XİN-in Mətbuat xidmətinin qoşunlarının təmas xəttində vəziyyətin gərginləşməsi ilə əlaqədar açıqlaması
28 aprel 2016 22:40
Amerika Birləşmiş Ştatları Dövlət Departamenti və Rusiya Federasiyasının Xarici İşlər Nazirliyinin Ermənistan-Azərbaycan qoşunlarının təmas xəttində vəziyyətin gərginləşməsi ilə əlaqədar ifadə etdikləri narahatlıqlarını bölüşürük.
27 aprel tarixində axşam saatlarından başlayaraq 28 aprel tarixinədək Ermənistan silahlı qüvvələri qoşunların təmas xətti boyunca iri çaplı minaatanlar və toplardan istifadə etməklə əsasən Ağdam və Tərtər rayonlarında sıx şəkildə yaşayan mülki Azərbaycan əhalisi, fərdi və dövlət mülkiyyətində olan obyektlər və Azərbaycan ordusunun mövqelərini intensiv atəşə tutub.
Ermənistan tərəfinin beynəlxalq humanitar hüququ kobud şəkildə pozaraq, mülki Azərbaycan əhalisini məsuliyyətsiz və hədəflənmiş şəkildə ağır silahlardan atəşə tutması nəticəsində Ağdam rayonunda bir nəfər mülki şəxs həlak olub, 7 nəfər isə yaralanıb. Bunun nəticəsində yalnız 27 apreldən 28-nə keçən gecə Tər-Tər və Ağdam rayonlarında 20-dən artıq mülkiyyətə və sosial obyektə ciddi zərər dəyib. Ümumiyyətlə, 2 aprel tarixindən başlayaraq Ermənistanın bu kimi əməllərinə görə təmas xəttinə yaxın yaşayış məntəqələrində dövlət və özəl mülkiyyətə ciddi ziyan vurulub.
Ermənistanın qoşunların təmas xətti boyunca sıx şəkildə yaşayan mülki Azərbaycan əhalisinə qarşı qəsdən canlı qüvvənin məhv edilməsi üçün nəzərdə tutulan kasetli mərmilərdən istifadə etməsi heç bir hərbi təyinat daşımır, yalnız mülki insanlar arasında kütləvi qırğın törədilməsinə xidmət edir. Bir hissəsi partlamayan kasetli mərmilərin hissəcikləri uzun müddət ərzində mülki insanların həyatı və mülkiyyəti üçün təhlükə mənbəyidir.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin qeyri-insani vasitələrə əl ataraq, mülki insanların qırğınının təkrar həyata keçirilməsi cəhdləri sıradan olan adi hal deyil, Ermənistan Respublikasının dövlət səviyyəsində Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi planlı və sistematik terror siyasətinin tərkib hissədir.
Qoşunların təmas xətti boyunca Ermənistanın nəzarətində olan işğal edilmiş ərazilərdə mülki insanlara və obyektlərə zərərin dəyməsi barəsində rəsmi Yerevanın iddiaları yalandır. Ermənistan tərəfinin işğal edilmiş ərazilərdə mülki Azərbaycan əhalisinə qarşı həyata keçirdiyi etnik təmizləmə nəticəsində təmas xəttinin Ermənistanın nəzarətində olan hissələrində mülki insanlar yoxdur.
5 aprel tarixində Azərbaycan və Ermənistan silahlı qüvvələrinin baş qərargah rəisləri səviyyəsində əldə olunmuş atəşkəsə məhəl qoymayaraq, Ermənistan tərəfindən vəziyyətin gərginləşdirilməsi, mülki insanların və sosial obyektlərin qəsdən hədəfə alınması və münaqişənin həlli üzrə danışıqlardan imtina etməsi kimi təxribatçı əməlləri beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən qəti şəkildə qınanmalı və pislənilməlidir.
Azərbaycan tərəfi beynəlxalq ictimaiyyəti Ermənistanın yeni təxribatlara hazırlaşması barəsində hərtərəfli şəkildə məlumatlandırıb və xəbərdar edib.
Qoşunların təmas xətti boyunca yaşayan mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün Azərbaycan silahlı qüvvələrinin Ermənistanın hərbi obyektlərinə qarşı atmalı olacağı cavab tədbirlərinin məsuliyyəti tam şəkildə Ermənistanın üzərinə düşəcəkdir.

Press release 28 April 2016 22:40
We share the concerns of the US Department of State and the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation on the deterioration of the situation at the line of contact (LoC) of the Armed Forces of Armenia and Azerbaijan.
Starting from the late hours of April 27 until April the 28th, the Armed Forces of Armenia using large-caliber weapons, mortars and heavy artillery shelled the densely populated civilian areas, state owned and private properties in Tartar and Aghdam districts of Azerbaijan, and the positions of the Azerbaijani Armed Forces.
As a result of irresponsible and targeted shelling of heavy weapons by the Armenian side against civilian Azerbaijani population in flagrant violation of the international humanitarian law, one civilian was killed, seven others were wounded in Aghdam region. As a consequence, on the night of 27-28 April alone more than 20 properties and social objects in Tartar and Aghdam regions were severely damaged. Overall, due to similar acts by Armenia starting from 2 April, public and private properties located in the settlements adjacent to the LoC have been severely damaged.
Cluster munitions used by the Armenian troops against the civilian Azerbaijani population living densely along the line of contact aimed at intentional destruction of manpower, do not bear any military goal and serve solely to perpetrate mass killings among the civilians. Unexploded cluster ordinances are source of threat for the lives and property of civilians for a long period of time.
Attempts of the Armenian Armed Forces to repeatedly carry out killings of civilians by inhumane means, is not an exceptional case, but rather an integral part of a planned and systematic state policy of terror implemented by the Republic of Armenia against Azerbaijan.
The claims of official Yerevan on the damage inflicted upon civilians and properties in the territories along the line of contact controlled by Armenia are false. As a result of ethnic cleansing of Armenia against Azerbaijani population in the occupied territories, there are no civilians in the line of contact controlled by Armenia.
The Republic of Azerbaijan urges the international community to strongly condemn the Republic of Armenia for disregarding the ceasefire agreement reached between the chiefs of the General Staff of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia on 5 April 2016 by such provocative actions as deterioration the situation, deliberately targeting the civilians, the private and public property and by rejecting the negotiations on the peaceful settlement of the ongoing conflict.
The responsibility of the responsive (retaliatory) actions that would be taken by the Azerbaijani Armed Forces against the Armenian military targets in order to ensure the safety of the civilian population living along the LoC, fully lies on Armenia.
The Azerbaijani side has comprehensively informed and warned the international community of Armenia’s preparations of new provocations.