Mətbuat şərhi 04 dekabr 2015 04:16
Amonbe Assosiasiyasının prezidenti Piter Qraf Şönbornun “Arzuolunmaz şəxslər siyahısı”ndan çıxarılmasına dair Mətbuat xidmətinin məlumatı
04 dekabr 2015 04:16
Almaniya Federativ Respublikasının vətəndaşı, “Amonbe” Assosiasiyasının prezidenti Piter Qraf Şönborn (Peter Graf Schönborn) Xarici İşlər Nazirliyinə məktubla müraciət edərək, adının “Arzuolunmaz şəxslər siyahısı”ndan çıxarılmasını xahiş edib.
Məktubunda P.Şönborn Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyinə və qanunlarına hörmət etdiyini və Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərinə bilmədən və səfərin fəsadlarından əvvəlcədən məlumatlı olmadan səfər etdiyini qeyd edib. O, bu səfərin Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünə hörmətsizlik mənası daşıya bilməyəcəyini vurğulayıb.
Səfərlə əlaqədar təəssüfünü ifadə edərək, P.Şönborn Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərinə səfərin heç bir halda Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində yaradılmış qondarma rejimin təşviqinə xidmət etmədiyini bildirib və işğal olunmuş ərazilərə qanunsuz səfər ilə əlaqədar Azərbaycan hökuməti və xalqından üzr istədiyini qeyd edib. P.Şönborn həmçinin gələcəkdə işğal olunmuş ərazilərə bu kimi səfərlərdən çəkinəcəyinə dair zəmanət verib.
P.Şönbornün müraciəti müvafiq qaydada nəzərdən keçirilib və onun adının arzuolunmaz şəxslər siyahısından çıxarılmasına dair qərar qəbul edilib.

Press release on removal of Peter Graf Şhönborn from “List of Foreign citizens illegally visited to the occupied territories of the Republic of Azerbaijan”
04 December 2015 04:16
A citizen of Federal Republic of Germany, President of “Amonbe” Association Peter Graf Şhönborn sent an official letter to the Ministry of Foreign Affairs with an appeal for removal his name from the “List of Foreign citizens illegally visited to occupied territories of the Republic of Azerbaijan”.
Peter Graf Şhönborn reaffirmed his full respect to the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Azerbaijan within its internationally recognized borders, its laws and regulations. He noted that his visit to the occupied territories of the Republic of Azerbaijan by Armenia was not intentional and he was unaware about the consequences of that visit. He stressed that the visit should not give a meaning of his disrespect to the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan.
Furthermore, Peter Graf Şhönborn mentioned that his visit to the occupied territories of Azerbaijan by Armenia in no way served for the promotion of illegal regime established in the occupied territories of Azerbaijan, which is nothing other than the result of occupation and aggression.
Meanwhile, Peter Graf Şhönborn expressed his apology to the Government and People of Azerbaijan for an unauthorized visit to the occupied territories of Azerbaijan and attested that he would refrain from such visits.
The appeal by Peter Graf Şhönborn was properly considered and it was decided to remove his name from the list.