin əvvəllərinə yekunlaşacağına ümidvarıq. İndiki halda, dəmiryolunun Türkiyədəki hissəsinin tikintisi başa çatana qədər, dəmiryolunun hazır hissəsinin istifadəyə verilərək dünyaya təqdim edilməsinə çalışacağıq.
Cənab nazirlə həmçinin Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin 6 noyabr 2015-ci il tarixində Gürcüstana rəsmi səfəri və səfər çərçivəsində imzalanması nəzərdə tutulan sənəd layihələri barəsində fikir mübadiləsi apardıq. Bu xüsusda, humanitar sahədə Giorgi Kvirikaşvili Azərbaycan Dram Teatrının fəaliyyəti məsələsinin çözülməsinə yardımçı olacağını bildirdi.
Delimitasiya sahəsində komissiyanın öz işini davam etdirməsinin vacibliyini vurğuladıq. Bildiyiniz kimi, delimitasiya məsələsinin müzakirəsi üçün 2015-ci ilin mart ayında Gürcüstan tərəfi ilə Bakıda müzakirələr aparılıb. Komissiyanın növbəti iclasının 2016-ci ilin əvvəllərindən gec olmayaraq keçirilməsini qərara aldıq.

Joint Press Conference of Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Elmar Mammadyarov and Minister of Foreign Affairs and Deputy Prime Minister of Georgia, Giorgi Kvirikashvili
20 October 2015 05:57
Welcome to the Ministry of Foreign Affairs. As you probably know, it is the first official visit to Azerbaijan by Giorgi Kvirikashvili, Foreign Minister of Georgia. On the first day of the visit, Minister was received by the President of the Republic of Azerbaijan, H.E Mr. Ilham Aliyev, Prime Minister Mr. Artur Rasizade and Speaker of Parliament Mr. Ogtay Asadov.
We discussed a number of issues with my counterpart in private and multilateral meetings. The strategic cooperation between Georgia and Azerbaijan is being developed day by day. In political sphere, Azerbaijan and Georgia share the same positions in the framework of international organizations. We had extensive discussions on economic sphere, namely, energy and the Baku-Tbilisi-Kars railway project. We exchanged views on the Baku-Tbilisi-Kars railway, as well as development of transport corridor. Just for your information, H.E Mr. President proposed that the transport corridor to be jointly presented to the world by Georgia and Azerbaijan. We do hope that the project which covers a wider geography like Central Asia and China will be launched as soon as possible. As you probably know, the section of Baku-Tbilisi-Kars railway in the territory of Georgia has been completed. We do believe that the section passing through Türkiye will be completed by the end of this year or in the beginning of next year. As of today, we will joint our efforts in putting in force the sections which are ready to be used before the completion of section in the territory of Türkiye.
We also exchanged views on official visit of the President of Azerbaijan, H.E Mr. Ilham Aliyev to Georgia on November 6 and draft documents to be signed during the visit.
We touched humanitarian aspects of our relationship. In this regard, Giorgi Kvirikashvili promised to be helpful addressing the issue of Drama Theatre.
Furthermore, we highlighted the importance of continuation of activities by the related Commission on delimitation. As you probably know, the discussion over delimitation issue was held in Baku in March 2015 with attendance of Georgian side. We decided to hold the next meeting of the Commission no later than the beginning of 2016.